Reilua tuleville eläkeläisille.

E.K Järvenpää

Eläkkeiden ostovoiman päivittämiseen elinkustannuksia vastaavasti ei olla tyytyväisiä. Työeläkkeitä korjaava leikattuindeksi 20/80 huomio vain osittain hintojen muutoksen. Paluu puoliväli- indeksiin 50/50 oli esillä kansanedustaja Mikko Kuopan (vas.) mielipidekirjoituksessa (12.02.11.AL.). Sekin on valitettavasti leikattu ja siksi köyhdyttävä.

Alkuperäinen vuonna 1962 sovittu palkkoja seuraava malli joka turvaa ostovoiman paremmin olisi jo mahdollinen eläkevarallisuuden ja sen tuottojen jatkuvasti kasvaessa. Telan kotisivulta voidaan nähdä uudet tiedot. Työeläkelaitosten rahastojen tuotot kasvattivat 14 miljardilla eurolla rahastoja, jotka paisuivat jopa 138.8 miljardiin euroon viimevuoden lopussa.

Kansanedustajan puolue oli mukana päättämässä nykyisestä taitetusta indeksistä v.1995, on hyvä jos nyt on huomattu sen jarruttava vaikutus. Työeläkkeiden ostovoiman päivitys vaatisi vain kaksi prosenttia esimerkiksi viimevuoden tuotosta. Indeksin köyhdyttämiä eläkkeitä se ei ihmeemmin korjaisi, mutta olisi reilu teko tuleville eläkeläisille.

4

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yhdessä aiemmassa ketjussa puolustin ja jopa kehuin mielipiteitäsi, mutta olen kelkkani nyt kääntänyt. Puhut samoja asioita, vaikka eri sanoilla, useammalla palstalla (esim. seniorinetti). Et lainkaan toisia kuuntele, saati että ottaisit toisen näkemykseen kantaa. Mutta kunnallispolitikkona näin ehkä Sinun kuuluu tehdä.
      Tosin minuakin risoo se, että asumista verotetaan yhä ankarammin, mutta se "taitettu indeksi" ei minua kiinnosta. Kun eläke muutenkin on pieni, ei parin prosentin leikkaus missään tunnu. Oman eläkerahastoni leikkaan vain itse. Niin myös toiset samanikäiset. Tähän ikään mennessä on ollut aikaa pientuloisellekin säästää itselleen pienen reservin vanhuuden ajaksi. Ja kun se reservi loppuu, yhteiskunta ottaa hoiviinsa.

      • bessie*

        kunnallispoliitikko kuuntele kuntalaisia. Täällä Espoossa niin ei välttämättä tehdä. Ollaan jopa ylimielisiä.
        Olen kuullut useammankin hyvän Espolaisen veronmaksajan harkitsevan muuttoa pois Espoosta, mainiten syyksi juuri tämän.
        Eläkeasiat eivät itselleni ole vielä ajankohtaisia, mutta tietenkin olen niihin kaikin tavoin pyrkinyt varautumaan. En itse luota ihan varauksetta tuohon yhteiskunnan hoiviinsa ottamiseen. Tai luotan tavallaan, mutta pahoin pelkään että tulen olemaan täysin tolkuissani loppuun saakka, joten yhteiskunnan tarjoama hoiva ei ehkä olisi minulle paras vaihtoehto.


    • 32132654656

      Olette Suomi-äidin hyvässä sylissä on turhaa moittia ja katsoa vain omaa napaa kansain- välisesti.

      • E.K Järvenpää

        Äidit nuo voimassa väkevät kaiken näkevät! Kotiäitiveteraanille tulee pikkuinen huomionosoitus 1.3.2011. Se on hyvä.

        Ne kotiäidit jotka hoitivat sodan jälkeen lapset kotonaan, tekivät tärkeätä ansiotyötä myös, mutta saivat lyhyen työuran vuoksi alhaisen sovitetun eläkkeen. He eivät valitettavasti saa tänä vuonna kuin prosentin molemmin puolin korotusta.

        TELA herrat eivät ota siihen kantaa lainkaan, siksi tarvitaan www.senioripuolue.fi ja ankarat talkoot jotta kaikki eläkeläiset tulevat tietämään, että meillä on oma etujärjestö.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1064
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      794
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      261
      580
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      15
      563
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      92
      499
    7. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      482
    9. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    10. Haluatko vain sitä

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      30
      416
    Aihe