Onko Pietarissa matkailijoiden infopisteitä, joista voisi hankkia jonkinlaisen matkailijakortin museoita ja julkisia varten vai tarviiko kaikkialle hankkia eri lippu?
turistikorttia?
Pietariin
2362
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
http://blogit.yhteishyva.fi/ala_pelkaa_pietaria/museoiden-yo/ Museoita Pietarissa TODELLA paljon. En tarkemmin perehtynyt linkkiin.Toivottavasti auttoi.
Mitä julkisiin tulee, niin niihin ei käsittääkseni moista korttia ole. Sarjakortteja metroon kylläkin.
Se vaan, että julkiseen liikenteeseen voitaneen laskee myös reittitaksit, marshrutkat, jotka ei tosin yksityisiä ole ja aivan varmasti sellaset tarpeeseen tulee joten jo sen puolesta lipun/kortin järjestäminen olis vaikeeta.
Museoista en tiedä, mutta jos miettii Pietarissa olevien museoiden määrää niin tollasen kortin hintaa laskettais varmaan kolmi- ellei nelinumeroisissa summissa - euroista puhuttaessa.
Opiskelijakortilla pääsee kyllä aika moneen paikkaan ilmaseks.