narsisti?

töks tökrpa

oletko ollut/oletko ulkomaalaisen narsistin uhri? Itse luulen olevani. Epämääräistä oleskelua,epämääräisiä raha-asioita,vastuuttomuutta,sitoutumattomuutta,välinpitämättömyyttä,selittelyjä,syyttelyä,itsekkyyttä,naisia?,säälin hakemista,seksin hakemista kun hänelle sopii,riita tilanteissa kotoa lähtemistä koska minä riitelen,turhia lupauksia,mustasukkaisuutta,jättänyt yksin lasten kanssa kun olen ollut sairaana,jättänyt tulematta synnytykseen ym aina minun vikani. Ei koskaan kiinnostunut minun/lasten elämästä. Pyytää rahaa,syllistää jos en anna. Eroon vaikea päästä,käyttää lapsia hyödyksi,olen paha ihminen jos en halua nähdä häntä,ei suostu tapaamissopimukseen,ei siedä sitä että hänen kuuluu noudattaa sopimusta,ei siis tavata lapsia omien halujen mukaan. On ollut 2 kertaa 2 v aikana lapsen vahtina,että pääsen muihin menoihin kuin työmenoihin,ei saa puhelimella kiinni. Jne jne jne Ja mä kuvittelin olevani järkevä ihminen!

7

657

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herää tänään edes

      Jos olisit järkevä, niin antaisit sen äijän olla. Taidat itse olla läheisriippuvainen, joten taidat myös itse tarvita hoitoa. Muuta vaihtoehtoa ei ole, kuin annat sen äijän mennä menojas, jos on narsisti, et sinä sitä pysty muuttamaan.

      • kylläkylläkyllä

        jos joku on hoidon tarpeessa, niin aloittaja...ja pikaisesti !


      • röh röh
        kylläkylläkyllä kirjoitti:

        jos joku on hoidon tarpeessa, niin aloittaja...ja pikaisesti !

        täällä viisaita vastaajia,ei yllätä taso. Ap siis kysyi onko kokemuksia,mutta teiltähän ei onnistu edes vastaaminen kysymykseen. Koulumenestys huono? Ap hän ei ole syyllinen mihinkään vaan sika mies.


      • olen viisaampi
        röh röh kirjoitti:

        täällä viisaita vastaajia,ei yllätä taso. Ap siis kysyi onko kokemuksia,mutta teiltähän ei onnistu edes vastaaminen kysymykseen. Koulumenestys huono? Ap hän ei ole syyllinen mihinkään vaan sika mies.

        Kuules nasu, sen verran tiedän psykkasta, että narsistia ei muuta mikään. Narsistin on parasta jättää, koska hän ei muutu. Jos ap viitsii roikkua jossain helvatin äijässä jota ei kiinnosta lapset eikä mikään muu koko perheessä, niin.... Hänellä on läheisyysriippuvuus tuohon naristiin, narsisti nautii siitä että tämä "vaimo" roikkuu hänessä. Hän pitää häntä omassa vallassaan.
        Siis jätä se vitun narsisti, jatka elämääsi lasten kanssa, äläkä kuuntele mitään lässyttäjiä täällä.

        Taidan olla aikas paljon viisampi kuin sinä, eli turha kirjoitella minun koulutuksestani. Kirjoituksestasi ja tyylistäsi taidat itse olla juuri yltänyt apukoulun.


    • M&S

      Kylläpäs kuvasi hyvin minun exääni..Vaikka eihän heissä mitään vikaa aina muissa!

    • ..homman nimi ei kuulosta nimittäin hyvältä. Kaikki epämääräisyys, ristiriitaisuus, välinpitämättömyys, syyllistäminen,sopimusten rikkominen...jo yksin nämä, varoituskellojen pitäisi kilkattaa kuule ja kovaa! Minkälaisen parisuhteen/perhe-elämän oikein haluat? Mieti tätä. Onko hän valmis muuttumaan? Vai jos muuttuu, palaako sama kuvio uudelleen ja uudelleen? Oletko onneton? Tämä kysymys on hyvin tärkeä, tee se itsellesi.

      Olin suhteessa ulkomaalaistaustaiseen, joka osoittautui pahimmanlaatuiseksi hyväksikäyttäjäksi, persoonallisuushäiriöiseksi, tunteiltaan täysin kylmäksi, narsistine piirteinen; hän aiheutti kaiken vieläpä tarkoituksella. En suinkaan tarkoita, että ulkomaalaistaustaisia pitäisi ennakoida tämän mahdollisuuden perusteella, heitä on joka kansallisuudessa, niin kuin suomalaisissakin.

      Mutta oleellisinta ei ole edes se, onko kumppanisi narsu vai ei, vaan se mitä sinä haluat, saatko sen, vai pitäisikö olosuhteiden muuttua jotenkin. Kysypä vielä tämä itseltäsi: välittääkö hän sinusta? Onko riski että kynnysmaton urasi tulee jatkumaan?

    • slfjaslkg

      Pahasti narsistilta kuulostaa. Mun lapsen isä myös narsisti. Ainakin kaikki narsistin piirteet hänessä löytyy. Onneksi yhdessä ei enää olla mutta silti yrittää välillä hallita mun elämää ym.

      Nyt äkkiä jätät tuollasen miehen! Sä ansaitset ja varmasti saat parempaa!
      Jos mies ei lähde nii lähde sinä lapsies kanssa. Turvakoteja ym. muita löytyy johon voi mennä aluksi. Narsistit voivat olla vaarallisia suuttuessaan ja varsinkin jos asiat ei mene niin kuin he haluavat. Siksi tuota turvakotia ehdotin.

      Narsisti harvoin jättää puolisoaan ellei löydä uutta kohdetta jota pystyy myös hallitseen ja pääsee asumaan tämän kanssa. Yksinhän he eivät selviä. Tarvii toisen omaksi hyödykseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      106
      4632
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3433
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2390
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      49
      1504
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1403
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1226
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1132
    8. 159
      1026
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1018
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      944
    Aihe