Väsynyt sellainen. Auttaisikohan kirkasvalolamppu?
Elämästä on kadonnut ilo, hoidan ja hoidan toista, itse olen hoidon tarpeessa, kuka minua hoitaisi.
Olen kokeillut erästä ennen hyvin tepsinyttä konstia. Ajattelen vähintään kolme kertaa päivässä, "Tänään on kaikki hyvin". Pitää aloittaa taas.
Vähitellen löytää pieniä hyviä asioita elämässään, niistä kertyy voimaa.
Olen omaishoitaja
16
728
Vastaukset
- kjh se kuopus
Yrittäkää jaksaa teette hyvää tuota joka ansaitsee kaiken kunnioitukseni ja erkki matias jaksaa
on vahvaa tekoa toisin kuin meikä.kaikkea hyvää koko hoitotiimille ja tietenkin hoidettavalle. - hoidettava..
Sinun täytyy tähän aikaan vuodesta syödä antioksidantteja, ja C-vitamiinia runsaasti.
Minä ostin omalle hoitajalleni Bemer-magneettiterapialaitteiston. On tyytyväinen siihen. Hoitaa uskollisesti itseään. Ja syötän sille antioksidantteja. On virkeä kuin peipponen.
Enhän toki tiedä, millainen hoidettavasi on, onko täysin vuodepotilas, vahdittava, karkaileva, väkivaltainen. Vaippoihin pissaava ja kakkaava ??- aloittaja.
Pitää googlettaa.
Meillä on vuodepotilas, täysin autettava. Ei ole luonteeltaan hankala. - <<<<
aloittaja. kirjoitti:
Pitää googlettaa.
Meillä on vuodepotilas, täysin autettava. Ei ole luonteeltaan hankala.Joskus elämänlaatu on hyvinkin pienestä kiinni.
Jopa niin vähästä että muuttaa ajattelutapaansa. Liika stressi ja väsyminen pitäisi huomata ajoissa, ennaltaehkäisy on helpompaa kuin alkaa hoitamaan loppuunpalanutta omaishoitajaa. Siksi oma aika ja vapaat ovat tärkeitä. Vapaita pitäisi mielestäni lisätä.
Sellaisille jota eivät ole eläkkeellä, mutta ovat valinneet omaishoidon, pitäisi tukea enemmän, he häviävät rahallisesti, tuki on todella pieni palkkaan verrattuna. Lisäksi pienet tulot vaikuttavat myös tulevaan eläkkeeseen.
- 123098
Jos omaishoitajaksi joutuu on joku läheinen avun tarpeessa. Siinä on sairastunut lujilla ja hoitaja joutuu luopumaan paljosta... niin kyllä sairastunutkin..
Elämä on pantava uusiksi. - yksi monista
Itse olen myös omaishoitaja ja välillä tuntuu että maailma kaatuu päälle.
Me omaishoitajat teemme erittäin arvokasta (mutta alipalkattua)työtä, jos saamme omaisen hoidosta 10 € päivässä ja menetämme oman vapauden elämäämme, niin herää kysymys onko se edes sen arvoista.
Emme saa edes eläkettä siltä ajalta jolloin toimimme omaisemme hyväksi. Itse olen alle 50 vuotias naishenkilö, joten nyt olisi se korkein aika kerryttää eläkettään jos joskus.
Onneksi meitä on monta samassa asemassa olevaa , meidän pitäisi nousta barrikaadeille jotta saisimme edes joskus jonkun palkallisen vapaapäivän, ns. hermojen leputus-päivän.- omaishoitaja45v
tarkennus,omaihoitajapalkasta kertyy eläkettä,ei paljon mutta kertyy kummiskin,ja joka kuukausi saa 3pv vapaata pitää
- mutsi 007
omaishoitaja45v kirjoitti:
tarkennus,omaihoitajapalkasta kertyy eläkettä,ei paljon mutta kertyy kummiskin,ja joka kuukausi saa 3pv vapaata pitää
Korjaus edelliseen. jos omainen on päivänkin osastolla niin vapaapäiviä Ei saa yhtään ja ne ns. vapaapäivätkin veloitetaan hoidettavan hoitopaikasta riippuen, kyseisen taksan mukaan.
