Ostin tuolta kirpputorilta lapsilleni kyseisen pelin niin laatikossa oli väärän pelin säännöt niin ei kellään sattuis löytymään kyseistä peliä jotta voisi kertoa pelin säännöt?
Rölli hippapeli
3
3782
Vastaukset
- vierasss
Tässä olisi meijän tekemät ohjeet ulkomuistista, kun meilläkin on alkuperäiset ohjeet kadonnut..
Rölli Hippapeli, pelinsäännöt (2-4 pelaajaa)
Pelinvalmistelut
Ota itsellesi kolme (3) samanväristä pelinappulaa. Aseta pelinappulat samanväriselle aloituskentälle. Jos pelaajia on kaksi (2), voi kumpikin ottaa kahdet pelinappulat.
Vihreä käsi
Asetetaan vihreän viivan nuolille.
Vihreä käsi kulkee ainoastaan vihreää viivaa myöten ja sitä siirretään joka kerta yhden (1) nuolen verran eteenpäin, kun hyrrää pyöritetään.
Jos vihreän käden kanssa osuu samalle nuolialuelle, niin silloin joutuu palaamaan takaisin aloitusruutuun.
Pelin aloitus
Jokainen painaa kerran numerohyrrää. Se joka saa isoimman numeron, aloittaa pelin.
Pelissä seuraava on aina vasemman puoleinen pelaaja.
Kulkea voit nuolien mukaista suuntaa, joko lyhyempää reittiä (vihreää viivaa) tai pidempää reittiä (valkoista viivaa).
Pelin kulku
Jokainen nuolipaikka lasketaan yhdeksi (1) kulkuluvuksi. Esim. Jos saat hyrrästä numero 5 niin silloin kuljet viisi (5) nuolta eteenpäin. Myös varatut paikat lasketaan.
Jos vastustajan nappula on sillä kohdalla, mihin numerosi näyttää, niin silloin vastustajan nappula siirtyy takaisin aloituspaikalleen.
Jos saat numero kuuden (6) saat ottaa halutessasi uuden pelinappulasi mukaan hippaan. Tai voit liikkua kuusi (6) nuolta eteenpäin.
Pelin tavoite
Tavoite on saada kaikki pelinappulat omaan kotipesään.
Voittaja
Voittaja on se jolla on ensimmäisenä kaikki kolme (3) omaa pelinappulaa omassa kotipesässä. - Anonyymi
hei
Minulta löytyy Rölli hipapelin pelisäännöt. Voisin lähettää ne puhelimeesi tai sähköpostiisi jos vain laitat minulle tiedot. Mikä on puhelin tai sähköpostisi?
odottellen viestiä
[email protected]
tai
0400-628 537- Anonyymi
minulla puuttuvat hippapeli ohjeet voitsiteko lähetä tämän sähköpostiiin aaminoo4 @hotmail. Com kiitos
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1031665
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271442En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k851284- 621163
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101038Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1111009Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall213806Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57773- 122743
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20718