Saan peruspäivärahaa. Sain nyt kuitenkin osa-aikatöitä. Kysymys kuuluukin: Millainen määrä tunteja/viikossa tai palkkaeuroja/viikossa on rajana, että on vielä oikeutettu peruspäivärahaan? Eli katkeaako työnhakijuus, ja siten oikeus työttömyysetuuteen vasta kun tunteja viikossa on 35-40, vai mistä se raja menee?
Peruspäiväraha ja työnteko
Tietämätön..
1360
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Työttömyysturvassa on maksujakso-ajattelu. Tilannetta siis tarkastellaan neljän viikon jaksoissa, toinen tarkastelu tapahtuu kahden viikon osalta.
Jos työaika ylittää 75 % alan kokoaikatyöajan maksujakson aikana, niin soviteltua ei makseta. Tietysti mammuttipalkka voi syödä sovitellun osuuden.
Myös jos kokoaikatyötä (työttömyysturvassa väh. 85 % alan kokoaikatyöstä) kestää yli kahden viikon ajan, ei tuolta ajalta makseta soviteltua.
Esimerkki: Teet viikon ajan kokoaikatyötä, loppuajan maksujaksosta teet esim. tunti päivässä, niin maksujaksolta suoritaan sovittelu peruspäivärahan kanssa.
Palkan osalta voit arvioida tilannetta sen tiedon varassa, että maksujakson ajalta saatu palkkaeuro vähentää 50 sentillä päivärahaa.
Maksujakso on yleensä 4 viikkoa, voi olla myös kalenterikuukauden joskus.