Uloste haisee todella voimakkaasti

mapiz

Onko ketään muu huomannut: kun annan kissalleni raksuja, niin uloste alkaa haista todella pahalle ja voimakkaasti? Mistä mahtaa johtua? Ja vieläpä kun kissani sattuu tykkäämään raksuista todella paljon, niin en haluaisi niitä pois jättää kokonaan. Ja olen kokeillut eri merkkejä, mutta ei... Ja "hyviä" merkkejä, esim. nyt käytössä Applaws.

7

638

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HippHEi

      Raksuissa ja muissa teollisissa mössöissä on niin paljon kaikkea kissan elimistölle sopimatonta, että uloste haisee kuin tunkio. Jos annat raakaa lihaa, maksaa, kieltä yms., niin huomaat, että kissasi kakka on kiinteä eikä haise juuri miltään.

      Anna ihmeessä kissallesi raakaa lihaa ym. elimistölle sopivaa. Loppuu hajuhaitat, kakan koostumus kiinteytyy ja kissa voi kaikin puolin paremmin. Pitkässä juoksussa säästät eläinlääkärikuluissa huomattavan summan. Pysyy esim. virtsakivet pois, hampaat pysyy kunnossa jne.

    • Karkkikisut

      Otin jossakin vaiheessa meilläkin käyttöön Applaws-raksut ja juuri niiden myötä tuli tuo hajuhaitta melko voimakkaasti esiin. Sittemmin hajua on ollut vähemmän, kun olen vaihtanut merkkiä. Tällä hetkellä Orijen/James Wellbeloved-sekoitus. Ja yllätys: marketraksut ovat suurinta herkkua, mutta niitä annan tosi vähän. Meilläkin raksut ovat varsinkin nirsommalle kissalle ainoa "takuuvarma" ruoka, joten paha niitä on poiskaan jättää. Vain hyvin valikoiden kelpaa muu ruoka. Huoh...

    • suosittelen

      ja hajut ovat aivan minimissä.

    • Royal canin
      • mapiz

        minua epäilyttää jotenkin nuo RC:n ruuat, kun niin paljon niistä on aina vääntämistä joka keskustelussa. Ja kun katsoo tuoteselostetta tuossa sinun linkissäsi, niin siinä on käytetty paljon (selosteessa ensimmäisinä mainitut ovat vallitsevia raakaaineita) riisiä, maissia ja venhää. Kun taas esim. Applawsissa ei ole ollenkaan näitä:

        kuivattu kana, kuivattu peruna, tuore kananliha, siipikarjanrasva, siipikarjakastike, sokerijuurikkaan massa, kananmuna, kuivahiiva, lohiöljy, puolukkauute, yucca-uute, sitruunauute, rosmariiniöljyuute.

        Haluan kuitenkin syöttää laadukasta ruokaa kissalleni.


      • sekä ruuasta että
        mapiz kirjoitti:

        minua epäilyttää jotenkin nuo RC:n ruuat, kun niin paljon niistä on aina vääntämistä joka keskustelussa. Ja kun katsoo tuoteselostetta tuossa sinun linkissäsi, niin siinä on käytetty paljon (selosteessa ensimmäisinä mainitut ovat vallitsevia raakaaineita) riisiä, maissia ja venhää. Kun taas esim. Applawsissa ei ole ollenkaan näitä:

        kuivattu kana, kuivattu peruna, tuore kananliha, siipikarjanrasva, siipikarjakastike, sokerijuurikkaan massa, kananmuna, kuivahiiva, lohiöljy, puolukkauute, yucca-uute, sitruunauute, rosmariiniöljyuute.

        Haluan kuitenkin syöttää laadukasta ruokaa kissalleni.

        kissan analirauhasesta.


    • Omilla kissoillani uloste haisi voimakkaalta teollista ruokaa syödessä. Aina ovat laadukasta syöneet, ettei kyse ollut huonolaatuisesta markettihötöstäkään. Barffaukseen kun siirryttiin, niin ei haise kyllä enää oikeastaan miltään :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      113
      3511
    2. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2674
    3. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      68
      2458
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      75
      2422
    5. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      17
      2232
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      31
      2109
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2061
    8. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      87
      1893
    9. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      4
      1705
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      26
      1612
    Aihe