narttu ja uros koira

missu4

Jos joku voisi kertoa tähän asiaan oman mielipiteensä tai jos jollakin on kokemusta tästä asiasta eli onko kenelläkään samassa taloudessa uros ja narttu koiraa?? Jos on niin miten ovat pärjänneet keskenään entä miten narttu koiran juoksuaikoina on mennyt eli miten olette pitäneet uroksen erillään nartusta vai oletteko leikanneet uroskoiranne?? Pikaisia vastauksia toivon :)

3

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lyhyesti

      jutella sitten mahdollisen kasvattajan kanssa, että olisko hänellä luonteeltaan sopivaa pentua. Silloin kaikki pääsevät vähemmällä. Se miten paljon uros reagoi narttuun on hyvin uroskohtaista, siitäkin kannattaa jutella kasvattajan kanssa.

    • 2xcolliet

      Ei mitään ongelmia ja uros on leikattu. Juoksun aikaan narttu kyllä ahdistelee urosta välillä turhankin paljon mutta ei siinä mitään konflikteja ole syntynyt.

    • uros + narttu

      Mulla on vajaa 3v iso uroskoira, ja reilu 1v sekarotu narttu, keskikoko. Sanoisin et yleensä uros narttu yhdistelmä on varmempi. Mut siis jos sun oma koira ei siedä ketään muita niin ei sitten tietenkään.

      Paremmin kuin hyvin tulevat toimeen, ovat erottamattomat melkein. Molemmat on tulleet mulle pentuina. Tytöllä ollut kahdet juoksut, ja uros ollut silloin ne kuukauden päivät mun vanhemmilla. Sanoisin et jos sulla ei ole TOSI isoa kotia, ja aikaa käyttää koirat kunnolla erikseen suosittelen et toisen laittaa hoitoon, juoksuajat on muuten ihan kidutusta kummalekin. Juoksuista lähtee niin voimakas haju ettäei niin aktiivisenkaan uroksen pistää liikeelle. Nyt on sitten tyttö leikattu maanantaina niin ei tarvi sen takia erottaa niitä pitkäksi aikaa. :)

      Nuorempi kiusaa urosta ja leikkien tohinassa "ärisevätkin" toisilleen mut se on vaan leikkiä, eikä liity mitenkään välienselvittelyihin. Uskoisin et jos olis kaksi urosta niin vanhempi saattais ottaa tosissaan, varsinkin kun niin vähän ikäeroa, mut tosiaan toi että on eri sukupuolta, ei ole sellaista machoilua.

      Sulle vinkkejä, jos otat toisen koiran jotka olisin toivonut tietäväni ennen..
      -Sosiaalista nuorempi kunnolla, tapaa paljon muita koiria sen kanssa yksin.
      -Nuorempi ottaa mallia vanhemmalta, niin mieti onko nykyinen koirasi hyvä esimerkki sille
      -Jos sulla on uroskoira joka on kamalan kiinnostunut nartuista, niin harkitse jatkuuko se häiritsevänä, mikä on koirille parasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      48
      3507
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      124
      2802
    3. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      40
      2454
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      65
      2177
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      431
      1747
    6. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      62
      1227
    7. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      56
      1123
    8. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      1059
    9. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      65
      1011
    10. 45
      978
    Aihe