Osaako joku vastata minkä takia ruokakasseja jaetaan venäläisille mitkä ei asu suomessa? Olen joskus jäänyt itse ilman vaikka olen jonottanut tunnin. Olen nähnyt omin silmin kun samat venäläiset menee takaisin jonoon ja saavat uuden kassin.
Ruokakassit
suomalainen.
7661
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Töihin niin ei tarvitse jonottaa.
Oliko muitakin hyviä ideoita mulkku?
Oliskohan parempi kysyä kassien jakajilta?
Asiat selviää yleensä parhaiten kysymällä asianosaisilta.
ei voisi vaikka vain viikon leikkiä sydämellistä munamiestä tällä palstalla ja vastailla asiallisesti. Jos ei siihen kykene jättää kirjoittamatta.
Miusta on hienoa että ihmiset tuovat erilaisia epäkohtia esiin. Niin kuin nyt tämäkin. Ehkä joskus joku asia menee oikaistavaksi tätäkin kautta.
Toivotaan niin!
Seuraavaksi kaikki ne jotka ovat ruokakassi jonossa ja epäilevät venäläisten tulevan hakemaan ruokaa, niin ei muuta kun kyselemään kyseisiltä venäläisiltä mistä ovat kotoisin, mitä te täällä teette, ettekö tiedä että tämä ei olla ruokakauppa...jne....
tässä taas näkee kulttuurierot. Venäläiset tottuneet jonottamaan pedestroikka-ajoilta, kun taas suomalaiselle on häpeä seistä ruokajonossa.
Onneksi ainakin vielä toistaiseksi sinne ei mennä kuin vasta viimeisessä hädässä. Kun taas venäläiseen ajattelutapaan kuuluu ottaa kaikki mahdollinen "apu" vastaan vaikkei sille olisi tarvettakaan.
Nähty venäläisten nakkaavan tuollaisen ruokakassin "jämät" auton ikkunasta ulos. Ei kelvannut vehnäjauhot ja näkkileipä.
Stubbi haluaa viisumivapautta, joka taas tuo tullessaan lisää näitä ruokajono "turisteja"
ajat paranevat ja leipäjonot loppuvat.
Pienituloisen ei tarvitse mennä enää vaalien jälkeen leipäjonoihin.
Moni on perustellusti huolissaan välillisten verojen aiheuttamasta hintojen noususta. Veromallimme kompensoi hintojen nousun. Eläkkeet ja etuudet nousevat hintojen nousua vastaavasti. Oikeudenmukaisuuden tunne on tärkeää.
Työssäkäyville jää enemmän rahaa käteen kevyemmin verotetusta palkastaan. Käteen tulee enemmän rahaa, josta voi päättää miten sen kuluttaa.Pienituloisen ostoksista suuri osa painottuu ruokaan, lääkkeisiin ja joukkoliikenteeseen ja muihin kevyesti verotettuihin tuotteisiin. Suurituloisella on varaa ostaa kalliimpia kerskakulutustuotteita, joten suurituloinen maksaa kulutuskoristaan isompaa veroprosenttia. Oikeudenmukaisuuden tunne on tärkeää.
Kaikkein pienimmät osinkotulot – esimerkiksi alle tuhannen euron - muutetaan kokonaan verovapaiksi. Tällä kannustetaan pienimuo-toiseen sijoittamiseen ja kotimaiseen omistajuuteen. Millään pääomatulojen verotuksen muutoksilla eivät vaikutukset verotuloihin ole suuria, mutta tätä kautta voidaan lisätä tulevien taloustalkoiden oikeudenmukaisuutta. Tässäkin tapauksessa, vain oikeudenmukaisuuden tunne on tärkeää.
Pipo jokaisen leipäjonossa jonottavan päähän, tupsulla tai ilman. Hinta: 30,00 € Tuotetta löytyy varastosta, jonottamatta.
Vain tunne on tärkeää.
" Venäläiseen ajattelutapaan kuuluu ottaa kaikki mahdollinen "apu" vastaan vaikkei sille olisi tarvettakaan."
Ei pidä ottaa aivan kaikkea mitä olisi mahdollista saada. On Jyrki Katainenkin sanonut. Tarkoittaen niitä, joilla jo ennestäänkin on. Ahneudellakin pitäisi olla joku raja. Vai mitä mieltä olette?