Sh/Lh

Miten eroaa hoivilla (siislaitoshoidossa ja pitkäaikaishoidossa) lähihaoitajan ja sairaanhoitajan työnkuva. Mitä sh tekee sellaista mitä ei tee sh? Olen menossa hoiville töihin ja se kiinnostaa??
3270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Meidän vanhainkodissa on töissä yksi sairaanhoitaja toistakymmentä lähihoitajaa/perushoitajaa. Sairaanhoitaja on meidän esimiehemme, joka tekee työvuorolistat, hoitelee palkkahommelit eteenpäin, soittelee sijaiset, haastattelee kesätyöläiset, tilailee tarvikkeet jne jne. Lisäksi hän ainakin aloittaa suonensisäiset lääkitykset sekä annostelee valmiiksi morfiinit yms. Hän on myöskin se henkilö, joka normaalitilanteessa tilaa paikalle lääkärin tai muuten arvioi ulkopuolisen hoidon tarpeen.

Mutta tämä on siis tilanne pienellä maalaispaikkakunnalla, että en tiedä miten toimii yleisemmin.

Äänestä

Sh toimii lähihoitajien esimiehenä työvuorossa. Toki oh on kaikkien esimies, mutta hän ei käytännön työtä tee lainkaan ja on paikalla vain virka-aikana. Meillä oltava yksi sh vuorossa, paitsi yöllä valvoo vain ph/lh. Sh on koko vuoron esimies, ottaa tarvittaessa yhteyttä lääkäriin, tekee työvuorolistat, vastaa vuoron miehityksestä, jakaa lääkkeet, tarvittaessa aloittaa iv -lääkitykset (meillä hyvin harvinaista), ottaa kantaa sairaanhoidollisiin pulmiin ja tekee kirjallisia töitä paljon vuoron aikana (itse asiassa en edes tiedä mitä kaikkea työhön sisältyy). Fyysistä työtä vähemmän kuin meillä lähäreillä, riippuu kyllä sairaanhoitajastakin, kuka "viitsii" tulla meitä auttelemaan pesuissa, useimmat kyllä tulevat ja kiireen takia välillä pakkokin....

Äänestä

Sairaanhoitaja ottaa aina vuoroissa vastuun, jos jotain tapahtuu. Vaikka olisi lähihoitajan moka esim. jakanut lääkkeet väärin, niin sairaanhoitaja joutuu hoitamaan asian eteenpän/soittamaan lääkärille tms. Samoin jos joku vanhus saa jonkun kohtauksen tms., niin pitää päättäämitä tehdään. Näin siis iltavuoroissa, ja yhtä paljon hoivatyötä kuin lähihoitajillakin.

Aamuvuoroissa sh jakaa lääkkeet dosetteihin ja on lääkärinkierroilla. Niille ei meillä lähäreillä ole asiaa. Tarvittaessa hoitaa katetroinnit, yms, toimenpiteet. Lisäksi ottaa kantaa haavanhoitoontms. missä tarvitaan sairaanhoidollista osaamista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kahden keikka kirjoitti:

Miten eroaa hoivilla (siislaitoshoidossa ja pitkäaikaishoidossa) lähihaoitajan ja sairaanhoitajan työnkuva. Mitä sh tekee sellaista mitä ei tee sh? Olen menossa hoiville töihin ja se kiinnostaa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu