Jos taulukon viimeisen rivin viimeisessä sarakkeessa painaa sarkainta tulee taulukon loppuun uusi rivi. Voiko tätä estää mitenkään?
Entä voiko kahta erillistä taulukkoa yhdistää jälkikäteen?
Pari kysymystä
3
333
Vastaukset
- fgdfdfffddfdf
ilmeisesti tarkoitat OO writer ohjelmaa? Totta kai siinä viimesestä solusta siirtyessä sarkaimella tulee uusi rivi...
Jos yhdistelet taulukoita, käytä calc ohjelmaa...- Jussi H
Nii joo writeria oon käyttänyt. Lomakkeita väsänny ja niitä täyttäessä jos sarkaimella liikkuu niin tulee sit turhia rivejä. Kiitos vastauksesta.
Jos on tottuntu Writeriin, niin Calcissa on opettelun vaivaa, mutta tuollaista riesaa ei varmasti esiinny, että lomakkeen täyttäjän sarkain-painallus tekisi uuden rivin tms. sotkisi lomaketta.
Lyhyt ohje: kentille varataan kolme saraketta ja kaksi riviä, joista "ylimäärääiset" kapeita.
Määritetään omat tyylinsä mahdollisille pitkille selitteille (leipätekstin tapaisille), kenttäselitteille (siihen kapeammalle riville syöttökentän ylle) ja itse kentälle.
Syötekentät (solut) jotuu järjestämään palstoittain, tai se on ainakin helpompaa. Pitemmät kentät voi tehdä yhdistämällä soluja seuraavaan "palstaan" asti.
Suojaus kaikille muille alueille kuin syötekentät, sopivasti reunaviivoja ja ruudukko pois näkyvistä.
Calcin taulukkoja voi yhdistellä tietyissä rajoissa mm. kopioimalla. Voipa hätaisesti summata useamman lomakkeen numeeriset vastauksetkin liitä määräten -ominaisuuksia käyttäen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607492Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232926- 1421766
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671394- 1301134
- 73827
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52715