Kiina ja reseptilääkkeet

................

Onko tietoa, että kuinka paljon lääkkeitä (reseptilääkkeitä) ja sitten vitamiineja hivenaineita voi viedä maahan mukanaan? Kun UM:n sivuilla oli, että jos resepti ei ole englanniksi niin jopa reseptilääkkeet voidaan ottaa pois :o Mutta lähinnä mietin, että miten paljon uskallan ottaa eri esim.vitamiineja (d,c,b ja rautatabletti purkkeja mukaan) etteivät ala kyselemään sen kummempia viranomaiset. Olen maassa pidemmän aikaa joten tarvitsen kyseiset vitamiinit..

1

750

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoh hoijaa

      laita näitä vitamiineja sinne matkalaukkuun? Lääkkeet katsotaan vain turvatarkstuksessa ja kyllä nyt jokainen tullimies näkee onko huumetta vai D-vitamiinia....reseptit mukaan jo senkin takia jos lääkeet häviää...miä tässä on vaikeaa? Ja kyllä ne vitamiinit voi ostaa myös perillä...löytyvät lähikaupasta hyllyktä ja ovat halvempi a kuin Suomessa...on sinulla ongelma?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      249
      3182
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      19
      1780
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1453
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      138
      1312
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1268
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      80
      1268
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1072
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      982
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    Aihe