Linux vs.KFreeBSD-kerneli?

Ymmällä.

Kumpikohan olisi kannattavampi valinta? Kai noi voisi asentaa molemmat ja käynnistysvalikosta valita kumpaa käyttää, mutta mitä hyötyä/haittaa kummastakin?

8

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MeGFK

      Ne ovat täysin eri jakeluita ja jos haluaa molemmat niin pitää asentaa molemmat erikseen täydellisenä omille osioilleen. Tavalliselle käyttäjälle voi suositella Linux-ydintä aivan kuin ennenkin. Kovin suurta eroa ei ole. BSD kernelille ei saa joitain valmiiksi käännettyjä suljetun koodin ohjelmia.

      • MeGFK

        Nukuin yön yli kuten Väyrynen aikoinaan. Loppupäätelmän on että asenna ehdottomasti Linux-versio. Mikäli taas haluaa BSD:n niin asentaa sitten "oikean" BSD version (FreeBSD, OpenBSD, NetBSD...)

        Debianin BSD-käyttäjiä on varmaan vielä niin vähän ettei avun saanti ole aivan helppoa. Oikeaan BSD:hen löytyy paljon ohjesivuja ja käyttäjiä. Nähtäväksi jää kuinka suureksi BSD-Debianin suosio muodostuu aikojen saatossa.


      • Joo.
        MeGFK kirjoitti:

        Nukuin yön yli kuten Väyrynen aikoinaan. Loppupäätelmän on että asenna ehdottomasti Linux-versio. Mikäli taas haluaa BSD:n niin asentaa sitten "oikean" BSD version (FreeBSD, OpenBSD, NetBSD...)

        Debianin BSD-käyttäjiä on varmaan vielä niin vähän ettei avun saanti ole aivan helppoa. Oikeaan BSD:hen löytyy paljon ohjesivuja ja käyttäjiä. Nähtäväksi jää kuinka suureksi BSD-Debianin suosio muodostuu aikojen saatossa.

        Varmaankin sillä Linuxin kernelillä tulee asennettua jahka ehdin. Käyttelin FreeBSD:tä pari-kolme vuotta sitten ja se vaikutti jostain syystä vakaammalta kuin Debian. Sitä vois jossain vaiheessa kokeilla uudestaan. Pari erilaista komentoa, portsit haltuun ja debianin paketeilla multimediat pelaamaan, jos ei muuten onnistu ja se olis siinä.


    • Pentti Nelonen

      Linux-kernelin tarina on päättymässä ja Debiankin ajaa sitä alas... selkeä merkki tämä.

      Linuxin isä Linus Torvalds on myöntänyt epäonnistumisen:
      "“Joskus se on hieman surullista, ettemme ole se virtaviivainen, pieni, hypertehokas kerneli, jota odotin 15 vuotta sitten. Nyt kerneli on valtava ja aina kun lisäämme uuden toiminnallisuuden, tilanne pahenee”, Torvalds kertoi.

      Torvalds ei osannut kertoa suunnitelmaa tilanteen korjaamiseksi sitä kysyttäessä."


      Paras valinta on Windows 7!

      • MeGFK

        Pentti on taas ollut Sinolipullon kimpussa.


      • miksuh.

        Pemtti se näköjään jatkaa sienien syöntiä tai jotain vastaavaa. Debian ei ole millään tavalla ajamassa Linux-ydintä alas kuten väität. KFreeBSD on vain vaihtoehto Linuxille. Ei sitä ole tarkoitettu Linuxia korvaamaan. Debian on kehitellyt myös HURD-ytimensopivuutta Debuianin kanssa ihan smaaan tapaan kui KFreeBSD:tä.


    • miksuh.

      Suosittelen Debianin asentamista Linux-kernelillä, paitsi jos nimenomaan haluat kokeilla KFreeBSD:tä. Huomaa, että Debianin KFreeBSD versio on ns. Technology Preview -versio. Squeezen KFreeBSD -versio ei siis esim tue rautaa yhtä hyvin kuin Linux-versio. Seuraavaan Debian-julkaisuun mennessä KFreeBSD tuki lienee jo paljon kattavampi. Squeezen KFreeBSD versio on siis jo ihan käytöjelpoinen, mutta sen kanssa pitää varautua siihen ettei tämä ensimmäinen versio ole vielä yhtä kattava kuin Linux-versio.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      69
      1537
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      114
      1004
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      48
      834
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      811
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      750
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      746
    7. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      737
    8. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      72
      724
    9. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      719
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      697
    Aihe