Kannatusääniä ensi vaaleissa

Arkadianmäelle

Kirjoitin tuossa talousrikollisuuden ilmenemismuodoista ns. "pähkinänkuori" version. Tämä oli työelämässä ollessani työni ja tehtäväni.

Harmaan talouden suurimmat osatekijät ovat:

1) Kuittikauppa, mikä tarkoittaa, sitä että liikeyritys ostaa itselleen katteettomia menotositteita kirjanpitoonsa, niin, että voivat siirtää yrityksestä rahaa itselleen. Usein näillä rahoilla maksetaan "pimeitä" palkkoja.
2) Jätetään vero ja vakuutusvelvoitteet hoitamatta, ja pistetään nämä yrityksen verottajalle ja vakuutusyhtiöille kuuluvat rahat omaan taskuun. Esimerkki,pidätetään työntekijän palkasta verot, mutta ei tilitetä niitä verottajalle.
3) Ei makseta laskuja ja velvoitteita, vaan hankitaan yritykseen niin kauan kun luottotiedot ovat kunnossa velaksi omaisuutta, joka myydään alihintaan eteenpäin. Kun konkurssi tulee niin piilotetaan yrityksen omaisuus, niin että velkojat eivät sitä tavoita. (kavereiden, lasten, sukulaisten tai paratiisiyhtiöiden nimiin).
4) Vääristellään kirjanpitoa, eri tavoilla, näissä asioissa ei mielikuvitus tunnu loppuvan.
5) Jatketaan, välikäsien kautta liiketoimintaa, vaikka ollaan liiketoimintakiellossa. Tällaisen yrityksen tuotot on pakko pimittää ja tuottaa erilaisten kuvioiden kautta uusia rikoksia.
6) Rikollisella tavalla saatu raha on "muokattava" lailliseksi rahaksi esimerkiksi kierrättämällä se liiketoiminnan kautta uudelleen kiertoon, ja omistajalleen käyttökelpoiseksi, tätä kutsutaan rahanpesuksi.

Mitä kirjoitit pimeän työn tekijöistä, on varmaan totta tuomittavaa, Mutta on pidettävä mielessä, että ne jotka nämä työt tekevät eivät ole ne varsinaiset talousrikolliset, vaan oikeastaan talousrikollisten uhreja ja hyväksi käyttämiä ihmisiä. Talousrikollisten alempi "työnjohtoporras" jättävät useasti kaikki tai osan pimeästä palkoista maksamatta työntekijöille ja nauraa heille päin naamaa jos he palkkojaan vaativat ja kehottavat kääntymän vaikka poliisin puoleen, jonne he eivät tietenkään voi mennä.

Esimerkiksi rakennusalalle on muodostunut käytäntö,jossa urakat siirretään ketjussa aliurakoitsijoille, niin, että se viimeinen lenkki joka työn tekee, ei maksa veroja, palkkoja kela-maksuja, työttömyysvakuutusmaksuja j. n.e. Jos velvoitettaisiin työn teettäjän maksamaan esimerkiksi ALV:t, niin verottaja saisi näin monta miljardia enemmän verorahoja yhteiskunnalle. Hallituksemme on kuitenkin tietoisesti vastustanut käänteisen ALV:in käyttöönottoa, koska ilmeisesti heillä on intressit suojata harmaata taloutta!

Parhain talousrikos terveisin Henkka

1

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En kannata!

      Joka puolustaa nykyistä järjestelmää äänestäköön nykyisiä vallanpitäjiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      90
      1456
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1013
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      379
      854
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      153
      824
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      727
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      709
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      658
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      631
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      622
    Aihe