C 7 navigaattori

ihmettelen miksi navigaattori varoittaa liikennekameroista välillä puheäänellä ja välillä pelkällä varoitusäänellä ja vilkkuvalla kamerankuvalla alanurkassa.
3316
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

saman huomannu mutta tosi harvoin mulle käyny ehkä 1/100 tolpasta tullu piip,ei tuo haittaa pää asia että ylipäätään varottaa niistä turvakameroista.

Äänestä
  • Se kertoo onko niissä edes kameraa. Peltilaatikko voi olla vaikka joka toisen metrin pääs, mut ei niis aina ole mitää. Menin kerra kattoo sellast mut perksele siel oli kamera ja kytät toi kuvan kottii.

    Äänestä

  • uusnoksukäyttäjä kirjoitti:

    Se kertoo onko niissä edes kameraa. Peltilaatikko voi olla vaikka joka toisen metrin pääs, mut ei niis aina ole mitää. Menin kerra kattoo sellast mut perksele siel oli kamera ja kytät toi kuvan kottii.

    Minäkin ensin ajattelin että satelliitti tunnistais jostain säteilystä että onko kameratolpassa kamera vai ei ja jos on ,niin sitten puheäänivaroitus.Mutta eihän niitä kameroita ole yleensä käytössä poliisipiireillä kovin montaa.Ajattelin että voisko se olla omasta nopeudesta kiinni.Eli jos ajat ylinopeutta niin tulee puheäänivaroitus muuten vain varoitusääni,en tiedä.Navigaattorihan varoittaa ylinopeudesta joten se siis tietää alueen nopeusrajoituksen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kameratolpat kirjoitti:

ihmettelen miksi navigaattori varoittaa liikennekameroista välillä puheäänellä ja välillä pelkällä varoitusäänellä ja vilkkuvalla kamerankuvalla alanurkassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu