Missä menee suurperheen raja?

koloth

Eli onko viisi henkinen perhe suurperhe vai pitääkö olla 10. hlö?

Itse odotan kolmatta lasta ja salaa haaveissa on iso lauma lapsia, noin viisi.. Raskaus on niin alussa ettei juuri ole sukulaisille puhuttu. Aavistan kuitenkin että sieltä tulee kommentteja TAAS! jne..
Itse olen ainut lapsi, joten haluan että omille lapsilla riittää sisaruksia.

3

640

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wilma60

      Meistä jokainen määrittelee suurperheen varmaan aikalailla. Joku yksilapsinen voi pitää kolmen lapsen perhettä jo suurperheenä. Minä itse ajattelen jos perheessä on lapsia enemmän kuin kuusi niin voidaan puhua jo suurperheestä. Mutta raja on todella "veteen piirretty viiva".

      Itse olen myös ainokainen ja haaveilin aina että minulla on neljä lasta. Haave ei ihan täyttynyt lukumäärällisesti mutta taitaa tuossa minun nuorimmaisessa olla kaksi lasta yhden lapsen sisällä. Joten haave on siinä mielessä toteutunut.

    • viiden äiti

      Itselläni on viisi lasta, eikä tunnu että meillä olisi "iso lauma", vaan koen että meillä on pieni suurperhe. Johtuu ehkä siitä, että monella tuttavalla on samankokoinen tai isompikin perhe. Jos meille tulee vielä vauva, meillä olisi kuusi lasta ja muistan joskus ajatelleeni että kuusi on "iso lauma" :) Siloin minulla oli kaksi lasta. Nyt kuusi ei tuntuisi paljolta. Eli suhteellista :)

    • uraäiti

      Kahden lapsen kanssa elämä on ainakin ulkoisesti helpompaa. Mahtuu norm. autoon . Lomaillessa saa lähes kaikista paikoista perhealennukset.

      Aikaa jää myös äidin ja isän harrastuksiin , ainakin lasten kasvaessa.
      Parisuhteelle jää enemmän aikaa. Kenties ???

      Kolmen jälkeen elämä muuttuu , mutta aika kohtuullisesti. Kolmen kanssa
      selviää kenties vielä aika kivasti . Joitain sivukustannuksia tulee. Kolmas lapsi on usein äidin lapsi , ei aina.

      Neljäs muuttaa pakkaa huomattavasti. Joutuu ostamaan isomman auton ,
      lomamatkoilla kuluu rutkasti rahaa. kaikki lähtemiset teettää tuplast i töitä.
      Hoitoon , lomalle , ulkoilemaan jne...

      Vanhempien silmien alla on jo isot pussit , joskin ilokin on monesti kuusinkertaista.

      5. lapsi sekoittaa pakan lopullisesti , sanoisin että suurperheellisyys alkaa viimeistään tämän jälkeen. Ruokalaskut ovat huimia , lomamatkalaskuja ei uskalla katsella , ainakaan heti loman jälkeen.
      Auto pitää olla tilava perheauto tai bussi. Äiti jää useasti kotiin , töihin ei pääse tai yksinkertaisesti kannnata mennä. varsinkin jos lapset ovat lyhyellä väliajalla.

      6 . 7. 8. lapsi jne. Olet taatusti suurperheellinen. Työtä on kahdelle huoltajalle , kolmas aikuinen talossa olisi poikaa. Molemmilla olisi hyvä olla tuhti rahapussi ja lehmänhermot.
      Lapsityöltä perheessä ei voi välttyä. Kaikki kynnelle kykenevät joutuvat pakotyöhön tai äiti ainakin välillä hoitolaitokseen , jos homma hoidetaan kunnolla. Autoja miellään kaksi . Jääkaappi ISO / kaksi , pesukoneita useampi , astianpesukone välttämätön mielellään useampi. Pyykinkuivatyusrumpu tai - kaappi välttämätön jne.....

      Voi tietysti myös antaa ns. mennä... sieltä mistä aita on matalin.
      Eli lapset on huonosti puettuja , pahalle haisevia , nälkäisiä.
      Kiukuttelevat, tappelevat , häiriköivät koulussa , täyttävät starttiluokat,
      jopoluokat , sossujen tukipisteet jne...

      Tässä vaiheessa ilon pisarat ovat kyllä moninkertaisia , mutta väsymys peittää ne usein alleen ja monta kertaa miettii oliko kaikki tämän arvoista.

      Jos tulee ongelmia , nekin ovat isonlaisia. Ammattiapua tarvitaan monesta lähteestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      162
      1374
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      40
      965
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      705
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      620
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      612
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      35
      604
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      19
      580
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      567
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      553
    Aihe