Eikö se nyt ole se ja sama istutko rivillä 20 vai 33 koneessa? Ikkunapaikalla vai käytäväpaikalla? Onhan se toki mukavampaa lentää 14 tunnin lentoja ikkunapaikalla, jossa on muutama sentti enemmän tilaa, mutta aivan se ja sama missä sitä istuu ja pääseekö kumppanin kanssa vierekkäin. Ärsyttävintä kakaroiden huudon rinnalla on että matkakaverit mölisee ja möykkää koko lennon ajan. Ottakaa muutkin matkustajat huomioon!
Istumapaikoista koneessa
aivan se ja sama
7607
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
mukavampaa...ei yleensä 11 km korkeudella näy juurikaan mitään ja yleensä on vielä pimeetä jos lento on 14 tuntia....siis aivan sama mutta sanotaan että perä on se turvallisin istuinpaikka....
Ikkunapaikka juuri siksi että siinä on se muutama sentti enemmän tilaa ja nojaamismahdollisuus. Olen lentänyt elämäni aikana noin 150-200 lentoa ja mitään ei ole koskaan sattunut, joten aivan sama istunko perässä vai keulilla. Jos mahdollisuus on valita, istun toki mielellään siinä, mihin ruoka ja juoma tarjoillaan ensin.
Tykkään istua käytäväpaikalla, koska siinä voi oikoa jalkoja silloin kun kärryt eivät ole kohdalla. Hartioilleni tila riittää aina, enkä tykkää nojata koneen kylmään seinään (sama koskee linja-autoja ja junia). Kumppanin kanssa vierekkäin ..... no aina on oltu vierekkäin, kun on varattu samalla lipulla reissu. Silloin kun reissataan lasten (nyt jo isoja) on hyvä istua heidän kanssaan samalla rivillä, aina ei ole suomalaisia lentoemäntiä jne.
Itse taas tykkään kovastikin nojailla ikkunaan tai seinään lentokoneessa/junassa/bussissa. Lentokoneissa kylmyyttä estävät tyynyt, joita ainakin pitkillä lennoilla on valmiina penkeillä vilttien kanssa. Junissa ja busseissa saman asian ajaa talviaikaan oma takki tai kaulaliina.
Toki sitä matkakumppanin kanssa istutaan vierekkäin mikäli paikkoja löytyy, mutta jos ei löydy, turha siitä on älämölöä nostaa. Aikuiset ihmiset pärjäävät lentomatkan erilläänkin istuen. Pienet lapset ovat asia täysin erikseen.
Itsehän en Finnairilla lennä, joten voi sanoa, että aina ei todellakaan ole suomalaisia lentoemäntiä, tuskin koskaan.
Lyhyillä lentomatkoilla ei ole vilttejä tai tyynyjä tarjolla edes maksua vastaan, joten yritän pukeutua niin että tarkenen, välillä voi tosin tulla hikikin, kovasti vaihtelee nuo lämmöt (sama homma muuten junassa, viime talvena pyydettiin konduktööria parikin kertaa pudottamaan junavaunun lämpöä, reilun tunnin kuluttua se olikin jo ihan siedettävissä lukemissa). Kaikkein kamalinta olisi joutua jonkun ääliön viereen istumaan varsinkin jos se oma puoliso olis jossakin toisella puolella konetta.
Jos on tiukka vaihto, niin käytäväpaikka mahdollisimman edestä voi säästää juuri ne ratkaisevat minuutit joilla ehtii vielä jatkolennolle, tai ainakin säästyy kieli vyön alla juoksemisesta. Muutoin minulle ei niin hirveästi väliä ole, mutta otan ikkunapaikan jos vain saan valita. Pidempijalkaiselle käytäväpaikka on mukavampi. Kun matkustan yksin 3 3 istuinkonfiguraatiolla, yritän valita ikkunapaikan sellaiselta riviltä, jossa vain käytäväpaikka on jo varattu. Tällöin jos kone ei tule ihan täyteen, on hyvä mahdollisuus että keskipaikka jää välistä tyhjäksi.
Mä valitsen paikan josta mä tykkään. Istun mieluiten takaosassa ja ikkunan vieressä (kuten bussissakin). Nyt tulevalle reissulle varmaankin tähtään etuosan paikkoihin kun Seatgurun mukaan siellä ei kuulu niin voimakasta moottorien jylinää.