Analogiset ei enää näy meillä ja jouduin ostamaan toisen digiboxin katsoakseni yhtä aikaa toista kanavaa nauhoittaessani.
eka boxi on Nokian 150 T ja toiseksi ostin Humaxin kovalevyllisen.
TV:ssä ei ole kuin 1 scartti, joten joudun ostamaan scarttijakajan.
Kellään kokemuksia, että kuinka toimii 1 telkkari 2 boxia ?
Entä jos sotketaan vielä toi video mukaan, jolloin toisella voisi nauhoittaa jotain säilytettävää....
Miten piuhat ?????
eka boxi on Nokian 150 T ja toiseksi ostin Humaxin kovalevyllisen.
TV:ssä ei ole kuin 1 scartti, joten joudun ostamaan scarttijakajan.
Kellään kokemuksia, että kuinka toimii 1 telkkari 2 boxia ?
Entä jos sotketaan vielä toi video mukaan, jolloin toisella voisi nauhoittaa jotain säilytettävää....
Miten piuhat ?????
Vastaukset 6
Vanhimmat
antenni täytyy jakaa molempiin digiboxiin. Scart toisesta boxista videoon ja sielta jakajaan. Toisesta boxista scart jakajaan ja jakaja tv taakse.Näin molemmista boxeista on tulo tv-laitteeseen , toinen vain videon kautta ja voit näin katsoa myös videot suoraan kaapeleihin koskematta.
Kiitos, eli homma menee myös sinun mielestäsi juuri niin kuin olin itsekin ajatellut.
Tiedätkö jo etukäteen, että kuinka laitteita vaihdellaan lennossa. Minulla ei mitään tietoa, että kuinka toi jakaja toimii - sehän on vain dummy !
> antenni täytyy jakaa molempiin digiboxiin.
Pikemminkin termi olisi kierrättää molempien kautta kuin jakaa molempiin. :)
Antennipiuhan tie siis:
Antenni -> Digiboxi 1 -> Digiboxi 2 -> Videonauhuri -> TV
Eli tarvitset neljä antennipiuhaa. Minulla on samoin neljä piuhaa, mutta kahden dixiboksin sijaa on kaksi videonauhuria. Huomaa että pitää sitten valita jokaiselle laitteelle oma RF-lähtökanava ja sitten TV:stä voi katsoa kutakin erikseen omalta kanavaltaan.
narut menee näin:
esmes
RF
Antenni -> Digiboksi1 -> Digiboksi2 -> video1 -> video2 -> jako kolmeen telkkareille
Lisäksi scart-pihat:
Digiboksi 1 -> TV 3
Digiboksi 2 -> TV 2
Sekä RCA naruilla ääni ja komposiittivideo
Digiboksi2 -> TV1
Huom!!!
On Digibokseja joissa 2x scart RCA:lla ääni ja kuva sekä RF ulos
Kolmella videoulostulolla pystyy kukin rakentamaan haluamansa kombinaation miten boksinsa, telkkunsa ja videonsa kytkee.
Tämä vain minun nykyinen kytkentä.
Tsädääääm, nyt meni vaikeeks !
Miten toi RF-lähtökanava valitaan...
Onko siis niin, että jotenkin digiboxista pitää säätää joku spesiaali RF-jutska ja sitten on haettava TV:n kanavahaulla näkyvät kanavat ja taltioitava ne sitten telkassa 1, 2, 3, 4
Jos boksissa on RF-modulaattori voit sen tehdä.
Nokia T150 voi asetuksissa määritellä kanavanumeron.
Joissakin videoissa on takana ruuvi, josta voi lähetys-signaalia muuttaa.
Jos boksin ja videon lähetys-signaali on sama tulee häiriöitä. Kahden videon omistajille tuttu ilmiö.
Eli antennikaapelit:
antenni-->boksi-->video-->TV
Viritä tv ottamaan vastaan videon lähetyksiä
Viritä tv ottamaan vastaan boksin lähetyksiä
Viritä video ottamaan vastaan boksin lähetyksiä
Näin et välttämättä tarvitse edes SCART-johtoja.