Voiko laskettelusukset olla liian lyhyet?

Olen 165cm pitkä ja painan noin 58kg. Omistan sukset 140cm pitkät. Urheiluliikkeessä valittivat suksia liian lyhyiksi minulle, mutta mitä se käytännössä tarkoittaa? Olen harrastaja, en aloittelija laskettelussa, mutta laskettelen kerran-pari vuodessa. Onko turha edes haaveilla laskettelusta näillä suksilla?

8

7146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfsdfsdf

      Mielestäni saisi kyllä olla hieman pidemmät. Vaikka edes itsesi mittaiset kun kerrat olet hieman lyhyenläntä.

      Ei nimittäin ne vanhat nyrkkisäännöt, -10cm oma pituus tms.. pelaa enää tosi pitkissä tai tosi lyhyissä tapauksissa.

      Pidempi suksi on muuten jäykempi ja samalla vakaampi myös kovassa vauhdissa. Tiukkaa tikkaavat slalom sukset voi pitää suht lyhyinä.

    • pidemmät

      Kyllähän ne aika lyhyeksi jää. Käytännössä tarkoittaa sitä, että ovat kovinkin helpot kääntää hitaassa vauhdissa, mutta nopeammassa laskussa suksi "ei jaksa kantaa" laskijaa eli on epävakaa ja käännöksissä karkaa alta ulospäin. Itse suunnilleen samanpainoisena lasken 164-174 cm:n mittaisilla suksilla.

    • Kiitos vastauksista... Olempas sitten varovaisempi, ei nimittäin ole toistaiseksi varaa hommata uusiakaan... Jos kovin vaikeaksi menee, niin vuokraan sitten vaikka:) Mitä sitten lyhyissä suksissa on eroa "bleideihin"? Miten nyt kirjoitetaankaan:D

      • Olen samankokoinen laskettelua harvakseen harrastava, joten vuokraan välineet ja saan aina 151-154 cm:n pituiset, hyvin on laskut sujunu tuolla pituudella.


    • ....

      Noin 10 - 15 cm lyhyemmät kuin mitä itse on pitkä jos laskee normaalia pujottelua. Suksen kärki tulisi osua nenän ja leuvan väliselle alueelle.

      Mitä suurempi vauhti ja mitä laajemmat käännökset, sen pidemmät sukset tulisi olla (suurpujottelu, super-G ja syöksylasku vaatii siis pidemmät sukset).

    • 78

      Noilla laskumäärillä olet varmasti aloittelija,vaikka olisi "harrastusta" kymmenen vuotta takana! Älä osta mitään,vaan vuokraa niin saat varmasti sopivat välineet eikä tarvi ihmetellä onk sopivat välineet vai ei.................

    • JK

      ehkä tossa kun parikertaa vuodessa laskee niin vuokratakkin voi, mut sit jos vähänkään enempää on aatellu laskea niin pitää ostaa omat (ellei halua maksaa monia satoja euroja pelkään vuokraukseen.

    • No, hyvinhän tuo onnistui lasketella noilla. Mitä tarttee tulla sanomaan et ei kannata ostaa ku mulla on jo sukset:D Enkai mää nyt muuten kyselis, mut ku satuimpa ostamaan sukset kun halvalla sain:) Ja jos vuokraaminen maksaa sen 30-40e, ja jos pari päivääki laskettelee niin sillä hinnalla saa jo sukset käytettynä:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      120
      2238
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      418
      2140
    3. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1176
    4. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      13
      958
    5. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      34
      780
    6. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      44
      774
    7. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      109
      756
    8. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      14
      740
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      166
      706
    10. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      32
      669
    Aihe