Olen muuttamassa Englannista Suomeen kahden kissan kanssa ja matkajärjestelyt huolestuttavat. Olen lentämässä Finskillä ja haluaisin kissat matkustamoon kanssani, mutta nettisivuilla sanotaan että matkustamoon huolitaan vain kovia kantokoppeja. Kopan maksimimitat matkustamoon ovat 56 x 45 x 25 cm, jossa tuo korkeus huolestuttaa. Haluaisin viedä kisut SturdiBagissa, jossa niillä olisi enemmän tilaa, mutta jonka kuitenkin saisi nousun/laskun ajaksi kasaan.
Kellään kokemuksia kuinka tarkkoja Finskillä/Heathrowlla ollaan kantokopan kanssa?
Kellään kokemuksia kuinka tarkkoja Finskillä/Heathrowlla ollaan kantokopan kanssa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
kauheasti löydä kokemuksia tällaisesta täältä. Kannattaisi ehkä kokeilla InCatin foorumia. Siellä on mm. paljon kasvattajia jotka ovat tuoneet kissoja ulkomailta.
... vinkistä! Suuntaankin heti sinne! :)
Finnairille! Kissojen matkahan on varattava puhelimitse etukäteen! Tai kysy ensiksi sähköpostilla, ja katso tietoja Finnairin nettisivuilta! Katso Eviran sivuilta tietoja kissojen Suomeen tuomisesta!
..vastauksesta, mutta olen jo tarkastanut kaikki käytännön asiat Finskin ja Eviran sivuilta. Finnairin virallinen vastaus on, että vain kovia kantokoppeja saa viedä koneeseen, mutta haluaisinkin käytännön kokemuksia, sillä muut lentoyhtiöt ovat kuulemma joustaneet tästä UK:n kentillä.