"sananvapaushan on sallittua suomi24:ssa ainankin tiettyyn rajaan asti."
Sananvapaus sallittua? Voiko sananvapaus olla kiellettyä? Yleensä sananvapaus on tai sitä ei ole. Välimuotona on sananvapauden erilaiset rajoitukset. Eli s24:ssä toki on sananvapaus(laki) sisällään sellainen, ettei sitä ole ylläpidon/sääntöjen taholla mitenkään kyseenalaistettu.
suomalainen marokkossa.
Sananvapaus sallittua? Voiko sananvapaus olla kiellettyä? Yleensä sananvapaus on tai sitä ei ole. Välimuotona on sananvapauden erilaiset rajoitukset. Eli s24:ssä toki on sananvapaus(laki) sisällään sellainen, ettei sitä ole ylläpidon/sääntöjen taholla mitenkään kyseenalaistettu.
suomalainen marokkossa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Eniro noudattaa ainakin periaatteessa sananvapauslakia (jota tämän palstan poliisinpalvojat eivät noudata eivätkä kunnioita).
»Sananvapaus ja julkisuus
Jokaisella on sananvapaus. Sananvapauteen sisältyy oikeus ilmaista, julkistaa ja vastaanottaa tietoja, mielipiteitä ja muita viestejä kenenkään ennakolta estämättä. Tarkempia säännöksiä sananvapauden käyttämisestä annetaan lailla. Lailla voidaan säätää kuvaohjelmia koskevia lasten suojelemiseksi välttämättömiä rajoituksia.
Viranomaisen hallussa olevat asiakirjat ja muut tallenteet ovat julkisia, jollei niiden julkisuutta ole välttämättömien syiden vuoksi lailla erikseen rajoitettu. Jokaisella on oikeus saada tieto julkisesta asiakirjasta ja tallenteesta.»
(Suomen perustuslain toisen luvun 12. pykälä.
Suomi on allekirjoittanut yhdessä 43:n muun valtion kanssa Euroopan ihmisoikeussopimuksen, jonka 10. artikla toteaa sananvapaudesta muun muassa:
»Jokaisella on sananvapaus. Tämä oikeus sisältää vapauden pitää mielipiteitä sekä vastaanottaa ja levittää tietoja ja ajatuksia alueellisista rajoista riippumatta ja viranomaisten siihen puuttumatta.»
(Euroopan ihmisoikeussopimuksen 10. artiklan ensimmäinen kohta.
Ja mikä tärkeintä:
»Sananvapaus ei pelkästään kata sellaisia tietoja ja ajatuksia, jotka otetaan myötämielisesti vastaan, joita pidetään vaarattomina tai joihin suhtaudutaan välinpitämättömästi. Sananvapaus kattaa myös sellaiset viestit, jotka loukkaavat, järkyttävät tai häiritsevät valtiota tai jotain sen väestön osaa. Tätä vaativat tuomioistuimen mukaan moniarvoisuus, suvaitsevaisuus ja avarakatseisuus, joita ilman ei ole kansanvaltaista yhteiskuntaa.
Eh? Suomi24:llä on täysi oikeus sensuroida vaikka kaikki tiettyä mielipidettä edustavat, tai olla julkaisematta yhtään mitään. Kyseessä on yksityinen yritys. Sinulla on vastaavasti oikeus perustaa vaikkapa oma keskustelu foorumisi ja siellä Suomen lain sallimissa rajoissa julkaista millaisia kirjoituksia haluat, ja vastaavasti vaikka sitten poistaa kaikki toistamieltä olevat. Ei ole Suomi24:n tai sinun velvollisuutesi tarjota muille mahdollisuutta harjoittaa sananvapautta.
sanotte;
Kyseessä on yksityinen yritys.
kuule yritys joka on perustettu eu maissa,,jos sä tahot pitää tuommonen koministit ja dictaari sivusto joilla on tälläinen peruste joka on täysin perustus ja democratian lakia vastaa ,niin perustaa sellainen sivustoa kuubaan tai kiinaan, ei ainaksin EU ssa..
sanotte,
Ei ole Suomi24:n tai sinun velvollisuutesi tarjota muille mahdollisuutta harjoittaa sananvapautta.
tuohon vöiteluun mä jättän milelellaan vastaamatta,,,
Opettele kirjoittamaan. Tekstin ei tarvitse olla virheetöntä, mutta tuosta ei saa enää edes selvää.
käänät aiheetta kuin ei joo muuta sanottva,,
vittu mimmunen kieli tuo suomikieli on,,
ja kuka ulkolainen sitä osisi taydeliseti,??
