Pyörän vuokraus Barcelonassa

Heippa!

Olen lähdössä maaliskuussa poikaystäväni kanssa Barcelonaan ja olemme miettineet pyörän vuokrausta liikkumiseen. Onko jollakin kokemusta tällaisesta/antaa vinkkejä, mistä pyörä kannattaisi vuokrata ja paljon maksaa?Meidän hotelli on FrontAir Congress, josta on siis keskustaan noin 13km matkaa. Muitakin vinkkejä liikkumisesta otetaan vastaan :) Entä onko kyseinen hotelli jollekkin tuttu, kokemuksia? Kiitos jo etukäteen!
42616
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Maaliskuussa viime vuonna olimme Barcelonassa ja ihastelimme pyörän vuokraamisen helppoutta. Tai ainakin siellä keskustassa oli valkoisia pyöriä telineissä ja ymmärsin, että voi ottaa pyörän jostakin ja palauttaa toiseen telineeseen. Tarkemmin emme perehtyneet systeemiin, kun olimme vain kolme päivää ja metrolla pääsi hyvin kulkemaan. Asuintalomme naapuritalon kellaristakin joku ryhmä haki mustia isopyöräisiä polkupyöriä. Ihan keskustassakin oli pyöräteitä ja ihmiset myös pyöräilivät innokkaasti.

Miksi muuten menette asumaan niin kauas keskustasta? Tähän aikaan vuodesta saa sopuhintaan apartementoksiakin ihan Ramblan kyljestä...

Äänestä
  • Noita puna-valkoisia pyöriä on muutama tuhat ja telineitä satoja. Järjestelmä toimii älykortilla jonka saamiseen tulee olla paikallinen henkilötunnus ja asuinosoite. Kortti tilataan netistä ja samalla allekirjoitetaan suoraveloitussopimus. Kortti maksaa noin 30e/v ja oikeuttaa 30min siirtymiseen seuraavalle telineelle. Kustakin alkavasta 30min veloitetaan (suoraveloitus) 50c. Maksimi käyttöaika 3 tuntia. Tuon jälkeen kortti suljetaan. Jos pyörää ei palaudu telineeseen, veloitetaan pyörän hinta 150e (suoraveloitus).

    Mutta normaaleja pyörävuokraamoja on useita myös turisteille.

    Äänestä


Kts. Mondo Rent, toimipiste La Barcelonetan lähellä, fillarin vuokra päivässä 10 euroa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_6178045 kirjoitti:

Heippa!

Olen lähdössä maaliskuussa poikaystäväni kanssa Barcelonaan ja olemme miettineet pyörän vuokrausta liikkumiseen. Onko jollakin kokemusta tällaisesta/antaa vinkkejä, mistä pyörä kannattaisi vuokrata ja paljon maksaa?Meidän hotelli on FrontAir Congress, josta on siis keskustaan noin 13km matkaa. Muitakin vinkkejä liikkumisesta otetaan vastaan :) Entä onko kyseinen hotelli jollekkin tuttu, kokemuksia? Kiitos jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu