Osakkeiden lahjoittaminen pois

lisäkysymys

Voiko osakkeita lahjoittaa suoraan toiselle ilman osakkeiden myyntiä.

5

976

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tma7

      teette lahjakirjan, joka toimitatta (alkuperäisenä) myyjän tilinhoitajayhteisöön kirjattavaksi. Lahjaveron maksusta huolehditte itse, ja lahjaverohan menee yli 4000 euron lahjoituksista (3 v:n aikana), muistaakseni

      • tma7

        tilinhoitajayhteisöön kirjattavaksi


      • lisäkysymys
        tma7 kirjoitti:

        tilinhoitajayhteisöön kirjattavaksi

        Säilyykö osakkeissa alkuperäinen hankinta-hinta ja aika. Vai muuttuuko hankinta-hinnaksi ja ajaksi ajankohta ja jolloin osakkeet on saatu lahjaksi.


      • Jotain tietoa
        lisäkysymys kirjoitti:

        Säilyykö osakkeissa alkuperäinen hankinta-hinta ja aika. Vai muuttuuko hankinta-hinnaksi ja ajaksi ajankohta ja jolloin osakkeet on saatu lahjaksi.

        on juristi ja kertoi just, että olisi lahjoitushetken hinta. Eli jos lahjoitat 4000eur osakkeet, jotka maksoi sulle 1000eur, niin et maksa veroa siitä, mutta lapsesi osakkeiden verotushinta tulee olemaan 4000eur. Mikäli se näin on, niin silloin hyötyy ne, jotka lahjoittaa halvalla ostettuja osakkeita jatkuvasti lapsilleen. Nyt en sitten osaa kertoa mitä tapahtuu, jos lahjoitetaan yli tuon 4000eur/3vuotta.


      • tma7
        lisäkysymys kirjoitti:

        Säilyykö osakkeissa alkuperäinen hankinta-hinta ja aika. Vai muuttuuko hankinta-hinnaksi ja ajaksi ajankohta ja jolloin osakkeet on saatu lahjaksi.

        ne on olleet sillä vuoden, se voi käyttää alkuperäistä hankintahintaa (tai 20 % hankintameno-olettamaa), muussa tapauksessa lahjoitushetken arvoa (tai hankintameno-olettamaa).

        Täältä lisätietoja:


        http://www.porssisaatio.fi/artikkelit/sijoittajan-vero-opas-2010

        "Lahja

        Lahjana saadun omaisuuden hankintamenona saa vähentää lahjaverotuksen perusteena olevan lahjoitushetken arvon tai hankintameno-olettaman.

        Jos lahjan kuitenkin myy ennen kuin sen saamisesta on kulunut vähintään vuosi, hankintahinnaksi tulee lahjoittajan aikanaan maksama hankintameno tai vaihtoehtoisesti voi vähentää 20 prosentin hankintameno-olettaman. Lahjansaajalle tulee näin alle vuoden omistuksessa maksettavaksi vero lahjanantajan omistusaikana tapahtuneesta arvonnoususta.

        Jos lahjansaaja on maksanut lahjastaan lahjaveroa, hän voi saada siihen kevennystä pyytämällä oikaisua. Lahjan arvoa oikaistaan sillä luovutusvoiton verolla, jonka lahjansaaja olisi maksanut, jos hän olisi myynyt lahjan lahja-arvoon."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6809
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      1209
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1022
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      881
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      47
      814
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      59
      804
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      774
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      771
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      716
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      713
    Aihe