Jos et osaa kirjoittaa ymmättettävästi, on aivan turha odottaa vastausta. Siirry vaikkapa jollekkin palstalle jossa puhutaan omaa äidinkieltäsi.
vai,, siiry josian mualla,, vai ?
kuule mikä on sinun arvo tämmösten epäsuvaistevaisen ja totaalista ja populisten kilen käytö minua
kohti?
kerro,,,
no mä kerro,
vessa pöntöön
Itse asiassa, en edes usko sinun olevan ulkomaalainen. Pilkkujen käyttö, kysymysmerkit, isojen kirjaimien ja pisteiden puute viittavat siihen ettet vain yksinkertaisesti osaa kirjoittaa paremmin.
saat ihan vapaaksi arvostella mutta älä asetaa mut eri arvoasemaan kansansi..etkä haoukt mua.
hyvä taistelu, hyvä jatkoa.
ps; ja kylä olen arabi marokosta
- Joukkovainoajien päätavoitteina on ajaa kohde itsemurhaan, väkivaltaan tai muihin rikollisiin tekoihin (jotka johtavat hänen vangitsemiseen) tai hulluuteen (jonka perusteella hänet suljetaan mielisairaalaan).
- Kohde halutaan diskreditoida saamalla hänet vaikuttamaan mielisairaalta, jotta kukaan muu ei uskoisi hänen väitteitään, tekisi asiasta rikostutkintaa tai auttaisi häntä.
- Joukkovainoajat haluavat vahingoittaa vakavasti kohdetta ilman, että he joutuvat siitä vastuuseen. Tarkoitus ei ole vain vainota kohdetta, jotta hän voisi huonosti, vaan vainoajien tavoite lopettaa hänen elämänsä, tappaa hänet hitaasti.
- Joukkovainoaminen on pohjimmiltaan kiusaamisen kehittynyt muoto.
- Joukkovainoajat eristävät kohteen repimällä hänen turvaverkkonsa hajalle kääntämällä hänen ystäviään, perheenjäseniään ja tuttujaan häntä vastaan. Vainoajia myös laitetaan asumaan kohteen lähelle. Näin kohde on eristetty ja täysin vainoajien ympäröimä.
- Joukkovainoajien menetelmät ovat tarkoituksellisesti outoja, jotta kohde vaikuttaisi mielisairaalta, jos hän yrittää tehdä vainoamisesta rikosilmoituksen tai puhua siitä muille.
Kohteen maineen tuhoaminen
Kohteen (targeted individual) maine tuhotaan levittämällä hänestä huhuja, jotka perustuvat puolitotuuksiin ja valheisiin. Näitä huhuja saattavat levittää myös kohteen lähipiirin ihmiset, jotka on värvätty ilmiantajiksi valehtelemalla, pelottelemalla tai kiristämällä. Nämä ihmiset saattavat myös osallistua varsinaiseen vainoamiseen.
Huhut ovat usein esim. sellaisia, että kohde on rikostutkinnan alla, pedofiili, mielisairas, uhka turvallisuudelle tai jotain muuta ihmisen maineelle tuhoisaa.
Todellinen syy, miksi jotkut valitaan vainoamisen kohteeksi, on aina jotain aivan muuta.
Katuteatteri
Parveilu
Nämä kohteen ympärillä olevat vainoajat käyvät myös hänen kuultavikseen tarkoitettuja keskusteluja, joissa viitataan hänen yksityisasioihinsa. Tieto näistä yksityisasioista on saatu salakuuntelemalla kohdetta, kuuntelemalla puheluita, tarkkailemalla tietoliikennettä tai jonkun hänen kanssaan tekemisissä olleen ilmiantajan kautta. Vainoajat myös matkivat kohteen maneereja näkyvästi, myös sellaisia, joita hän toistaa vain kotonaan ja yksityisesti.
Autoilla seuraaminen
Kohdetta vainotaan kotona ns. ”same time exit/entry” -tekniikalla, eli aina, kun hän lähtee ulos kotiovestaan, joku tai jotkut naapureista tulevat samaan aikaan rappukäytävään, ja sama juttu hänen tullessaan kotiin. Kaikki kohteet yleensä huomaavat sen, että liikenne naapureiden asunnoista ulos
Eristäminen ja vihjailurikollisuus
- mustamaalaus ilkeillä, perättömillä ja valheellisilla jutuilla
- maineen tuhoaminen
- fantasia-hahmon luominen uhrista
- keskustelu uhrista tarkoituksellissa muodossa ulkopuolisten kuulleen/nähden huhumyllyn käynnistämiseksi / epäluulojen herättämiseksi
- mielipideohjaus uhria
- tekosyillä vainoaminen
- vainon levittäminen asuinympäristöön, työyhteisöön ja harrastuksiin
- häpäisyrikollisuus, mm. julkinen häpäisy ja häpäisyrangaistus
Uhrin stalkkaaminen
- uhrin elämän tarkkailu
- seurailu
- tarkkailluksi tulemisen tunteen kasvattaminen uhrissa
- kotirauhan rikkominen
- häirintä
- "puskaradio" ja "mustalista" -tyyppinen ajattelumalli
- vainon levittäminen sinne missä uhri liikkuu ja vaikuttaa
- vakoilu, tiedonhankinta ja juoruilun ylläpitäminen
Provokaatiot
- tarkkailun tunteen aiheuttaminen uhrille, epäluuloisuuden kasvattaminen ja ajojahdin tunteen järjestäminen
- katuteatterit
- skitsofreniaan sopivien harhojen rakentelu erilaisia tilanteita luomalla
- puhuminen uhrista tämän kuullen niin, että uhri joutuu epäilemään koskeeko puheet häntä ja miksi puhutaan
- yksityiskohtaisen tiedon käyttäminen uhrin kuullen joko pilkallisesti, mitä hänestä muka luullaan, tai tarkoituksellisesti niin, että uhrille tulee kiusatuksi tulemisen tunne tai tarkkailluksi tulemisen tunne, esim. uhri jää miettimään, miksi joku puhuu, tietää tai luulee sellaista
- yritetään saada uhri reagoimaan, esim. esittämään syytöksiä provokaatioiden jälkeen, jolloin voidaan syyttää harhaiseksi, reagoimaan väkivallalla, jolloin voidaan saada uhrille rikosrekisteri tai selvittelemään provokaatioihin osallistuneita, jolloin voidaan syyttää uhria vainosta
-perättömien juttujen kertominen uhrille, jolloin tämän puhuessa eteenpäin, voidaan syyttää kiusaamisesta, kunnianloukkauksesta tai vainoamisesta
Kovemman asteen vaino
- esiintyminen uhrina
- valeprofiilit
- lavastukset
- viranomaisena esiintyminen / virka-aseman väärinkäyttö uhrin häpäisemiseksi tai tietojen hankkimiseksi
- terveystietojen hankkiminen, levittely ja vääristely
- mustamaalaaminen rikolliseksi
- perättömien tietojen tallentaminen viranomaisjärjestelmiin
- rikosten ja vainon uhriksi joutuneen tarkkailu ja uskottavuuden tuhoaminen
F
Yksittäiset ihmiset harjoittavat tälläistä, mutta mikä yhteiskunnallis-sosiaalinen ryhmä tälläistä joukkoistettua tehtävää suorittaisi.
Vai onko kyse olemassa olevien institutionaalisten tahojen virkansa puolesta harjoittamasta mustamaalaamisesta, jolla on sosiaaliset ja sosiologis-psykologiset seuraukset, kuten NIMBY, vähemmistö-viha ym.
Osa yhteiskunnallisista instituutioista pitäisi lopettaa ihmisoikeusrikoksena, sekä myös rikos ja rangaistus-periaate niin kauan kun oikeusvaltion tehtävien hoito ei ole rehellistä, ja sellaista se ei ihmisen maailmassa tule koskaan olemaan.
Silloin ainoa moraalisesti kestävä yhteiskunta muodot ovat diktatuuri tai anarkia. Diktatuuri on inhimillisempi vaihtoehto, kun säännöt ovat samat kaikille, anarkiassa taas vallitsee sota kaikkien välillä.
"Kuten NIMBY"
Outo vihje, mistä tuo vihje tulee, miten sana pitäisi ymmärtää?