Mitä mieltä kirkko ja sen teologit? Onko enkeleitä enää tänä päivänä vaiko vain apostolisessa ajassa?
http://www.gospeloffaith.com/index.php?option=com_content&view=article&id=324%
http://www.gospeloffaith.com/index.php?option=com_content&view=article&id=324%
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ketä hei kiinnostaa Valtion kirkon mielipide. Jos homot jyllää sakastissa, lapset kastetaan väkisin jäseniksi ja osa kirkoista on rakennetettu puolipakolla aikoinaan isännillä. Ja valtaosa papeista tekee hommaa työkseen ilman omaa uskoaan. Niin on ihan sama heidän mielipiteensä ilmestyksille. Kirkkohan ei tiedä mitä mieltä se on kun siitä joutuu päättämään ihmisryhmä, ei jumala. Ja tuo ihmisryhmä koostuu osin uskottomista ihmisistä.
Ja mitä enkelin sanomaan tulee, pianhan tuon näemme. Olemmeko viljaa joka kootaan vaiko jäämmekö puinnin jälkeen peltoa pehmittämään? Siinä on teologillekin mietittävää logiigansa lisäksi.
Aika naurettava juttu
Eikä kellään ollut kameraa mukana, jotta olisi saatu ihkaoikea todiste enkelistä, jonka siivessä lukee jotain suomen kielellä:)
>Eikä kellään ollut kameraa mukana, jotta olisi saatu ihkaoikea todiste enkelistä, jonka siivessä lukee jotain >suomen kielellä:)
Mahtaa tämäkin kommentoija vielä hämmästyä ja todeta Jumalan olevan totta. Sitten vain on liian myöhäistä.
Eikä kannata nauraa, hymy kun vielä tulee hyytymään, ja se ei ole kiva juttu se...
Monella on kokemuksia enkeleistä. Toisen ihmisen ei ole mahdollista arvioida, mikä on todella tapahtunut, mikä mielikuvituksen tuotetta. Kristinuskossa uskotaan myös enkeleiden olevan olemassa. He ovat Jumalan sanansaattajia ja taivaallista sotajoukkoa, joka taistelee hyvän puolesta pahaa vastaan.
pappi Sonja
kopio Martita Mäntyniemen fb seinältä :
Marita Mäntyniemi
Seinäkuvat
VAELLUS KANSSANI
Älä rasita sieluasi arvoituksilla, joita et kykene ratkaisemaan.... Ratkaisua ei ehkä näytetä sinulle, ennen kuin olet jättänyt maallisen majasi.
Muista Herran sana: "Minulla on vielä paljon sanottavaa teille, mutta te ette voi nyt sitä kantaa." Voit käydä eteenpäin ja ylöspäin vain askel kerrallaan, aste asteelta.
Varmistu siitä, että teet kanssani matkaa. Mutta ilo ei tule kärsimyksen seurauksena, vaan se on tulosta läheisestä yhteydestä Herraan - ja siihen kärsimys auttoi sinua.Näytä lisää
Käyttäjältä: Jumala puhuu
22. tammikuuta kello 23:19 · TykkääEn tykkääkään · · Näytä palaute (1)Piilota palaute (1) · Jaa
Ei nyt ainakaan sukupuuttoon.
Marita vastasi, että hänen perheensä käyttää samaa fb-tunnusta ja hänen tyttönsä oli tehnyt sen päivityksen kun hän oli katsomassa enkelinäkyä. Toinen kysymys täällä kuului, etteikö kukaan muu nähnyt tai etteikö kukaan ottanut kuvia. Kyllä näki ja kyllä otti kuvia kännykällä. Voit lukea tarkemmin www.seurakuntalainen.fi -keskustelupalstalta. Tässä kopiota sieltä: Yritin pysyä erossa tästä asiasta, mutta omatuntoni ei anna minulle rauhaa! Minun on pakko tunnustaa, että olin paikalla näkemässä tätä ilmiötä, enkä voi vieläkään uskoa sitä todeksi. Olen viime päivät painiskellut valtavien mielenmyrrellysten keskellä, sillä en ole uskovainen ihminen. Olen tähän asti suhtautunut hyvin skeptisesti kaikkiin tällaisiin ilmestyksiin, mutta nyt on hämilläni ja aika paljon myös peloissani tapahtuneesta. En tiedä mitä ajattelisin, koska se maailmankuva, johon olen tottunut, meinaa romuttua täysin! SeppoJii | 27.02.2011 10:09
Minulla on myös kännykällä otettuja valokuvia, mutta en osaa ottaa niitä puhelimesta ulos. Muutenkaan en haluaisi ainakaan omalla nimelläni niitä levitellä, sillä olen varma, että minut leimattaisiin hulluksi. SeppoJii | 01.03.2011 08:48
Tarina on täynnä epäloogisuuksia. Ja niitä on myös tässä "jatkotarinassa".
Ellei itse osaa ottaa kuviaan kännykästä ulos niin onko mahdoton löytää joku joka osaa? Ei varmasti.
Toisekseen, kirjoitus on nimetön ja voi varsin hyvin olla täysin perätön.
Anonyymi kirjoitus netissä ei todellakaan todista tarinan puolesta mitään.
Kantatie 66 on hyväkuntoinen ja sillä on tuohon väitettyyn tapahtuma aikaan myös kohtuullisen paljon rekkaliikennettä koska se on yleisesti käytetty oikotie. Eipä ollut tuolloin? On erittäin epätodennäköistä, ettei tuohon aikaan paikalle olisi sattunut lukuisia rekkoja. Miksi ei sattunut?
Ja muutoinkin, ns. muita autokuntia ei ole edelleenkään tavoitettu, nimellään kukaan ei ole tullut esiin. Nimettömät nettikirjoitukset voi jättää kyllä huomiotta.
mutta jos enkeli näkyi vaan niille kenelle se oli tarkoitettu