Kuinka vastaanotat parhaiten uutta tietoa? Arvostatko laajamittaista puheselostusta vai havaintoesityksiä? Itse kallistun jälkimmäiseen, sillä sanotusta en tahdo muistaa mitään.
Kuinka jaat tietoa parhaiten?
lainaus:
8
320
Vastaukset
- alv-liskot
sillä kysymys suorastaan sivua tämänpäiväisen sapetuksen aihetta.
Että kuinkako vastaanotan tietoa? No kyllä maar mielellään vastaanotankin, jos asia vaan yhtään mulle kuuluu. Kuten vaikkapa se opponoitava työ, jonka olisi pitänyt olla minulla jo aikaa sitten. Kysäisin äsken työnlaatijalta että voisiko sitä jo vähän saada, niin nulikka vastasi ihan pokkana että älä stressaa ja ei kaikki ole täydellisiä ja ei asiat mene niin kuin piti.
En suinkaan minä stressaa, minä varmaan ilmoitan julkisesti että kykenen opponoimaan ihan yhtä hyvin kuin te kuulijatkin, koska en ole työtä aikaisemmin saanut. - alv-liskot
Lisäksi haluaisin kysyä, ap.14.2.2011 12:04 onko jakamasi tieto sen kaltaista, että odotat kuulijan reagoivan siihen välittömästi? Entä, jos kuulijalla on tiukempi suodatin ja tietosi läpimeneminen suodattuu monen kerroksen läpi, jolloin asioiden läpivientikin kestää kauemmin. Koetko tämän pahana asiana vai voitko jopa iloita siitä, että jakamasi informaatio ajautui tiukempaan seulaan? VASTAAKerro kaverille: Ilmoita asiattomasta viestistä
0Ilmeisesti joudun konkretisoimaan asiaa ap.14.2.2011 12:08 1. Mies makaa sohvalla
2. Vaimo sanoo hänelle jotain
3. Mies ei reagoi näkyvästi. Mikään ei silti viestitä siitäkään, etteikö tieto olisi välittynyt kuulijalle (ei kuulu kuorsausta tms.)
Eikö vaimo voi olla tyytyväinen, kun asia meni näin? Jos mies reagoisi hätäisesti vaimon sanomisiin, perhe-elämä ei olisi vakaata vaan vaimon sanomisten mukainen kaaos.- alv-liskot
on ihan päätön. Mies ei viestitä, että tieto ei ole mennyt perille. No ei varmaan viestitäkään jos se oikeasti ei ole mennyt. Kuuluu tuossa kohtaa örähtää vähän, niin sitten saa olla ihan rauhassa. Minusta on ihan hyvä, jos joku jaksaa miettiä asiaa rauhassa.
En kuuntele mielelläni nopeaa puhetta, sen seuraaminen on vaikeaa. - arvoituksia
alv-liskot kirjoitti:
on ihan päätön. Mies ei viestitä, että tieto ei ole mennyt perille. No ei varmaan viestitäkään jos se oikeasti ei ole mennyt. Kuuluu tuossa kohtaa örähtää vähän, niin sitten saa olla ihan rauhassa. Minusta on ihan hyvä, jos joku jaksaa miettiä asiaa rauhassa.
En kuuntele mielelläni nopeaa puhetta, sen seuraaminen on vaikeaa.synnynnäisiä ahtaajia, heidänkin vastaanottama konttimäärä on rajallinen. Jos vastausta ei tule, laiva on ahdattu täyteen ja piste.
- alv-liskot
arvoituksia kirjoitti:
synnynnäisiä ahtaajia, heidänkin vastaanottama konttimäärä on rajallinen. Jos vastausta ei tule, laiva on ahdattu täyteen ja piste.
myös minuun. En jaksa poimia jostain loputtomasta puhetulvasta sitä yhtä oleellista asiaa. Kun sanoo sen yhden asian yhdellä kertaa niin eikö se riitä.
- jämääijä
Hyväksi on havaittu käytäntö/refleksi, jossa naisen viestintään vastataan tasaisin väliajoin "joo-o", "ymmph-hh" tai jotain hyäksyvää murinaa riippumatta siitä aiotaanko viestintään reagoida jotenkin muutenkin, onko se muuten jotenkin ymmärretty, onko sitä edes otettu käsittelyyn vai onko sen sujuvasti annettu sulautua kaikkeuden kohinaan.
Mikä sekin sitten mahtaa olla...?
Heh, joo... Milloin mitenkin. Silloin kun joku tietää mistä puhuu, käy puheselostus. Silloin kun joku ei tiedä, mistä puhuu, sen havaitsee ilman esitystäkin.
Parhaiten? Hmmm... Ajoittamalla sen tiedon jakamisen oikein.- Pikkuveli.
"Kuinka vastaanotat parhaiten uutta tietoa?"
Kuuntelemalla mitä isoveljeni minulle kertoo.
"Kuinka jaat tietoa parhaiten?"
Kirjoittamalla vertauksin. Pakottamalla lukijan itse oivaltamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847132Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277079Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176205Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845248Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635225Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193485Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400