Canonilta on tullut korvaajat SX210 IS:lle. Ulkoisin puolin kamerat näyttävät aika samanlaisilta kuin SX210 IS. Esimerkiksi salamassa on sama ratkaisu. Zoom-vipu on vaihdettu perinteiseksi. Uutuutena on 12 megapikselin taustavalaistu CMOS-kenno, joka korvaa 14 megapikselin CCD:n. Sarjakuvaus on nopeutunut reilusti ollen 3 megapikselillä jopa 8 kuvaa sekunnissa. Videomoodeihin on lisätty FullHD. Mukana on myös Ixus 1000 HS:stä tuttu hidastettu video. Nyt sitä voi ottaa VGA tarkkuudella 120 fps. Kuvasuhteissa on nyt S95:n ja G12:n tapaan kattavat valinnat 4:3, 3:2, 1:1 ja 16:9 muodoille. SX230:ssa on lisäksi GPS.
Hintaa on Verkkokauppa.com:ssa SX220:lla 300 euroa ja SX230:lla 340 euroa. SX210:aa saa monesta paikkaa 200 eurolla.
SX220 HS ja SX230 HS
4
670
Vastaukset 4
näytä tuo gps nostavan hintaa paljoakaan. ihme ettei sitä käytetä esim canonin järkkäreissä, ainakaan niissä tavalliselle ihmiselle tarkoitetuissa.
Eipä se kamalasti nosta. Itse kuitenkin ehkä ottaisin ilman GPS:ää, kun on erillinen GPS-loggeri. Tosin tuo GPS saattaa pitää kameran kelloon ajassa. Olen kyttäillyt SX210:aa. No uudet vaikuttavat kyllä sen verran paremmilta, että voisin harkita sellaista. Kunhan hinta tippuisi ennen kesää n. 250 euroon. Jos satasen säästön takia ostaa vanhenevaa tekniikkaa voi se vuoden parin vuoden päästä potuttaa, kun kaikissa on uutta tekniikkaa ja pitäisi sitten vaihtaa. CMOS-kenno taitaa nyt ainakin Canonilla olla se uusi asia.
Samalla esiteltiin kolme HS-ixusta, joissa on suunnilleen samat ominaisuudet. Esim. Ixus 115 on pikku-ixusten kokoinen.okaro kirjoitti:
Eipä se kamalasti nosta. Itse kuitenkin ehkä ottaisin ilman GPS:ää, kun on erillinen GPS-loggeri. Tosin tuo GPS saattaa pitää kameran kelloon ajassa. Olen kyttäillyt SX210:aa. No uudet vaikuttavat kyllä sen verran paremmilta, että voisin harkita sellaista. Kunhan hinta tippuisi ennen kesää n. 250 euroon. Jos satasen säästön takia ostaa vanhenevaa tekniikkaa voi se vuoden parin vuoden päästä potuttaa, kun kaikissa on uutta tekniikkaa ja pitäisi sitten vaihtaa. CMOS-kenno taitaa nyt ainakin Canonilla olla se uusi asia.
Samalla esiteltiin kolme HS-ixusta, joissa on suunnilleen samat ominaisuudet. Esim. Ixus 115 on pikku-ixusten kokoinen.tuo erillinen loggeri niin että se laitetaan usbilla kameraan kun otetaan kuvia ja se kirjoittaa kordinaatit exif tietoihin?
vai olenko hakoteillä?harrastelijakirurgi kirjoitti:
tuo erillinen loggeri niin että se laitetaan usbilla kameraan kun otetaan kuvia ja se kirjoittaa kordinaatit exif tietoihin?
vai olenko hakoteillä?Ei vaan loggeri laitetaan tietokoneeseen ja luetaan sieltä reitti. Sitten lisätään reitille valokuvat ja painetaan nappia, jolloin ohjelma kirjoittaa valokuviin paikkatiedot. Jotta homma toimisi, pitää kameran kellon olla ajassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1701114En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene45753Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi27723Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.137708- 44669
- 67635
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l208621Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää164602Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36590Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal52580