Puumateriaalin metsästys, tärkeä projekti ja pulassa

dudever22

Hei, tarvitsemme projektissamme puumateriaalia ja tiedustelenkin että onko teillä ideoita aiheeseen:

Valmistamme Laitteita joiden runko valmistetaan puusta. Laitteen rungon leveys on 95mm ja maksimissaan se voisi olla 105 mm...ja alunperin suunnitelmana oli tuotannon nopeuttamisen vuoksi käyttää 28x 95mm lautaa joita vain liimataan kaksi päällekäin ja leikataan sopiviksi pätkiksi, ja kaikki olisi toiminut hyvin mutta toistaiseksi tuollaista lautaa löytyi vain K-raudasta jossa kuusista laudelautaa. Käytännön kokeilu osoitti että a) kuusi ei ole aivan sitä materiaalina mitä tähän tuotteeseen tarvitaan kestävyytensä puolesta sillä siihen porataan useita kookkaita reikiä sekä b) koska nuo laudelaudat on valmiiksi pyöristetty kevyesti nurkistaan, jää siihen pieni lovi keskikohtaan kun kaksi lautaa liimaa päällekäin ja heikentää rakennetta entisestään.

Prototyypit valmistimme 18mm liimapuulevystä CNC -leikkauksella, 3 palaa aina päällekäin yksitellen mutta tuo on hidasta sarjatuotantoon.

Tiedustelenkin nyt että olisiko olemassa jotain ideoita siitä että minkälaista puuta voisimme käyttää. Olen kyllä nähnyt esim. bauhausissa jotain 28mm levyjä kovia puumateriaaleja, mutta koska emme omista suuri puuntyöstökoneita, kuinka tuollaisen levyn saisi tarkkoihin "siivuihin" jos haluamme noita 95-105 mm lautoja joita sitten liimaisimme kaksi päällekäin. Jos se onnistuisi niin olisi toimiva ratkaisu, nettihaun perusteella ainakaan suoraan ei näytä mistään löytyvän ihan valmista lautaa joka paksuudeltaan olisi siinä 26-28mm ja leveydeltään 95-105 sekä jotain muuta kuin kuusta.

5

492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sahamies 53

      saada liimata kaksi puuta yhteen? 63x100 on sahatavaramitta, josta höyläämällä saa haluamanne, kuusesta männystä ja varmaan myös koivusta.

      • villekiller

        Olen katsellut K-raudassa että ne paksummat puut ovat jo hyllyssä haljenneet ja repeytyneet sisältä, hienoahan se olisi että olisi yhdestä palasta kaikki, mutta käytäntö ei ehkä nii yksinkertaista kun osat hajoavat sitten haljetessaaN?


      • kulmarautaa sahalta
        villekiller kirjoitti:

        Olen katsellut K-raudassa että ne paksummat puut ovat jo hyllyssä haljenneet ja repeytyneet sisältä, hienoahan se olisi että olisi yhdestä palasta kaikki, mutta käytäntö ei ehkä nii yksinkertaista kun osat hajoavat sitten haljetessaaN?

        rautakaupassa myytävä puu, ei ole sitä parasta, puusepälle kelpaavaa puuta, vaan kaikkeen toissijaiseen näpräämiseen sopivaa. Siispä, etsi ensin puutavarakauppa, rautakaupan sijaan.


    • zxccxz

      ei vaneri on varmaankin vahvin ja ei vääntyile.

    • jalmari 30

      Kyllä ne Bauhausissa leikkaa levyistä ihan sellaisia palasia kuin haluatte. Voisitte ostaa ison levy siivutettuina ja katkoa itse ne siivut esim. satasen katkaisusirkkelillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      45
      5573
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      307
      5400
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      85
      4629
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2465
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      3
      2115
    6. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      49
      1905
    7. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      31
      1865
    8. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      16
      1852
    9. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      26
      1810
    10. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      83
      1752
    Aihe