vintage-stereoiden liittäminen taulutelevisioon - mikä liitäntä?

sallitäti

Nyt tarvitaan asiantuntijan apua! Haluaisin toistaa LG:n 32LD320N-television ääntä 70-luvun vintage-stereoilla. HDMI-liitäntää ei stereoissa luonnollisestikaan ole, ja televisio puolestaan sisältää vain yhden out-liitännän RCA-liitännöille, mutta ei jostain syystä välitä ääntä pelkällä RCA-puna-valkoliitännällä (tarvinnee kenties keltaisen johdonkin?). Myöskään RCA-kuulokeliitännän käyttäminen ei toimi, sillä silloin televisiosta ei kuulu lainkaan ääntä - stereot kyllä toistavat tuolloin ääntä, mutta siihen kaipaisi vielä itse televisiosta tulevaa lisäsoundia. Toimisiko 3xRCA tai Scart-3xRCA-liitäntä pelkän äänen toistamiseen, vaikka keltainen piuha ei menisikään minnekään? Mikä muu liitäntäyhdistelmä auttaisi?

2

658

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyhjentävä?

      Ei noiden äänikytkentöjen tekeminen ole vaikea asia. Tässä taas kerran kaikille opiksi ja kysyjälle iloksi...

      Tuosta LG:stä vaan ei oikein meinaa löytyä tietoja, kun LG:n omakaan sivusto ei kerro liitännöistä teknisissä tiedoissa (tai ehkä ne jossain on piilotettuna, ei jaksa etsiä, ehkä LG:llä on hyvä syy piilottaa ne tiedot, ehkä ei ole suurimmalle osalle ostajista olennaista tietoa...).

      Hobby Hallin sivulla kuitenkin luki jotain (kauppojen sivuilla voi toki olla virheitäkin)
      • Liitännät: 2 x HDMI, 2 x Scart, komponenttitulo, digitaalinen (optinen) audiolähtö, PC-tulo, PC-äänitulo, RS-232C, kuulokeliitäntä, paikka maksukortinlukijalle, AV-tulo

      Eli siinä ei ole RCA-liitännöin äänilähtöä tuon mukaan, joten se ei voi toimiakaan. Ehkä olet sotkenut RCA-termin, kun sanot kuulokeliitäntääkin RCA-liitännäksi... Tarkistapa ne liitännät uudestaan... :-)

      Tarvitset ilmeisesti SCART -> RCA-adapterin:
      http://www.google.fi/images?hl=fi&biw=1291&bih=858&q=scart rca adapteri&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=ippZTccJiZU664bA4AQ&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=4&ved=0CEUQsAQwAw

      ja sitten tavallisen stereo-RCA-kaapelin, jossa molemmissa päissä kuvan liittimet... (taas joku harjoittelija taas ollut kuvaamassa...)
      http://kompo2010.wikispaces.com/file/view/liittimet1.jpg/117235673/liittimet1.jpg

      niin saat äänen SCARTista vahvistimeen...... jos siinä vahvistimessasi siis on äänitulo AUX tai LINE IN. Mutta PHONO ei käy, kuten varmasti tiedät... Jos et tiedä -> http://www.google.fi

      Jos tarvitset vieläkin apua, kerro tv:si liitännät, vahvistimesi liitännät, ...

    • Kokeillaanpas näin

      "Myöskään RCA-kuulokeliitännän käyttäminen ei toimi, sillä silloin televisiosta ei kuulu lainkaan ääntä - stereot kyllä toistavat tuolloin ääntä, mutta siihen kaipaisi vielä itse televisiosta tulevaa lisäsoundia."

      Jos äänenlaadusta jotain puhutaan, niin stereoihin kytkemisen jälkeen ei varmastikaan tarvita enää television omia kaiuttimia äänen stereoilla parannetun sotkemiseen. Tuollaisesta kytkennästä seuraa aiankin kminulla kaikenlainen kaikuminen ja keskiäänialueen vääristyminen.

      Mutta siinä toinen vastaaja on oikeassa, että useissakaan LG:n malleissa ei ole rca-audiolähtöä. Scart-rca -adapteri ja rca-johto siis tarvitaan, jos kuulokelähdön käyttäminen ei tule kyseeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      37
      2929
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      62
      2304
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      173
      2285
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      1988
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      14
      1340
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1336
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1333
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1214
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      11
      1194
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1191
    Aihe