Ajovalot

akka ratissa

Vuoden vanha pösö 308 ja jatkuvasti toinen ajovalo pimeenä, saa olla vaihtamassa koko ajan.
liikennettä kun seuraan niin melkein joka toisella vastaantulevalla pösöllä on toinen puoli sammuksissa
Missä vika?

6

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ne kestä

      Siinäkin kai nuo surkeat H1-lamput, jotka ihan sieltä ja syvältä. Ei se ole oikeasti auton vika vaan lampun valmistajien. Jännitteen alennus lisävastuksella johtoon auttaa mutta valotehokin vähenee. Äläkä osta mitään Bilteman yms. lamppuja, kokemuksesta Osram ja Philips sentään vähän parempia.

    • KMF

      Meillä 307 -05 ja siinäkin pamahti valot melko usein. Kokeilin eri lamppuja (H7) ja huomasin että yllättävää kyllä Bilteman lamput ovat kestäneet tosi pitkään. Ei mulla muuta.

    • valotehoa

      lisää tietää myös sitä että lampun volframilanka on ohuempi ja helpommin katkeaa.

      • 2006 307swsw

        Mäkin vaihtanut 2 kuukauden välein. Ihan sama onko siinä joku 25 euron polttimo vai 1,50 euron.


      • lamput heikompia
        2006 307swsw kirjoitti:

        Mäkin vaihtanut 2 kuukauden välein. Ihan sama onko siinä joku 25 euron polttimo vai 1,50 euron.

        nykyiset H1 ja H7 lamput eivät kestä niin kauan kuin H4 lamput. Jos ajat paljon niin muutamakin kuukausi riittää vaihtoväliksi. Eri merkeillä on suuria eroja kestossa, hinta ei valitettavasti takaa pitkää ikää. Ja erilaiset kirkkaammat 30 - 50 % lamput kestävät entistä vähemmän. Kannattaa myös asentaa lamppu paikalleen niin, että se on keskellä omassa paikassaan eikä ota missään kohtaa kiinni heijastimeen. Jos ottaa kiinni niin kestää vielä lyhemmän aikaa ja valokuviokin on vähän pielessä. Asiaa voi tarkistuttaa myös mittaamalla sen, että jännitteet ovat oikeat eivätkä liian suuret.


    • Alkoi kestää, muutin hieman toimtojani.
      - en pamauta konepeittoa kiinni
      - käynnistän parkit päällä, kun moottori käy, kytken valot sitten päälle.

      En ole varma kumpi auttoi, mutta kesto on nykyisin "normaali"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2514
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2481
    3. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      29
      2370
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      92
      1866
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      27
      1661
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      311
      1655
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1486
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      72
      1339
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1078
    10. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      11
      1053
    Aihe