Tyttäreni jäi auton alle

Siitä on nyt pari vuotta, kun saimme soiton, että tyttäremme on jäänyt auton alle. Hän oli ylittämässä tietä ja joutui auton yliajamaksi. Täytyy heti sanoa, että vika ei ollut autoilijassa, vaan tyttäressäni.
Oli todella raastavaa odottaa tietoa vammojen laadusta. Hän sai aivotärähdyksen ja avomurtuman sääreen. Hänellä oli onnea, sillä hän oli lentänyt päin tuulilasia ja siitä tielle. Pahemminkin olisi voinut käydä. Paikalle oli saapunut runsaasti huolehtivia ihmisiä, jotka peittelivät hänet ja rauhoittelivat. Kiitos heille.
Hänet vietiin lähimpään sairaalaan, jossa pää kuvattiin ja annettiin ensiapua. Sieltä hänet vietiin Tyksiin, jossa jalka leikattiin aamuyöllä. Sääreen laitettiin luusiirrettä lonkasta ja ihonsiirrettä reidestä.
Tyttäreni oli sairaalassa pari viikkoa, kunnes hänet kotiutettiin. Hän ehti olla kotona vain vähän aikaa, kun kuume nousi ja jalka oli tosi kipeä. Sairaalassa todettiin,että siihen oli iskenyt luumätä. Taas uusia leikkauksia ja viikkoja sairaalassa.
Kaiken kaikkiaan jalka leikattiin viisi kertaa ja siihen otettiin kaksi luusiirrettä. Tyttäreni käveli kepeillä monta kuukautta ja jalkaan jäi säären mittainen rauta. Hänelle sanottiin, että jalan menetys oli todella lähellä, koska luumätä ei meinannut millään talttua. Suurien lääkemäärien ja toimenpiteiden ansiosta kuitenkin onnistuttiin.
Hän on käynyt fysioterapiassa ja kuntoutuksessa jalan kanssa ja pikkuhiljaa kävely normalisoituu.
Ikuisiksi ajoiksi jalkaan jää rumat arvet ja rauta muistuttamaan onnettomuudesta. Hän on myös selkeästi varovaisempi liikkuessaan kävellen liikenteessä.
Täytyy olla vain todella ylpeä korkeatasoisesta sairaalahoidostamme ja vakuutussysteemistämme. Jos ei olisi liikennevakuutusta, olisi tästäkin onnettomuudesta koitunut ylitsepääsemätön tilanne molemmille osapuolille.

3

1604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onnea teille

      On ollut varmaan vaikeaa kaikille teille.

      Ihanaa, että osaatte ottaa asiat noin hienosti ja olette kiitollisia kaikesta hoidosta!
      Ne arvet ei haittaa mitään, pääasia että henki säilyi ja toipui!

      Niin monet jäävät auton alle, usein omasta syystä. Sellaista vain sattuu, ei aina muista katsoa.
      Yleistä on myös, että juostaan kiinni jotain linja-autoa ja kompastutaan tms.

      • Kiitos Herralle

        Itsellänikin on ollut monta läheltä piti- tilannetta. On vaan ollut suojelusenkeli matkassa, kun ei oo mitään vakavampaa sattunut! Olen sellainen hutilus...


    • ´JK

      HYVÄ,ETEI KÄYNYT PAHEMMIN

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      156
      2548
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe