SX220 HS ja SX230 HS

Canonilta on tullut korvaajat SX210 IS:lle. Ulkoisin puolin kamerat näyttävät aika samanlaisilta kuin SX210 IS. Esimerkiksi salamassa on sama ratkaisu. Zoom-vipu on vaihdettu perinteiseksi. Uutuutena on 12 megapikselin taustavalaistu CMOS-kenno, joka korvaa 14 megapikselin CCD:n. Sarjakuvaus on nopeutunut reilusti ollen 3 megapikselillä jopa 8 kuvaa sekunnissa. Videomoodeihin on lisätty FullHD. Mukana on myös Ixus 1000 HS:stä tuttu hidastettu video. Nyt sitä voi ottaa VGA tarkkuudella 120 fps. Kuvasuhteissa on nyt S95:n ja G12:n tapaan kattavat valinnat 4:3, 3:2, 1:1 ja 16:9 muodoille. SX230:ssa on lisäksi GPS.

Hintaa on Verkkokauppa.com:ssa SX220:lla 300 euroa ja SX230:lla 340 euroa. SX210:aa saa monesta paikkaa 200 eurolla.

4

620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näytä tuo gps nostavan hintaa paljoakaan. ihme ettei sitä käytetä esim canonin järkkäreissä, ainakaan niissä tavalliselle ihmiselle tarkoitetuissa.

      • Eipä se kamalasti nosta. Itse kuitenkin ehkä ottaisin ilman GPS:ää, kun on erillinen GPS-loggeri. Tosin tuo GPS saattaa pitää kameran kelloon ajassa. Olen kyttäillyt SX210:aa. No uudet vaikuttavat kyllä sen verran paremmilta, että voisin harkita sellaista. Kunhan hinta tippuisi ennen kesää n. 250 euroon. Jos satasen säästön takia ostaa vanhenevaa tekniikkaa voi se vuoden parin vuoden päästä potuttaa, kun kaikissa on uutta tekniikkaa ja pitäisi sitten vaihtaa. CMOS-kenno taitaa nyt ainakin Canonilla olla se uusi asia.

        Samalla esiteltiin kolme HS-ixusta, joissa on suunnilleen samat ominaisuudet. Esim. Ixus 115 on pikku-ixusten kokoinen.


      • okaro kirjoitti:

        Eipä se kamalasti nosta. Itse kuitenkin ehkä ottaisin ilman GPS:ää, kun on erillinen GPS-loggeri. Tosin tuo GPS saattaa pitää kameran kelloon ajassa. Olen kyttäillyt SX210:aa. No uudet vaikuttavat kyllä sen verran paremmilta, että voisin harkita sellaista. Kunhan hinta tippuisi ennen kesää n. 250 euroon. Jos satasen säästön takia ostaa vanhenevaa tekniikkaa voi se vuoden parin vuoden päästä potuttaa, kun kaikissa on uutta tekniikkaa ja pitäisi sitten vaihtaa. CMOS-kenno taitaa nyt ainakin Canonilla olla se uusi asia.

        Samalla esiteltiin kolme HS-ixusta, joissa on suunnilleen samat ominaisuudet. Esim. Ixus 115 on pikku-ixusten kokoinen.

        tuo erillinen loggeri niin että se laitetaan usbilla kameraan kun otetaan kuvia ja se kirjoittaa kordinaatit exif tietoihin?
        vai olenko hakoteillä?


      • harrastelijakirurgi kirjoitti:

        tuo erillinen loggeri niin että se laitetaan usbilla kameraan kun otetaan kuvia ja se kirjoittaa kordinaatit exif tietoihin?
        vai olenko hakoteillä?

        Ei vaan loggeri laitetaan tietokoneeseen ja luetaan sieltä reitti. Sitten lisätään reitille valokuvat ja painetaan nappia, jolloin ohjelma kirjoittaa valokuviin paikkatiedot. Jotta homma toimisi, pitää kameran kellon olla ajassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      379
      13447
    2. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4276
    3. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      109
      4093
    4. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      36
      4040
    5. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      63
      3881
    6. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3334
    7. 105
      3212
    8. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3208
    9. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      144
      3155
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      160
      2911
    Aihe