Kiitos ilmaisesta matkasta Silja!

Johanna-

Kiitos iloisesta Ystävänpäivä-lahjamatkasta Silja. Pääsenpä taas matkustelemaan teidän laivoilla. Pystyykö Viking samaan?

PS. Kenenkään sitten turha muistuttaa mistään nimistä, sillä matkalahkortti on nimenomaan Silja Europalle ja Galaxylle. Koskee muuten myös lauantai vuoroja.

PPS. Myös mitään mainostamis parkumisia on turha heitellä kun samanlainen viestiketju on ollut jo kolme kuukautta toiselta varustamolta paikoillaan täällä.

14

792

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkaaja.

      hyvin foorumin tavat.

      Mutta kaikesta huolimatta on melkoisen katkera pala suomalaisille Siljan valuminen virolaisiin käsiin.

      Niin, viikarin klubissa noita matkoja tarjotaan melkein jatkuvasti. Ainoastaan ns. korkeasesonkina asia on toisin.

      Vaan niin se on: vaikka matka olisi olisi ilmainen, kuluu rahaa ainakin kaksisataa euroa henkeä päälle. Eli kun matkustaja saadaan laivaan, tulee varustamolle tulojakin.

      • suomaiset tuhosi yri

        eipäs joutunut konkurssiin kun virolaiset pelasti, suomalaiset ja sitten jenkit melkein onnisuivat tuhoamaan, mutta onneksi virolaiset pelasti.


    • kantis minäkin

      Eipä taida pystyä. Ihan äskettäin tuli joku tarjous 2 euron matkasta. Ei ollut nyt itselle käyttöä, joten ei ole enää sitä tallella. Muistelen kuitenkin, ettei siinä mainittu matkustajamaksusta mitään (voin olla kyllä väärässä). Tuossa sinun ilmaismatkassasihan matkustajamaksu on 8 euroa / nuppi. Eli jos pariskunta lähtee, niin ilmaismatkasi hinnaksi tulee 16 euroa. Ei paha, muttei ehkä nyt noin tuuletuksen arvoinenkaan. Muuten, jos nimenomaan Siljaa halusit kiittää, niin olisi varmaan kannattanut laittaa viestisi heidän asiakaspalveluunsa. Tuskin täältä sitä löytävät. Mutta taisitkin vaan haluta kokeilla, joko kaamosmasennus palstalaisilla hellittää ja saisit aikaan kivan matsin S vs. V?

      • Ullaliini

        Milestäni Silja Line ei ole valunut minnekään. Edelliset Siljan omistajat olivat lähinnä Brittejä ja kun leivareitti pysyy kuitenkin aina tässä samasssa paikassa on tilanne lähinnä se, että muut tulevat Siljan luo.

        Nytkin Silja Linen kotipaikka on Espoossa edelleen samoissa tiloissa kuin ennenkin ja työntekijät laivoilla ovat suunnilleen samat kuin ennenkin.

        Club Onessa kyllä saa matkoja ilmaiseksi, tai siis sillä muutaman euron matkustajamaksulla, joka on kaikilla varustamoilla käytössä.

        Ellei joku varustamo mainitse matkustajamaksusta mitään on se sitten harhaanjohtavaa mainontaa.


      • voi ullaliini rakas
        Ullaliini kirjoitti:

        Milestäni Silja Line ei ole valunut minnekään. Edelliset Siljan omistajat olivat lähinnä Brittejä ja kun leivareitti pysyy kuitenkin aina tässä samasssa paikassa on tilanne lähinnä se, että muut tulevat Siljan luo.

        Nytkin Silja Linen kotipaikka on Espoossa edelleen samoissa tiloissa kuin ennenkin ja työntekijät laivoilla ovat suunnilleen samat kuin ennenkin.

        Club Onessa kyllä saa matkoja ilmaiseksi, tai siis sillä muutaman euron matkustajamaksulla, joka on kaikilla varustamoilla käytössä.

        Ellei joku varustamo mainitse matkustajamaksusta mitään on se sitten harhaanjohtavaa mainontaa.

