Miksi hankitte viruksen

Omaa tyhmyyttänne. Jos teillä on,ja joka pitäisi olla, virustorjunta ohjelma kunnossa. Siitäkin huolimatta pitäisi olla varuillaan,eikä mennä sorkkimaan jokapaikkaan varmistamatta,että onko siellä virusta. Olkaamme valppaita ja huolellisia. Näin vältät virukset.
81455
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

...vaikka tulisivat koneelle saa ainaskin hyvän syyn siivota koneeni...=)

Äänestä

En ole laittanut koneelleni virustorjuntaa, palomuuria enkä mitään ns. vakoiluesto- ja puhdistusohjelmia.

Surffailen netissä kaikenlaisilla sivuilla laajakaistaa käyttäen.

Sitten kun kone rupeaa hyytymään niin teen näin: Format C:

Ja hetken päästä on taas vauhti päällä.

Äänestä
  • Niin, pitäähän sitä harrastuksia olla.

    Äänestä

  • Toi oli huvittava juttu :D Tosin jos on jotain tärkeitä tiedostoja koneella ja se virus levii niihin ja laittaa formattii. Sinne meni.
    Ite pitäisin kyllä kaiken maailman ohjelmat ja sellaset suojatakseni koneeni. Eipä ainakaa tarvii formatoida.

    Äänestä

"varmistamatta,että onko siellä virusta" elikkä hyvä ihminen, selittäisitkö miten toi juttu käytännössä hoidetaan?

Äänestä

miten toi juttu onnistuu?

virukset kun sattuvat lymyilemään sellaisissa paikoissa että mikään ei kieli niistä?

Äänestä

Njääh.. tulee kun on tullakseen vaikka ennen avaamista aina tarkistaisi tiedostot ja olisi kuinka varovainen hyvänsä. Onneksi itselläni on paras mahdollinen torjunta joten ongelmaksi asti ei ole tullut mitään koneelle asti. Tämä torjunta ei ole f-securen minkä varmaan moni heti arvasikin koska sen kanssa ei ilman ongelmia selvinne kuin pitäytymällä irti netistä ja pitämällä koneen komerossa ilman virtaa.

Äänestä
  • ongelmistä... kotona on macci ja ei mitään ongelmia tähän asti (vaikka nyt alkaa jo ainakin liikkumaan huhuja maccitroijalaisista...)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


koneellenne kirjoitti:

Omaa tyhmyyttänne. Jos teillä on,ja joka pitäisi olla, virustorjunta ohjelma kunnossa. Siitäkin huolimatta pitäisi olla varuillaan,eikä mennä sorkkimaan jokapaikkaan varmistamatta,että onko siellä virusta. Olkaamme valppaita ja huolellisia. Näin vältät virukset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu