"...käyttö on viime vuosina lisääntynyt selvästi.."
http://www.tietokone.fi/uutiset/avoimet_ohjelmat_eivat_ole_enaa_kummajainen_yrityksissa
Onko terveen järjen käyttö lisääntynyt muutenkin selvästi?
http://www.tietokone.fi/uutiset/avoimet_ohjelmat_eivat_ole_enaa_kummajainen_yrityksissa
Onko terveen järjen käyttö lisääntynyt muutenkin selvästi?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Laman aikana yrityksissä on tyydytty ns. korviketuotteisiin. Mutta nyt trendi on selvä. Yhä enemmän luotetaan maksullisiin ja laadukkaampiin ohjelmistoihin. Lisäksi tulevaisuudessa avoimen koodin suosiota nakertaa tietoturvaongelmat joita on yritetty peitellä.
Pentin hölötyksiä ;)
>...suosiota nakertaa tietoturvaongelmat...
Tietoturvaongelmia esiintyy käytännossä vain Windowsilla joka on tiettävästi maksullinen. ;)
FireFoxia vastaan hyökätään nykyään myös kun on suosittu selain.
Avoimen lähdekoodin ohjelmat ovat lisääntyneet Windows puolella huimasti ja jos ilmainen ajaa asiansa joissain asiossa, niin olisi peräti hölmöä maksaa turhaan turhista ominaisuuksista.
Tätä kirjoitan Seamonkey selaimella joka on tällainen outo vanha rakkaus. Ollut käytössä jo Mozilla nimisenäkin vuosia. Oli silloin versiota 1.pieninumero.
Luotettava
Aikaisemmin käyttäjäprofiilien hallinta selaimella oli ratkaiseva syy käyttää Mozillaa, nyt se on vain optio mutta silti. Mahtava ominaisuus silloin kun sitä oikeasti tarvitsi.
Etsintä palkki on alusta asti ollut onnistunut, vasta nyt vuosien jälkeen muut alkavat matkia.
ABP toimii
- IE8 on kokonaisuutena käytettävämpi, mutta ABPn puute jättää sen hopealle ainakin täällä suomi24:ssä.