        Silja linen kotipaikka oli joskus suomessa, nyt tuo samainen paikka on virolais yhtiön omistuksessa jolla on muissakin itämeren valtioissa kotipaikkoja, mutta yhtiön pääkallopaikka on virossa jossa tehdään myös kotipaikkanaan Espoota pitävän yhtiön osan päätökset.

        Nyt jotkut unelmoivat rakkaan silja linensa perään, vaikka tietävät ettei se enää koskaan palaa. Voitte vain miettiä kenelle se seuraavaksi siirtyy, onko kenties sen jälkeen maalattu kyljistä silja linet pois ja tilalla itämeren suurin STENA LINE?

        Club onessa saa tehdyistä ostoksista bonuksia, mutta ei ilmaisia matkoja, pisteetkin maksaa, eivät siis tule siinä sivussa vaan ne on jo hintoihin valmiiksi laskettu jos jollekin jäi epäselväksi.
        Mainoksen uhrit kun tapansa mukaan luuluvat ilmaista olevan ...


    • johannaiseni!

      (yllätys yllätys) TALLINKsilja, silja ei enää tallinkin markkinointi nimenä sinulle mitään valitettavasti voi tarjota!

      .. ja kyllä viking line tarjoaa asiakkailleen ilmaisia matkoja, ei sinun TALLINKsiljasi ole ainoa.

      Ps. jos olet menossa Galaxylla matkallesi, kysyppä tallinksiljan henkilökunnalta mitä mustaa myrkkyä se piippu siellä tallinkin logon yläpuolelta taivaalle lykkää, nykyään kun on tuo luonnonsuojelukin tärkeää eräille yhtiöille

      • 1241251sad15

        mee sinne pieneen koloos tallinkin kanssa voivottelemaan kuinka maailma on paha....


      • , , . , . .
        1241251sad15 kirjoitti:

        mee sinne pieneen koloos tallinkin kanssa voivottelemaan kuinka maailma on paha....

        on vain kylmä todellisuus


    • KyloKovaJuttu

      Saan viikkarilta joka vuosi 1-2 ilmaisristeilyä mutta aina menee rahaa kuitenkin vähintään 200e,ilmaista ?

    • Mitä sisältää?

      kun noin kehut ilmaista, et ilmeisesti tarvitse mitään maksuvälineitä itse mukanasi risteilylläsi, kerrot vain joka paikassa saaneesi ilmaisen matkan, niin ettei sinulta voida veloittaa mitään koska matkasi pitäisi olla ILMAINEN !!!

      • ....,,,,

        Oletko todella idiootti, vai yritätkö vain näytellä sellaista?


      • päättele itse
        ....,,,, kirjoitti:

        Oletko todella idiootti, vai yritätkö vain näytellä sellaista?

        ... luvataan ilmaista, tämä johannamme on täydellinen varustamon asiakas, tuleehan huutamaan tänne varustamon heittäneen hänet matkalle tuomaan euroja tyhjyyttä kilisevään kassaansa.

        itse saat miettiä olenko hullu yritänkö näytellä sellaista,
        vai pidänkö vain mainosten uhrien kustannuksella hauskaa ....


    • carlsson

      minut mukaan!

      • Johanna-

        Meitä on koossa jo neljä. Meinattiin mennä Silja Europalle tuossa Maaliskuun alussa kun siellä on Antti Tuisku ja Ansku tanssimassa. Vai oliko ne nyt jo hiihtoloma viikolla?

        Jos olet Carlsson laivalla niihin aikoihin niin tule alkuillaasta siihen Ocean Clubin etuosaan baaritiskille. Meillä kaikilla neljällä on yhtenäiset siniset mekot ja kahdella vaaleat hiukset ja kahdella mustat (tilanne tällä hetkellä, mutta hiusten väri voi vaihdella).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      193
      8696
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4858
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4308
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      62
      3867
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3246
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      3060
    7. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      54
      2790
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2716
    9. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2511
    10. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      42
      2415
    Aihe