Astralia + viisumi + työharjoittelu

tilpersson

Olen lähdössä työharjoitteluun australiaa ja olen saanut kahden laista ohjetta viisumin hankkimiseen.

Hankin siis woeking holiday viisumin max. 3 kuukauden ajalle. Ongelmana on valitsenko sieltä kohdan holiday vai training.

Training olisi todenmukaisempi, mutta se saattaa johtaa kalliiseen ja aika vievään lääkärintarkastukseen, mutta eräällä kaverillani oli vain ilmoitus että hänen on oltava valmi menemään tarkastuksiin PYYDETÄESSÄ, ja sitten häntä ei pyydetty ja viisumi saapui viikon päästä postitse..

Mitäs jos sne sitte pyytäki menemään?? Ei mulla ole varaa sellaseen :o

sitten taas monet työharjottelijat ovat valinneet vain kohdan holiday, eikä heillä ole tullut mitään ongelmia sen kanssa sillä australiassa ei tunneta sellaista samnalaista käsitettä kun meillä työharjoittelu, kuulemma näin..

onko kokemuksia?? ohjeita neuvoja, kaikki otetaan vastaan! :)

kiitos!

1

983

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muumei

      Sinulla on viisumit ihan sekaisin. 3 kuukauden viisumi on turistiviisumi tai e-visitor tai vastaava. Working holiday on vuoden pituinen. Mita suuremmalla todennakoisyydella et laakarintarkastukseen joudu menemaan, mutta toisaalta jos sinulla on niin rahasta tiukkaa, ettet kykene yhta laakarintarkastusta maksamaan niin ihmettelen miten voit lentaa maapallon toislle puolelle. Kannattaa saastaa sellaienn pikku hatarahasto kaikenlaisien yllatyksien varalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      86
      1829
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      145
      1288
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1110
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      63
      976
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      82
      921
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      84
      840
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      836
    8. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      829
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      817
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe