luvun talo, tapettien alla on tuommonen levy mikä on muuten kunnossa mutta pari kerrosta tapettia päällä ja joillakin seinillä näkyy levyjen saumat ja tapetit ratkenneet/rytyssä voiko näiden päälle laittaa jonkun levyn? minkä nimistä levyä päälle vai pitääkö haltex repiä pois? kiitos neuvoista etu käteen!
haltex ja vanha 50
tower
54422
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itse laitoin 12 mm vanerin päälle.Kysymyksessä kerrostalon päätyseinä.
laita remontti gyproc mutta muista kunnon pitkät ruuvit että ylettyy laudoitukseen asti. haltex on ihan hyvä eriste tuolla välissä ja seinää tulee vain alle sentti lisää
neuvottiin vaneriliikkeessäkin, maksaa 270x90cm levy n.6euroa kappale täällä oulussa ja sen haltexin voi kuulemma jättää väliin.lattia on 4cm lankkua ja päällä haltex ja joku 5mm kova pahvilevy, aion ottaa ne pois ja jättää lankkulattian esille.tuleeko kylmä?
vaikuta Haltex pahvi lattian lämmöneristyskykyyn. Toisaalta, jos lankkujen alla kiertää kylmää ilmaa (ei pitäisi, vuotanut jostain), niin se pääsee lankkujen rakosista ylös.
saa parhaiten maalin pois kun ovat kuperia?nauha hioma koneella ei saa reunoista maalia pois? entä joku skrapa? onko kokemusta kellään