- ristiina ja tytär
mutsi 007 kirjoitti:
Korjaus edelliseen. jos omainen on päivänkin osastolla niin vapaapäiviä Ei saa yhtään ja ne ns. vapaapäivätkin veloitetaan hoidettavan hoitopaikasta riippuen, kyseisen taksan mukaan.
edelliseen,mun mies jos on intevallihoidossa,2 viikkoa hoidossa ja 2 kotona,vapaapäivät sisältyvät hoitojaksoon,mikä nyt ymmärrettävää.....ja hoitotaksat tulojen mukaan,ainaskin meillä...
- Samanikäinen
>Itse olen alle 50 vuotias naishenkilö, joten nyt olisi se korkein aika kerryttää eläkettään jos joskus
Aiva turhaa haaveilla eläkkeenkerryttämisistä.Alle viisikymppiset saavat seurailla sivusta eläkkeennauttimisista.Ei ole maksajia eläkkeille.
- kaksin2
Jos elämästä on kadonnut ilo kokonaan olet varmaan masentunut?
Kokeile säännöllistä liikunta harrastusta, uintia yms jos voit lähteä hoidettavan luota.
Hyvä hankinta on kuntopyörä tai crosstrainer laite kotiin. Sitä voi polkea vaikka tv:tä katsoessa.
Lue hyviä kirjoja, vaikka pätkittäin, tee jotain käsilläsi neulo, ompele jne.
Hemmottele itseäsi vaikka pienillä asioilla, järjestä itsellesi odotettavaa. Kenties jotain hyvää ruokaa, metka kylpylään..elokuviin, teatteriin.. lähikaupunkiin jne. tai vuokraa elokuva illaksi.
Älä vertaa elämääsi surkutellen muiden elämään, mutta muista se että teet jotain merkittävää lähimmäisellesi ja se on arvokasta. Ei kukaan halua laitokseen vieraiden ihmisten hoidettavaksi.
Ajattele itseni hoidettavan asemaan. On hienoa, että voimme palvella toista ihmistä näin, teemme todella merkittävää työtä. Voimme valita miten ajattelemme. sAjattele positiivisesti, hoidat siten itseäsi.- maritax
Olet oikeassa, ei kannata vertilla omaa elämäänsä toisten elämään.
Joillakin näyttää kaikki sujuvan ilman vastoinkäymisiä Omaishoitajuus tulee aina seurauksena vaikeasta tilanteesta perheessä.
Kun oppii tuntemaan ihmsiä joiden elämä näyttäisi olevan mallillaan, löytyy joskus todella pahoja ongelmia kulissien takana, ei kaikki aina ole miltä näyttää.
Jotain mielenkiinnon kohteita on oltava, muutakin kuin hoitaminen, se auttaa jaksamaan ja vapaat kannattaa pitää.
- j kj
enn osaa sanoa
- jk
ennosa sanoa
Terveisiä Thaimaasta.
Kuuma siellä on, mutta muuten ihana paikka, loma oli tarpeeseen.
tulomatkalla iski flunssa joten meitä on nyt täällä kotona kaksi potilasta, olen jaksanut omaishoidon tehtävät vaikka hiki nousee pintaan pienestäkin ponnistuksesta.
Kyllä se tästä, kevättä kohti mennään:)
Jaksamista omaishoitajille, muistakaa huolehtia myös itsestänne, vaikka kokemuksesta tiedän että ei voimia hoitamisen ohella tahdo riittää mihinkään muuhun.- jk
en osaa sanoa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä322881- 1722255
- 622234
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?331968Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411326Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?221323- 131308
- 101204
- 221181
- 111174