narttu ja uros koira

missu4

Jos joku voisi kertoa tähän asiaan oman mielipiteensä tai jos jollakin on kokemusta tästä asiasta eli onko kenelläkään samassa taloudessa uros ja narttu koiraa?? Jos on niin miten ovat pärjänneet keskenään entä miten narttu koiran juoksuaikoina on mennyt eli miten olette pitäneet uroksen erillään nartusta vai oletteko leikanneet uroskoiranne?? Pikaisia vastauksia toivon :)

3

431

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lyhyesti

      jutella sitten mahdollisen kasvattajan kanssa, että olisko hänellä luonteeltaan sopivaa pentua. Silloin kaikki pääsevät vähemmällä. Se miten paljon uros reagoi narttuun on hyvin uroskohtaista, siitäkin kannattaa jutella kasvattajan kanssa.

    • 2xcolliet

      Ei mitään ongelmia ja uros on leikattu. Juoksun aikaan narttu kyllä ahdistelee urosta välillä turhankin paljon mutta ei siinä mitään konflikteja ole syntynyt.

    • uros + narttu

      Mulla on vajaa 3v iso uroskoira, ja reilu 1v sekarotu narttu, keskikoko. Sanoisin et yleensä uros narttu yhdistelmä on varmempi. Mut siis jos sun oma koira ei siedä ketään muita niin ei sitten tietenkään.

      Paremmin kuin hyvin tulevat toimeen, ovat erottamattomat melkein. Molemmat on tulleet mulle pentuina. Tytöllä ollut kahdet juoksut, ja uros ollut silloin ne kuukauden päivät mun vanhemmilla. Sanoisin et jos sulla ei ole TOSI isoa kotia, ja aikaa käyttää koirat kunnolla erikseen suosittelen et toisen laittaa hoitoon, juoksuajat on muuten ihan kidutusta kummalekin. Juoksuista lähtee niin voimakas haju ettäei niin aktiivisenkaan uroksen pistää liikeelle. Nyt on sitten tyttö leikattu maanantaina niin ei tarvi sen takia erottaa niitä pitkäksi aikaa. :)

      Nuorempi kiusaa urosta ja leikkien tohinassa "ärisevätkin" toisilleen mut se on vaan leikkiä, eikä liity mitenkään välienselvittelyihin. Uskoisin et jos olis kaksi urosta niin vanhempi saattais ottaa tosissaan, varsinkin kun niin vähän ikäeroa, mut tosiaan toi että on eri sukupuolta, ei ole sellaista machoilua.

      Sulle vinkkejä, jos otat toisen koiran jotka olisin toivonut tietäväni ennen..
      -Sosiaalista nuorempi kunnolla, tapaa paljon muita koiria sen kanssa yksin.
      -Nuorempi ottaa mallia vanhemmalta, niin mieti onko nykyinen koirasi hyvä esimerkki sille
      -Jos sulla on uroskoira joka on kamalan kiinnostunut nartuista, niin harkitse jatkuuko se häiritsevänä, mikä on koirille parasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      998
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      885
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      293
      866
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      77
      748
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      726
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      74
      714
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      655
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      646
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      621
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    Aihe