Pikkupeikko ja soiva banaani

Äippä12345

ISBN: 978-952-5782-32-5, nid., 106 s. http://www.nordbooks.net/ Hirvonen, Timo.

Pikkupeikko ja soiva banaani on lapsille suunnattu fantasiasatu, joka kertoo pienen peikon seikkailuista ilkeän Tohtorin Tornissa ja tornin lähimailla.

Kirja alkaa kuvauksilla Pikkupeikosta, Tohtorista ja Tornin alueista, mikä tekee parista ensimmäisestä luvusta hieman sekavia. Kun tarina todella pääsee vauhtiin kolmannen luvun tienoilla, muuttuu kerronta tasaisemmaksi ja juoni sekä huumori pitävät otteessaan. Paikoittelen on näkyvissä pientä viimeistelemättömyyttä (pienkustantamon tuote) mutta siitä huolimatta tarina on omaperäinen ja jaksaa kiinnostaa myös vanhempia lukijoita, vaikka kirja lienee suunnattu ensisijaisesti 6-11 vuotiaille. Tarinassa seikkailee peikon ja tämän isännän lisäksi puhuvia eläimiä, haltioita ja keijuja.

Kirjoittaja lainailee silloin tällöin ideoita vanhoista klassikoista, mutta se tekee lukukokemuksesta nostalgisen erityisesti vanhemmille lukijoille. Hahmojen kehittely on vakaata, varsinkin päähenkilööön Pikkupeikkoon on helppo samaistua. Kirja on siten myös kasvutarina, kertomus oppimisesta ja vastuusta. Lopetus on kutkuttava, muttei liian jännittävä ikätasoa ajatellen. Aivan viimeiset sanat jättävät odottamaan lisäosaa.

Kirjan ovat kuvittaneet pääosin lapset, mikä näkyy vaihtelevana kuvitustyönä kautta linjan.

Epätasaisen alun jälkeen mukava satu, 3,5 / 5 tähteä.

3

351

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LolliPoPTikkari

      Itse antaisin juuri mainitsemiesi epäkohtien takia vain 2,5 / 5

      Mutta, lapset antoivat (6 ja 9 v .) 4/5. Tarina siis toimii ikäryhmälleen.

    • Peikoton

      Fantasiasatu on saanut jatkoakin Kristalliapinan muodossa. Se on meillä vielä iltasatuna kesken, mutta toimii kyllä edeltäjäänsä paremmin, viihdyttäen niin lapsia kuin vanhempiakin lukijoita. Harmiton, jännitävä, hauska ja magiaa tihkuva fantasiakirjanen taikapeikon seikkailuista. Tarinan tässä vaiheessa näyttää siltä, että lisää on luvassa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      598
      1495
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      827
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      473
      703
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      10
      619
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      38
      570
    6. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      42
      566
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      29
      528
    8. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      500
    9. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      29
      478
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      154
      461
    Aihe