VISA-kortin debit-puolen käyttö Istanbulissa

Hei!

Saako Istanbulissa rahaa automaatista sekä visakortin debet- sekö credit puolelta? Mikä mahtais olla komissio? Entä onnistuuko suurissa kaupoissa ja hotelleissa debet-puolella maksaminen?
81007
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tää voi olla jo sinun kannalta turha tämä vastaus mutta muille samaa ihmetteleville tiedoksi; jos kortissa on sekä debit- että credit ominaisuus niin ulkomailla maksut ja automaattinostot menee aina credit-puolelta. Kysyin asiaa pankista kun sitä itsekin ihmettelin. Kertoi myös mistä se johtuu mut sitä en enää muista; vähän hölmöä sinänsä koska sitten mukana pitää olla erikseen pelkkä debit/visa electron kortti jos ei halua luotto-ominaisuutta käyttää.

Äänestä

Hei!

On maita, joissa voi maksaa debit-puolellakin joissain kaupoissa ja nostaa debit-puolelta automaatissa. Viime vuonna kun kävin Irlannissa niin onnistui. Yhdestä pankista kerrottiin ennen Istanbuliin menoani, että se riippuu siitä kuuluuko maa jonkin sopimuksen piiriin, jonka nimeä ei nyt muista. Turkki ei kuulu. Tässä viikko sitten maksoin debit-puolella musikaalin My Fair Ladyn liput debit-puolelta, ja oli tällainen brittifirma lastminute.com. Kyllä tää debitillä maksaminen laajenee pikku hiljaa.

Äänestä

No se on hyvä tietää; Ruotsi ja Tanska taitaa olla sitten näitä "jälkijättöisiä" maita tässä suhteessa kun siellä ei anakaan debitpuoli toiminut yhdistelmäkortissa ;) Ensi viikolla lähden 3 viikoksi Turkkiin niin matkassa on sitten sekä debit- että luottokortti =)

Äänestä

Juu ja siis piti sanoa että maksoin sen musikaalin lipun netissä debit-puolelta :D

Äänestä

Hyvin toimi, ainaskin Alanyas, kannattaa kysyä, että käykö debit.

Äänestä

Voi tätä väärän tiedon määrää täällä! Amatöörit innostuu vastailemaan tietämättä asioista yhtään mitään!

Debit-puolella rahannosto Turkissa veloitetaan muutamassa pankkipäivässä tililtäsi, mutta komissio on ihan sama ottaako kreditillä vai debetillä. Eli onnistuu!!!

Äänestä
  • Kiitos ystävällisestä vastauksestasi.

    Äänestä

  • Niinhän sinä sanot, mutta kun masiina ei edes tarjoa debit mahdollisuutta, niin mitäs tee? Creditiähän se on sitte otettava vai mitä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


arethagloria kirjoitti:

Hei!

Saako Istanbulissa rahaa automaatista sekä visakortin debet- sekö credit puolelta? Mikä mahtais olla komissio? Entä onnistuuko suurissa kaupoissa ja hotelleissa debet-puolella maksaminen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu