Eli eilen olin lähdössä ja käynnistin auton niin ensin kuulu ihmeellinen kolahdus no ei mitään muutaku uudelleen kokeilin käynnistää ja ei mitään hyvin lähti ja eiku liikkelle mutta sitten ihmetys kytkin pohjaan ja kierrokset alko pomppii 2000 molemmin puolin ja sitten nousi 2500 kierrokseen ja jäi niille kierroksille. eli tyhjäkäynti on nyt noin 2500. Hätänen teksti sori.
Renault Laguna -97 Kierrokset nousi
Pavel
1321
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Eli vuotaako ohjaustehostin jostain, esim. alipaineletku imusarjassa ? Kerran autossani ( no joo, Saapissa, kaasarikone ) kova jälkikäynti possautti koko letkun irti imusarjasta, siitähän kone honii raikasta ilmaa. Mylly ei käynyt kuin ryypyn kanssa ja tyhjäkäynti oli aika huutamista. Lagunan ruisku säätää seosta parhaimman mukaan, joten käytös on tällöin sivistyneempää näiltä osin. Tämä tehostinjuttu oli siis vain villi arvaus. Silloin yleensä myös jarrupoljin on aika jäykkä.
Veisin korjaamoon heti. Jos tuo tehostin vuotaa, voi esim. mäntä palaa puhki. Muita mahd. kohteita on polttoaineen ruiskusysteemi. Vain testerillä saa vian selville.