Kertokaas kannattaako lukion kemiaa opiskella fysiikan ja pitkän matikan lisäksi jos lukujärjestykset on jo täynnä tälle vuodelle. Matikka ja fysiikka on mennyt melko hyvin toistaiseksi (eka vuosi menossa) ja kemian ykköskurssikin siedettävästi. Jos sitten lukion jälkeen haluankin johonkin fysiikkaan ja matikkaan liittyvälle alalle, niin vähentääkö kemian puuttuminen valinnanvaraa tai vaikeuttaako se kohtuuttomasti opiskelua? Entä onnistuuko kemian opiskelu itsenäisenä ilman yliluonnollista omistautumista?
Lukion kemia
nyyppä94
1965
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Itse opiskelin kaikki pakolliset pitkät matikat pari ylimäärästä, kemiat ja fysiikat. Jos lukujärjestyksesi ei ole joka jaksossa kahdeksasta neljään, vaan löytyy jokunen vapaa palkki, niin ehdottomasti suosittelen kemiaa. :D
Tenttiminen voi kuitenkin käydä vaikeaksi etenkin kakkos kurssissa, sillä hyppäys ykköskurssista kakkoseen on aika suuri. Asiat vaikeutuvat huomattavasti (tai siltä musta ainakin silloin tuntu vaikka en edes tenttinyt).
Jos tulevaisuudessa mielit alalle, jossa tarvitaan matikkaa ja fysiikkaa, niin ei se kemia varmasti pahitteeksi ainakaan ole! Kemiaa kirjottaakin käsittääkseni vähemmän ihmisiä kuin fysiikkaa, joten siinäkin mielessä se on jotakin vähän erikoisempaa. :DD
Jos tiedät minne haluat lukion jälkeen pyrkiä, niin kannattaa kuitenkin käydä juttelemassa opolle, se varmasti auttaa sinua tekemään viisaita, oikeita päätöksiä. :)