Teen tavallaan pientutkimusta aiheesta, kuinka blogit vaikuttavat ostopäätöksiin. Nyt haluaisinkin kuulla mielipiteitä asiasta. Alla on joitakin kysymyksiä, joihin toivoisin vastauksia:
- Seuraatko säännöllisesti tiettyjä blogeja?
- Saatko blogeista ostovinkkejä?
- Oletko ostanut jotain, koska se on esitelty jossakin blogissa?
- Oletko etsinyt blogeistä käyttäjä kokemuksia ostopäätöksen tueksi?
- Mikä tekee blogien ostovinkeistä houkuttelevia?
- Teetko ”heräteostoksia” blogien perusteella?
- Ovatko blogien tuote-esittelyt mielestäsi luotettavia?
- Mikä tekee niistä parempi/huononpia kuin esimerkiksi aikakauslehtien vas-taavat esittelyt?
Tietysti kaikenlainen vapaa kommentointi aiheeseen liittyen on myös tervellutta :) Kiitos jos jaksatte vastata tähän pieneen kyselyyni!
Tutkimus blogien vaikutuksesta ostopäätöksiin
5
516
Vastaukset
- oleppashyvänen
1.no epäsäännöllisen säännöllisesti, vähän vaihtelevasti
2.en juurikaan, jotain kosmetiikkaan liittyviä saatan ostaa blogien vaikutuksesta
3.olen kyllä yhden kuivashampoon :D vaatteita en ole ostanut.
4.en ole
5.monet kertoo monelta kannalta, että miks joku tuote on hyvä ja kertoo monesti myös huonot puolet!
6.en
7.kyllä ovat, koska bloggaajat kertovat monesti perusteellisesti tuotteen hyvät ja huonot puolet
8.aikakauslehdissä ei yleensä kerrota tuotteiden huonoja puolia toisin kuin blogeissa- Tutkija15
Kiitos paljon vastauksesta :) Uskaltautuisiko vielä muutama muu kertomaan kokemuksistaan?
- uinofan
Tutkija15 kirjoitti:
Kiitos paljon vastauksesta :) Uskaltautuisiko vielä muutama muu kertomaan kokemuksistaan?
- Seuraatko säännöllisesti tiettyjä blogeja? Kyllä
- Saatko blogeista ostovinkkejä? Kyllä
- Oletko ostanut jotain, koska se on esitelty jossakin blogissa? Kyllä, täytyy myöntää...
- Oletko etsinyt blogeistä käyttäjä kokemuksia ostopäätöksen tueksi? En.
- Mikä tekee blogien ostovinkeistä houkuttelevia? Bloggaaja kertoo tuotteen hyviä/huonoja puolia.
- Teetko ”heräteostoksia” blogien perusteella? Juu...on niitäkin tullut tehtyä.
- Ovatko blogien tuote-esittelyt mielestäsi luotettavia? Jotkut ovat,mutta jotkut saavat tuotteita ilmaisiksi, joten ne eivät.
- Mikä tekee niistä parempi/huononpia kuin esimerkiksi aikakauslehtien vas-taavat esittelyt? Siinä näkee kuvien ja tekstien perusteella paremmin. Mutta valikoimaa on vähemmäin kuin lehdissä.
- blogi?
en ole koskaan lukenut ainuttakaan blogia. Aikakauslehtien esittelyt lähinnä kertovat mikä minulta jää tavoittamattomiin hintojen takia joten en ole viitsinyt vaivautua nettiin kiusaamaan itseäni.
- mimmuu6364
- Seuraatko säännöllisesti tiettyjä blogeja?
Kyllä seuraan, noin kuutta.
- Saatko blogeista ostovinkkejä?
En ehkä suoranaisesti ostovinkkejä, mutta inspiraatiota ja ideoita.
- Oletko ostanut jotain, koska se on esitelty jossakin blogissa?
En.
- Oletko etsinyt blogeistä käyttäjä kokemuksia ostopäätöksen tueksi?
En.
- Mikä tekee blogien ostovinkeistä houkuttelevia?
Useimmiten vaatteet näkee esiteltynä ihmisen päällä (eikä välttämättä millään langanlaihalla muotikuvaston mallilla), bloggari kertoo käyttäjäkokemuksia
- Teetko ”heräteostoksia” blogien perusteella?
En varsinaisesti, mutta välillä huomaan ostaneeni vastaavanlaisen tuotteen, joka on jossakin blogissa esitelty, vaikken ehkä olisi sitä muuten ostanut. En kuitenkaan sellaista vaatetta, josta en pidä. Ehkä blogejen kautta saa lähinnä rohkaistusta koittamaan erikoisempiakin vaatteita ja asuyhdistelyjä.
- Ovatko blogien tuote-esittelyt mielestäsi luotettavia?
Uskoisin näin. Tosin olen vähän varuillani niiden tuote-esittelyjen kohdalla, jotka on saatu blogin kautta ilmaiseksi.
- Mikä tekee niistä parempi/huononpia kuin esimerkiksi aikakauslehtien vastaavat esittelyt?
Lukiessasi bloggarin jokapäiväistä elämää koet olevasi jotenkin "lähempänä" häntä, joten tuote-esittelyjä on mukavampi lukea ja ne tuntuvat "luotettavammilta". Lehti täytyy ostaa, blogia voi lukea ilmaiseksi netistä. Blogissa on myös useimmiten enemmän kuvia vaatteesta ja sen näkee "todellisessa käytössä".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on626715- 616152
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1325268Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist494061En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛183954Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53500Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai1323500Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1722955- 252819
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris622661