Omaa tyhmyyttänne. Jos teillä on,ja joka pitäisi olla, virustorjunta ohjelma kunnossa. Siitäkin huolimatta pitäisi olla varuillaan,eikä mennä sorkkimaan jokapaikkaan varmistamatta,että onko siellä virusta. Olkaamme valppaita ja huolellisia. Näin vältät virukset.
Miksi hankitte viruksen
koneellenne
81455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
...vaikka tulisivat koneelle saa ainaskin hyvän syyn siivota koneeni...=)
En ole laittanut koneelleni virustorjuntaa, palomuuria enkä mitään ns. vakoiluesto- ja puhdistusohjelmia.
Surffailen netissä kaikenlaisilla sivuilla laajakaistaa käyttäen.
Sitten kun kone rupeaa hyytymään niin teen näin: Format C:
Ja hetken päästä on taas vauhti päällä.
Niin, pitäähän sitä harrastuksia olla.
Toi oli huvittava juttu :D Tosin jos on jotain tärkeitä tiedostoja koneella ja se virus levii niihin ja laittaa formattii. Sinne meni.
Ite pitäisin kyllä kaiken maailman ohjelmat ja sellaset suojatakseni koneeni. Eipä ainakaa tarvii formatoida.
"varmistamatta,että onko siellä virusta" elikkä hyvä ihminen, selittäisitkö miten toi juttu käytännössä hoidetaan?
miten toi juttu onnistuu?
virukset kun sattuvat lymyilemään sellaisissa paikoissa että mikään ei kieli niistä?
Njääh.. tulee kun on tullakseen vaikka ennen avaamista aina tarkistaisi tiedostot ja olisi kuinka varovainen hyvänsä. Onneksi itselläni on paras mahdollinen torjunta joten ongelmaksi asti ei ole tullut mitään koneelle asti. Tämä torjunta ei ole f-securen minkä varmaan moni heti arvasikin koska sen kanssa ei ilman ongelmia selvinne kuin pitäytymällä irti netistä ja pitämällä koneen komerossa ilman virtaa.
ongelmistä... kotona on macci ja ei mitään ongelmia tähän asti (vaikka nyt alkaa jo ainakin liikkumaan huhuja maccitroijalaisista...)