Musansoittaja koneella

vaklaaja8888

Hei! Tänään tapahtui jotain mitä ennen ei ole ikinä tapahtunut! Kuuntelin youtubessa musiikkia ja sitten huomasin uusia kohtia musiikissa mitä ei ennen ole siinä ollut. Kelasin uudestaan "äänen" kohtaan ja sitä ei enää kuullut. Myöhemmin kuulin että kauttimista kuului: "oh great this kind of music I want too hear afte 3hours sleepinh". Skannassin koneen ja kone löysi viisi vakoiluohjelmaa, useimmat niistä olivat TrackingCookie. Mutta sekään ei auttanut! Kone väitti että kone on pudas mutta kun ei ole! Sitä ääntä kuulluu vieläkin... se puhuu ja pistelee musaa soimaa. Musiikki ja puhe ei kuullu pitkää sitä tulee pätkissä, mutta todella häiritsevää. Kaiken tämän jälkeen sammutin koneen ja on nyt ollut sammuksissa illan.
Voiko siis tälläinen olla todella haitaksi koneelleni? Esim ottaako se salasanoja ja muita henkilökohtaisia juttuja vai laittaako se vain musiikkia soimaan?
Tein tätä ennen "ääntä": Olin facebookissa. Sitten latasin pari kipaletta Emulesta (josta on silloin täällöin löytynyt jokin virus, mutta ei ennen mitään "ääntä") ja sen jälkeen meninkin sitten youtubeen ja äänet kuuluivat.
Vielä tuli yksi juttu mieleen: Asensin tänään koneelleni Sony walkman ohjelmiston levyltä, mikä on jo vuosia vanha, mutta sen jälkeen windows päivitti jotain ja sen jälkeen käynnistyi eri lailla kuin ennen. Luki käynnistyksessä jotain applying. Minulla on windows 7. Tällöin ei mitään ääniä kuullunut emulen jälkeen kuului vasta
Olisin todella kiitollinen jos joku kertoisi miten tuon saisi pois :)

1

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimimerkist loppuu!

      Varmaan vaan joku pilailu virus, en ole ennen kuullutkaan että laittaa musiikkia soimaan. Voi hyvinkin olla Emulesta, eikös se ole juuri musiikin lataamiseen? Jos olisit saanu selvää että mitä siinä "applying" kohdassa luki, olisi varmaan auttanut hieman. En osaa muuta sanoa kuin että päivitä virusten torjuntaohjelmasi, ja skannaa kone. Vaikea sanoa kun ei ole mitään tietoa mikä se voisi olla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      191
      3145
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      2862
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2260
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      74
      1896
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1803
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1731
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      108
      1585
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      219
      1186
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1140
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1099
    Aihe