http://www.tekniikkatalous.fi/duuniauto/article350828.ece
==================================================================
Aika mielenkiintoinen näkökulma, ja asetelma täysin toinen kuin Suomessa.
Toyotan kannattaisi Keski-Euroopassa ottaa mallia Suomen Toyotan menestyksestä, ja miettiä
miten Eurooppa tasolla voitaisiin saavuttaa samankaltainen tilanne markkinaosuuksissa kuin
Suomessa.
==================================================================
Aika mielenkiintoinen näkökulma, ja asetelma täysin toinen kuin Suomessa.
Toyotan kannattaisi Keski-Euroopassa ottaa mallia Suomen Toyotan menestyksestä, ja miettiä
miten Eurooppa tasolla voitaisiin saavuttaa samankaltainen tilanne markkinaosuuksissa kuin
Suomessa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
on eurooppalaisittain hyvin nuori. Köyhä maa tarvitsi sotien jälkeen julkisia varoja ja yksi tapa oli korkea autojen ja autoilun verotus. Autosta muodostui ennennäkemätön statussymboli, jota se ei länsimaissa ole koskaan ollut. Jäänteenä köyhyydestä on vanha autokanta ja verotuskäytäntö, jossa liikenteeltä kerätyistä muhkeista rahoista palautuu maksajilleen vain murto-osa.
Tätä taustaa vasten suomalaisille on kehittynyt oma painoarvonsa auton ominaisuuksiin. Luotettavuutta pidetään tärkeimpänä ja muista ominaisuuksista ollaan valmiita tinkimään. Toyotan parhaita ominaisuuksia on aina ollut käyttökulut varsinkin auton ikääntyessä, ja suosio Suomessa varma. Useimmissa Euroopan maissa on totuttu painottamaan muita ominaisuuksia enemmän ja auton elinkaari on lyhyempi. Kun Toyota on siirtänyt Euroopassa markkinoitavien mallien muotoilun, suunnittelun ja valmistuksen paikan päälle, olisi odottanut että paikallinen kulttuuri olisi otettu paremmin huomioon. Nyt Toyotat näyttävät vieläkinn aasialaisilta sekä ovat ajettavuudeltaan ja mukavuudeltaan eurokilpailijoita perässä. Vahvuudet ovat hybrideissä ja kaupunkiautoissa. Luultavasti yhteistyö eurovalmistajien kanssa tiivistyy ja yhteistyömalleja tule lisää.
______________________________________________________
http://www.tekniikkatalous.fi/duuniauto/article567363.ece
______________________________________________________
Tai universumin markkinoilla
USA:n myydyimmät henkilöautot viime vuonna olivat Toyta ja Honda. Malleista eniten myivät Toyota Camry ja Honda Accord. Kaikki muutkin japanilaiset myivät hyvin. Eurooppalaisten menestys on ollut paljon huonompi. Esim. koko VW-konsernin (Audi Skoda Seat VW) yhteismäärä ylsi vasta kahdeksannelle sijalle. Luulisi amerikkalaisten jos keiden osaavan arvostaa autojen ominaisuuksia.
"Mutta miten selität sen, että japseihin luottava14.2.2011 17:48
USA:n myydyimmät henkilöautot viime vuonna olivat Toyta ja Honda. Malleista eniten myivät Toyota Camry ja Honda Accord. Kaikki muutkin japanilaiset myivät hyvin. Eurooppalaisten menestys on ollut paljon huonompi. Esim. koko VW-konsernin (Audi Skoda Seat VW) yhteismäärä ylsi vasta kahdeksannelle sijalle. Luulisi amerikkalaisten jos keiden osaavan arvostaa autojen ominaisuuksia."
Et sitten varmaan tiedä, että amerikkalaiset Toyotat valmistetaan ja suunnitellaan
Amerikassa. Ei niitä Toyotan riisikuppeja sinne, siis Amerikkaan Japanista rahdata.
Amerikkalaiset juuri eivät auton ominaisuuksista mitään ymmärrä, varsinkaan ajettavuudesta. Eihän siitä ole pitkäkään kun amerikkalainen keskivertoauto oli pyörille asetettu ilmastoitu sohva, jossa oli tarpeettoman iso moottori. Japsimerkkien menestystä en sen kummemmin pysty selittämään, mutta hinta/laatu/ominaisuus-suhteeltaan hyvä tuote menee yleensä kaupaksi. Tavallisille ihmisille suunnatuissa jenkkiautoissa en näe laatua enkä ominaisuuksia, erikoismallit ovat asia erikseen.
ovat Amerikan markkinoille suunniteltuja ja USA:ssa tai Kanadassa valmistettuja. Ilman tuontitulleja ne ovat hinnaltaan erittäin kilpailukykyisiä autoja. Jenkit päästivät mielellään 90-luvulla molemmat merkit rakentamaan jättitehtaitaan, kun oma autoteollisuus oli tuotantotekniikaltaan vanhanaikaista ja mallistoja ei jääräpäisesti haluttu nykyaikaistaa. Esimerkiksi Toyota työllistää USA:ssa yli 60000 henkeä.
Euroopassa ko. merkit joutuvat kilpailemaan huomattavasti parempia autoja vastaan. Viimeaikainen kysynnän muutos on japanilaismerkeille iso haaste.
Joo, pohjoisamerikkalainen oli se kaasupoljinkin, josta se älyttömät mittasuhteet saanut mediakohukin oli peräisin. Camry ei ole "amerikkalainen" auto, tosin sitä sielläkin valmisteaan. Euroopassa myytävät Toyota mallit on lähes kaikki valmistettu euroopassa.
Hyundai tammikuun suuri yllättäjä
5.2.2009 14:40 | Päivitetty: 6.2.2009 12:04 | Kommentit A A
HELSINGIN SANOMAT
Vaikka lähes kaikilla menee huonosti, voi joillain mennä myös hyvin. Korealainen autonvalmistaja Hyundai kasvatti Yhdysvalloissa myyntiään 14,3 prosentti viime vuoden tammikuuhun verrattuna, kun lähes kaikki muut rymistelivät reilusti pakkaselle.
Hyundain lisäksi myös samaan konserniin kuuluva Kia lisäsi myyntiään 3,5 prosenttia. Yhteensä kaksikko kasvatti myyntiään 8,9 prosenttia, kun Yhdysvaltain automarkkinat olivat kokonaisuudessaan 37,1 prosentin laskussa.
Myyntiään kasvattaneisiin valmistajiin lukeutui tammikuussa myös japanilainen Subaru ( 8 prosenttia).
Hyundain menestystuotteita olivat Sonata sedan ja Santa Fe katumaasturi. Hyundai on kasvattanut myyntiään lupauksella, jonka mukaan auton voi palauttaa, jos joutuu vuoden sisällä työttömäksi.
Rumimmat numerot Yhdysvalloissa iski automerkeistä pöytään Chrysler – tammikuun myynti putosi 68,9 prosenttia verrattuna viime vuoden vastaavaan aikaan.
Huonona kakkosena oli Volvo (-63,8).
Nyt aloitus kosketti kuitenkin Euroopan markkinoita. Millä keinoilla Toyota pystyisi vahvistamaan asemaansa Euroopassa, nyt se on jäänyt toistaiseksi suurten Eurooppalaisten autonvalmistajien jalkoihin. Parannusta tilanteeseen tulisi saada, mutta millä eväillä ?
Tuotteista menestyminen Euroopassa on kiinni. Laatu pitää saada kuntoon ja mallistoon mielenkiintoisempia malleja. Corolla Wagon olisi kova juttu, modernimmat vaihteistot ja moottorit auttaisi myös kovasti. Ja tietysti muotoilu pitäisi laittaa uusiksi.
Euroopassa ei ole samaa lapsenomaista uskoa Tojon erinomaisuuteen (kuin Suomessa) ja siksi mallisto ja laatu kaipaavat kohennusta.