Jokipatogeneraattori on nyt uusittu .
Missä viipyy kalaportaat ?
KALAOPRTAAT JÄIVÄT TAAS
19
451
Vastaukset
- Tauti leviää
Tarkoitus olisi että kylälle tulevat 1200 somalia alkaisi pyydystää niitä fisuja ja siirtäisi ne sitten ropellivärkin toiselle puolen. Somaleille täytyy vaan järkätä uudet asunnot ja paljon lampaita tyttökavereiksi.
- Fisut kituvat
Missä Vihreät nyt ovat kun pato ei päästä kaloja ylös ?
- Hurri patoaa vedet
Muualla tehdään kalaportaita, vaan ei hurrien alueella.
Tule Heidi apuun. - kalaa vituttaa
--vihreät tulkaa apuun--
- så sorligt
Det är så sorligt när fiskarna bara hoppar utan att de kunde simma överåt till Jeppis ocv
- PATO on PETO
Hur kan de gröna och Ely acceptera PATO
- akta knuten, fisu
pato är dåligt
- ingenting
Akta RKP
- .
,
- kom hellppa
var är de gröna
- .
.
- sääli fisuja
.de gröna ??????
- och väntar på uppe
Fisu gråtar.
- fisu väntar på
De Gröna sover.
- 16+26
kalakalakalakukku kukko tuli ulos osti pepparimyntta tuli pois ja meni takaisin nyt ole tervetuloa kohta voida rakentaa olla tekemässa kun sitä mutta ei koska hoihoi tuli ja meni puhuu rahat meni kuuhun ja piff och puff sai uusi tvättmaskin nyt heillä on enemmän aikaa knapra på nötter.
- ...
.
- Pian
kalatie tehdään.
Maakunta vaatii. - fisu väntar pä
Maa- ja metsätalousministeriö valmistelee rahoitusmallia, jolla voitaisiin rakentaa kalateitä valjastettujen jokien varsille. Myös pienten jokien esteitä aiotaan purkaa vaelluskalojen tieltä.
Maa- ja metsätalousministeriö aikoo kutsua pyöreän pöydän ääreen suurten vesivoimayhtiöiden edustajat keskustelemaan isojen, valjastettujen jokien kalateiden rakentamisesta.
Maa- ja metsätalousministeri Petteri Orpo (kok.) sanoo, että eri toimijat pohtivat yhdessä, miten vaelluskalat saadaan nousemaan jokiin.
”Rakennetaan yhdessä esimerkiksi voimayhtiöiden ja seudun kuntien kanssa malli, jonka mukaisesti toimia kalateitä voitaisiin rahoittaa ja rakentaa yhdessä”, Orpo kertoi perjantaina järjestetyssä toimittajatilaisuudessa.
”Vesivoimayhtiöillä on suuri intressi olla ratkomassa asiaa niiden toimintansa hyväksyttävyyden kannalta.”
Asian taustalla vaikuttaa maaliskuussa 2012 hyväksytty kalatiestrategia. - Fisu ----
väntär på--år efter år
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1007532Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3666616Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite613954Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293699Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1942175Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os201887- 621650
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181596Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11480Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11477