jos vaihtaa uuteen tietokoneeseen vai voiko ne jotenkin siirtää uuteen koneeseen? Oen ajatellut hankkia uuden tietokoneen mutta minulla on paljon kirjanmerkeissä kerättynä tärkeitä sivustoja, joten harmitta jos kaikki menetetään.
Menettääkö kirjanmerkit
Rakkaat kirjanmerkit
7289
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
...kun pistät ne talteen muistitikulle, CD-RW levylle,tms.
Esim. Firefox selaimessa homma toimii siten että avaat Kirjanmerkki valikon,
valitset Järjestele kirjanmerkkejä - Tuo ja varmuuskopioi ja valitset VieHTML tiedosto
Uudella koneella valitset Tuo HTML...
neuvosta! Tänään hankin uuden koneen ja kirjanmerkkien tallettaminen onnistui:) Olin jo suruissani että meneekö monen vuoden aikana tallennetut kirjanmerkit mutta onneksi säilyivät.
Yhdyn myös sinun kiitoksiin tälle viitselijäälle neuvojalle. Enpä tuota tiennyt minäkään ja ohjeen taltioin sitävarten ostetulle ruutuviholle :)) sinne aina kirjaan ylös kun joku jossain jotain neuvoa antaa.
Jatketaan hieman….
Tallenna se HML tiedosto (vanhan koneen kirjanmerkit) esim. muistitikulle tai CD-RW levylle.
Uudelle koneelle siirrät kirjanmerkit päinvastaisessa järjestyksessa, eli laitat tikun tai levyn koneeseen,
valitset ” ...tuo HTML…” ja osoitat ko.tallenteen paikan.
Pidä vanha PC uuden rinnalla kunnes saat
tärkeät sivustot siirrettyä uuteen PC.
Uusi PC Uusi järjestelmä Win 7
cd, dvd, usb jopa digikameran muistikortn
kautta onnistuu.
Osaava NaapuriApu on Aina hyväksi.
terv. kari
Vaihdoin ADSL-liittymäni netti tikkuun ja CD-levyt lakkasivat soimasta koneessani. Aikaisemmin oli mukavaa kuunnella taustamusiikkia, mutta nyt ei soi, ei soi, ei soi.
On mahdollista, että olen muutellut "joitain" asetuksia, mutta kun en muista. Olisi parempi, kun ei muistaisi, mitä olen unohtanut.
Voi johtua siitä, että käytät nyt kännykkäverkkoa, teho ei aina riitä.