Puumateriaalin metsästys, tärkeä projekti ja pulassa

dudever22

Hei, tarvitsemme projektissamme puumateriaalia ja tiedustelenkin että onko teillä ideoita aiheeseen:

Valmistamme Laitteita joiden runko valmistetaan puusta. Laitteen rungon leveys on 95mm ja maksimissaan se voisi olla 105 mm...ja alunperin suunnitelmana oli tuotannon nopeuttamisen vuoksi käyttää 28x 95mm lautaa joita vain liimataan kaksi päällekäin ja leikataan sopiviksi pätkiksi, ja kaikki olisi toiminut hyvin mutta toistaiseksi tuollaista lautaa löytyi vain K-raudasta jossa kuusista laudelautaa. Käytännön kokeilu osoitti että a) kuusi ei ole aivan sitä materiaalina mitä tähän tuotteeseen tarvitaan kestävyytensä puolesta sillä siihen porataan useita kookkaita reikiä sekä b) koska nuo laudelaudat on valmiiksi pyöristetty kevyesti nurkistaan, jää siihen pieni lovi keskikohtaan kun kaksi lautaa liimaa päällekäin ja heikentää rakennetta entisestään.

Prototyypit valmistimme 18mm liimapuulevystä CNC -leikkauksella, 3 palaa aina päällekäin yksitellen mutta tuo on hidasta sarjatuotantoon.

Tiedustelenkin nyt että olisiko olemassa jotain ideoita siitä että minkälaista puuta voisimme käyttää. Olen kyllä nähnyt esim. bauhausissa jotain 28mm levyjä kovia puumateriaaleja, mutta koska emme omista suuri puuntyöstökoneita, kuinka tuollaisen levyn saisi tarkkoihin "siivuihin" jos haluamme noita 95-105 mm lautoja joita sitten liimaisimme kaksi päällekäin. Jos se onnistuisi niin olisi toimiva ratkaisu, nettihaun perusteella ainakaan suoraan ei näytä mistään löytyvän ihan valmista lautaa joka paksuudeltaan olisi siinä 26-28mm ja leveydeltään 95-105 sekä jotain muuta kuin kuusta.

5

479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sahamies 53

      saada liimata kaksi puuta yhteen? 63x100 on sahatavaramitta, josta höyläämällä saa haluamanne, kuusesta männystä ja varmaan myös koivusta.

      • villekiller

        Olen katsellut K-raudassa että ne paksummat puut ovat jo hyllyssä haljenneet ja repeytyneet sisältä, hienoahan se olisi että olisi yhdestä palasta kaikki, mutta käytäntö ei ehkä nii yksinkertaista kun osat hajoavat sitten haljetessaaN?


      • kulmarautaa sahalta
        villekiller kirjoitti:

        Olen katsellut K-raudassa että ne paksummat puut ovat jo hyllyssä haljenneet ja repeytyneet sisältä, hienoahan se olisi että olisi yhdestä palasta kaikki, mutta käytäntö ei ehkä nii yksinkertaista kun osat hajoavat sitten haljetessaaN?

        rautakaupassa myytävä puu, ei ole sitä parasta, puusepälle kelpaavaa puuta, vaan kaikkeen toissijaiseen näpräämiseen sopivaa. Siispä, etsi ensin puutavarakauppa, rautakaupan sijaan.


    • zxccxz

      ei vaneri on varmaankin vahvin ja ei vääntyile.

    • jalmari 30

      Kyllä ne Bauhausissa leikkaa levyistä ihan sellaisia palasia kuin haluatte. Voisitte ostaa ison levy siivutettuina ja katkoa itse ne siivut esim. satasen katkaisusirkkelillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe