työnkuva? Täällä tämmönen 5kymppinen maatalon emäntä,kaffitauvolla istuu koneella ja ihmettelee,että mitä emännältä oikeen ootetaan? Olen navetassa aamuin,illoin. Teen väelle ruuat,siivoan astiat ja imuroin lattiat. Pesen pyykit ja viikkaan.Leivon pullat,leivät. Hoidan paperiasiat,kaupassa käynnit...enkä ole valittanut. Mutta nyt rupee kiehumaan,kun isäntä,tämä armas ukkelini vaatii mene sinne,tuo tuota, tääläkö sinä vaan istut. Enkö saa ollenkaan joskus vaan olla? Siis millaista teillä muut emännät elo on? Osallistuuko teillä mieskin arjen pyörittämiseen? Olen joskus sanonut miehelle tästä,hän tuumaa vaan että: sinä olet sitä varten.
Mikä on emännän
MoNiToImI kOnE
18635
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
On silloin poikaa,Jos niitä töitä on tullut haalittua paljonkin.Kait se isäntäsi ryyhältää umpihangessa metsätöissä , jos kerran ilkeää sinulle huomautella.
Jos hän makaa sohvalla, niin kaada likapyykki kori päällensä.
Tänään lehmien lypsyn lisäksi mm. vessarempantekijän avustamista, teuraseläinten lastausta, paperihommia, oikkuilevan lypsintenirrottimen korjausta ja sairaan lapsen hoitoa ruoanlaiton ja huushollihommien ohessa. Viikottainen päiväjumppa kyläkoululla piti jättää väliin noiden vuoksi. Välillä hetkiä Fasebookissa ja kohta katson TV.tä ja niputan samalla kirjanpitoa. Isäntä sivuhommissaan, joten niinä päivinä voi eteen tulla melkein mitä vain lumeen uponneen rekan avittamisesta sairaan anopin pesemiseen. Meillä tosin Isäntäkin tekee sisähommia sisällä ollessaan ja jos joskus jonnekin täältä kotoa joutaisin lähtemään - Raision risteilyllekin olisin lähtenyt, vaan kun oli jo toisella tärkeämpi meno yhtäaikaa...Muuta teen, mutta peltohommien aikaan pääasiassa hoidan navetan kun lapset voi tr-kortin saatuaan mennä sinne mutta lehmille ovat allergisia. Eli konehommia aika vähän, kiirekorjauksissa avitan ajan ja kykyjen mukaan. Paperihommia pakko tehdä, vaikka mielellään jättäisin ne Isännälle - sehän ne rahanmenotkin on pääasiassa sopinut, niin mitäs minä niitä yritän järjestyksessä pitää.
muistatteko koskaan puhaltaa samaan hiileen.
Iltasella, saunanjälkeen tahi kylpyläreissulla puhallella ihan ajatuksella siihen samaan hiileen.Se voi auttaa sen ettei tarvitse turhia maailmalta kuvitella.
Laitoin ton hiileen puhaltamisen siksi , kun emännät kirjoittelee chattaamisesta kun isäntä on poissa.
Eikös siellä chattaamassa pitäis käydä silloin , kun molemmolla on yhdes aikaa , ja naureskella
niille yhdessä. Kertoo paljon sellainen , jossa odotetaan että toinen menee asiointi reissulle ,
niin sitten minä avaan läppärin ja annan palaa. Tän päivän Julkkikset ne oikeen näyttää esimerkkiä
kun aamulla on eri kumppani , kun illalla ja jos on avioon asti päästy , niin sitte ilmoitetaan jo
nuohousreijän suuruuskin oikein kolmosen teksti TV:n sivuilla. Kumppani kun tulee asiointi matkaltaan
aloitetaan kotoinen kyräily , ja ollaan chatin lumoissa vieras hekuma takaraivossa.
Minulla ainakin Fasebook tarkoittaa kauempana asuvin lasten ja lapsenlapsen elämän sekä sukulaisten ja kavereiden elämän seuraamista, ei mitään treffipalstoja tai mesetystä ym. niinkuin jotkut viesteissä näyttävät epäilevän emäntien vapaa-ajan kuluksi käyvän. Eikö sieltä muka muuta ole näille kirjoittajille löytynyt - minä etsin joskus mm. musiikkia tai elokuvia, kavereita nimen perusteella ym ihan harmitonta elämää miehen kannalta katsottuna.Oma puolisoni on kaikenlisäksi niin kyllästynyt tietokoneisiin, että ei pyöri näillä yhtään enemmän kuin on pakko - kiusaamisen pitäisi jos pyytelisin sitä kanssani nettisivuja katselemaan. Eikö ihmisellä muka ole mahdollista elää kunkin tavallaan? Chatissa en ole käynyt koskaan, enkä kontaktisivuilla tai muilla vastaavilla - ei aikaa eikä varsinkaan kiinnostusta niihin. Eihän tuota ehdi käydä niilläkään sivuilla, joihin olisi kiinnostusta, kuten vaikka neuleblogit tai kavereiden kotisivut. Tällä palstalla menee yleensä noin 15 min päivässä.
Vaikuttaa, että joillakin ei ole oikein tietoa mitä netissä voi tehdä, jos ensimmäinen mieleentuleva asia koneella olosta on chatti. Minä luen mm. lehtiä, etsin milloin mitäkin tietoja, täytän lomakkeita, haen karttoja tai ajoreittejä, luen sähköpostia, käyn Facebookissa lukemassa mitä lapset, kaverit , ammattisisaret tai sukulaiset on kirjoittaneet, jne. Tekemistä löytyy niin paljon kuin on aikaa ja tarvista, ihan ilman chatteja. (MTV 3 varsinkin ihan lasten leikkikenttä, menee rahat eikä mitään pysyvää hyötyä kellekään.) Koneella joutuu olemaan yleensä päivittäin, ihan riippumatta onko Isäntä kotona tai ei - mistähän viestistä tuonkin riippuvuuden rivien välistä pystyi löytämään, että koneella oltaisiin juuri silloin kun Isäntä EI ole kotona? Onhan se Isäntäkin koneella tarvitessaan, ja varmaan riippumatta siitä, onko Emäntä kotona, vai ei.
Sinä saat joskus vaan olla - sinun suorastaan pitää vaan olla. Toivottavasti typerys ukkelisikin voi joskus vaan olla. Suotte semmoisia hetkiä itsellenne ja toisillenne. Miten tätä touhua muuten jaksaisikaan?
Meillä touhut menee aika lailla tasan. Ei niin, että joka päivä molemmat tekisi prikulleen saman verran, mutta pitemmällä jaksolla aika tasoissa ollaan. Molemmat pystyy tekemään lähes kaikkea, mutta painotuksia on paljonkin. Ukko tekee enemmän peltotöitä, akka lähes kaikki paperityöt. Ukko tekee enemmän myyntiä ja jakelua, akka pakkaa varastolla. Ukko hoitaa metsätyöt ja polttopuut, akka pyörittää tupaa ja perheen arkea.
Tämä kodin pyörittäminen ei tietenkään ole työtä, mutta minä lasken sen ainakin osittain selaiseksi. Ei voi olla niin, että molemmat puolisot tekevät vaikkapa 8 tuntia maataloustyötä (tai mitä vaan työtä) ja sen jälkeen toinen on vapaa sielu tekemään mitä haluaa ja toinen pyörittää huushollia näkymättömänä itsestäänselvyytenä.
Kiireaikana 8 tunnin työpäivä ei riitä tietenkään mihinkään, mutta nyt on leppoisaa ja tuo riittää. Jatkuvaa kiirettä en kyllä jaksaisikaan (kuka jaksaa?), mutta joskushan sille ei vaan voi mitään. Vastapainoa on siis oltava: yhteisiä juttuja kuin myös ihan ikiomia. Yhdellä yhtä ja toisella toista. Itse käytän yhteydenpitoon mm facebookia ja en todellakaan kaipaa siihen miestäni vierelle. Ei sillä, että siellä mitään salaista tai sopimatonta tapahtuisi, mutta aivan samoin kuin hän kylillä juttelee tuttujensa kanssa ihan ilman minua olisi perin outoa, että jutellessani netissä ystävieni ja siskojeni kanssa ukko seisoisi olan takana.
TAITAA HIILET OLLA NIIN KUUMIA , ETTEI ARVAA PUHALTAA OLLENKAAN.
Tottahan toki sitä pitää omia asioitakin olla. Maatalous vaan trassaa
kun tuotteiden hinnat laahaa 20 vuotta vanhalla tasolla , muttei se sun siippas
vika oo , siksi tarvitaan hiileenpuhaltamista.
Koitetaan jaksaa tsemppiä vaan kaikille.
Täällä minä ymmälläni, että mistä sinä oikein puhut. Mutta ehkä vastasitkin jollekin toiselle, eikä minulle, vaikka kommenttisi näyttää olevan jatketta minun höpinöille.
Tämä siis nimimerkille "äl mee toisten välii".
En tiijä hiilien puhalluksesta,mutta sen tiijän että avioliitossa pitää osata kiriä ja joustaa,kuunnella ja puhua. Riidellä ja sopia. Sulle aloittaja: Jätäppä kerrankin jotku tekemisesi tekemättä,kyllä luulis ukkelisi silloin huomaavan...jotainKAAN. Minä en hössötä,enkä edes leivo itse,aika ei semmosiin riitä.Ja joo..tykkään istua netissä,etsiä kaikenmoista mukavaa ja tietenkin facebook!!! Älkäämme naiset turhia nipottako,ollaan rehdisti ja tuhdisti omat itsemme.Meidän elämäähän tää on,ei kukaan toinen voi täysin toistaan omistaa.
Osallistun melkoisesti kotitöihin omien ammattiin liittyvien töiden lisäksi. Juuri pistin lapset kouluun, kun olin saannut ne ensin hereille, vaatteisiin (pakkasta -27C) ja ruokittua. Pyykkiä yritän pestä, eli lataan pesukoneen vääränvärisillä vaatteilla ja siitä tulee sanomista... Astianpesukone on suurimmalta osin minun täyttöjen varassa. Pesen perunat ja kuorin ne, yleensä teen laatikkoruokia uuniin niistä perheelle, teen toki muutakin ruokaa. Mattojen pesut ja tamppaukset on jäänneet minulle totaalisesti, samoin lämmitykset ja polttopuiden kantamiset. Imuroin usein ja vaihdan sen pölypussin siihen imuriin! Lasten ollesssa ihan pieniä, tuntui että niillä oli aina kakkavaippa...
Silitysrautaan en juuri koske ja siitä sitten saan kuulla valitusta emännän taholta... En vain oikein tiedä, mitä voisin tehdä vielä enemän, kun aika ei aina tahdo riittää, nytkin teen kirjanpitoa ja veroilmoitusta (tai siis en nyt ihan tällä hetkellä, kun olin maksamassa laskuja nettipankissa ja jäin vielä hetkeksi tähän tietsikalle..).
muailmuo en ruppee parantaan , se on vissi se.
On vain kiva saada huumoria , kun jokuset ottaa niin kauhian totisesti
nää mailman melskeet. Sivullisena näkee muiden kirjoituksista paljon
rivien välistä ku lukee.
Sanotaan , että naisen euro on 81 senttiä , niin kertoo paljon. Mutta
ei se sen siippasvika oo. Nykynaiset luovat ympärilleen ihmeellistä
kehää , jossa kaikki nähdään negatiivisena , kun tulee miehistä kyse.
eihän sellainen ajatus maailma voi rakentaa yhteen hiileen puhaltamista.
Et sitten ole mies , vaan vaimosi palvelija.
Taitaa tämänpäivän Suomessa parisuhteiden alalla olla suurin vika, siinä ettei miehet ole miehiä ,vaan hiiriä.
Mies tekee sen minkä miehen on tehtävä-------Työnsä ja vaimonsa tyydytyksen.
EIKS OMAANSA.?
Onneksi tuli tehtyä avioehto, mutta eihän se nyt tässä tilanteessa pelasta, kun lasten vuoksi ainoastaan jaksan tätä kivirekeä vetää perässäni. Työni teen ja sillä eletään, ostellaan mitä tarvitaan, emännnän "hankkeet" menee vain johonkin. Yrittää töissä käydä, mitään siitä ei tule, lapsilisätkin menee ja yhtään autoa ei ole niillä hankkeillaan saannut vielä ostetuksi, minun autollani pääsee töihin, kun vielä ostan välillä siihen bensaa.... Vähäiset kotityöt mitä tekee, tuppaa venymään, pyykkikasasta (siitä minun muka väärin pesemästä) revitään puhtaita vaatteita lapsille päälle.
Jos lapsia ei tosiaan olisi, lemppaisin pellolle koko eukon. En oikein jaksa uskoa, että saisin lapsien huoltajuutta itselleni ja jos lapset jää eukolle, niin sitten niiden elämä on täysin pilalla.
Jälkeen on parempi että vedät vaan sitä kivirekeä .Nimenomaan lasten takia.
Jotain kuitenkin teitin tartteis tehdä tuon parisuhteen eteen.
Enpä enempää "neuvo" kun en tunne asiaa.
Jokainen tekkee elämästään semmosen ko haluaapi. Näin meillä ja en valita. Koska oma valinta-maatalon emännyys. Lopeta aloittaja ruikitus ja ala elämään sitä omaas.