Välittäjän antama hinta-arvio alakantissa?

kummastunut001

Oletteko koskaan saaneet asunnosta enempää kuin välittäjän antama hinta-arvio on?
Asunnossani kävi välittäjä, joka toi mukanaan oikotiestä tulostettuja papereita joissa oli samalla alueella myynnissä olevia taloja. Muut talot olivat lähes 20v vanhempia "perustaloja" alkuperäisessä kunnossa.
Välittäjä ei tainnut ottaa hinta-arviossa ollenkaan huomioon että tämä talo on lähes uusi Jämerä kivitalo, joka on rakennettu laadukkaista pintamateriaaleista, johon olen tehnyt kesällä monen tonnin pintaremontit sekä asentanut 1600euron ilmalämpöpumpun. Välittäjä vertasi hintoja lähes suoraan muihin vastaavan kokoisiin tällä alueella myytäviin taloihin, jotka olivat kuitenkin paljon vanhempia.
Välittäjän antaman hinta-arvion mukaan tästä saisi vähemmän kuin olen itse kolme vuotta sitten maksanut? Kun kysyin olenko itse ostanut ylihinnalla, hän vastasi että en ole, mutta hänen mukaan asuntojen hinnat ei ole kolmessa vuodessa noussut juurikaan.
Miten on sitten mahdollista että asuntojen hintaindeksin mukaan asuntojen hinnat ovat nousseet kolmessa vuodessa n. 11.5%, mutta minä saisin tästä asunnosta välittäjän mukaan vähemmän kuin ostohetkellä?
Kannattaako teidän mielestä pyytää toisen firman välittäjältä uusi arvio?

5

877

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hinta-arvioita

      useammalta välittäjältä ja hämmästy, kuinka paljon ne voivat erota toisistaan. Yleensähän ongelma on se, että välittäjät sortuvat antamaan liian optimistia hintoja siinä toivossa, että saadaan nopeasti nimen myyntitoimeksiantoon. Sinun tapauksessasi välittäjä ilmeisesti haluaisi vain tehdä nopeat kaupat.

    • HP_

      Haloo! Välittäjä haluaa myydä asunnon kohtuulliseen/halpaan hintaan että nopeasti myytyä ja rahat omaan taskuun. Tottakai pyydät arvion useammalta välittäjältä ja tärkeää tietysti myös että itse tutustut alueen hintatasoon ja muodostaat oman näkemyksesi asunnon oikeasta hintapyynnöstä.

      Myytiin edellinen asuntomme vuosi sitten ja välittäjien arvioissa oli alimman ja ylimmän arvion välillä 30 000€ ja annoimme asuntomme välitettäväksi vielä korkeampaan hintaan, koska olimme tietoisia alueen hintatasosta. Asunto myytiin täyteen hintaan parissa viikossa...

    • MakeM69

      Muutama vuosi sitten möin Espoosta kerrostaloasunnon. Kävi yksi näistä kolmesta isoimmasta välitysfirmasta arvioimassa kämpän. Pankki vaati arvioinnin, kun olin lainaa hakemassa uuteen kämppään. Sama vika. Vertasivat muutaman vuoden ikäistä kämppää alueella muutama vuosi aikaisemmin myytyihin 20 vuotta vanhoihin asuntoihin, jotka olivat huonommalla sijainnilla. Taloyhtiöstä oli kaksi itse myynyt kämppän, tiesin niiden toteutuneet hinnat, välittäjä ei tiennyt. Yritti tottakai kovaa tehdä välityssopimusta.

      Homma meni niin, että välittäjä suositteli hintapyynnöksi 305 000 ja sanoi, että kaupat tehtäisiin varmaan siinä 290 000 euroon. Mielestäni hinta oli alakanttiin, joten laitoin asunnon itse myyntiin oikotielle ja laitoin hintapyynnöksi 335 000 ja kaupat tein 318 000 eurolla. Voittoa tuli vähintään 13 000 euroa se summa, jonka olisin joutunut maksamaan välityspalkkiota.

      Välittäjä olisi myynyt asunnon ja kuitannut välityspalkkion ekalla näytöllä parin tunnin työllä.

    • Anonyymi

      Totta! Minulla kävi asunnonvälittäjä, joka ei osannut sanoa, asuntoni arvoa, vaan ,oli kiireinen ja työnsi trokarin myyntisopimuksen joka piti allekirjoittaa.
      Sopimus oli kolmesivuinen pienellä tekstitettyä printtiä.
      Tuntui hullulta, että oikea asunnonvälittäjä käyttää trokarin välityssopimusta.
      OLKAA VAROVAISIA, HUIJARIT LIIKKEELLÄ, KUN OSTAJIA EI OLE!

    • Anonyymi

      Asunnon välittäjät yhtä pohjasakkaa ku pysäköintifirmat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      186
      5847
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      150
      5624
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      227
      4190
    4. 224
      3458
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      104
      3294
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      126
      3200
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      21
      2956
    8. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      6
      2177
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      180
      1951
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      127
      1934
    Aihe