Minulla on tullut 500 työttömyyspäivää jo täyteen,niin minkälainen paperi se on,joka täytyy Työkkäriin viedä,että saa sitä korotettua päivärahaa?
Paperi?
kisumisu25
11481
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
automaattisesti, kun lisäpäivät alkaa, mutta se on tosi pieni korotus ehkä 1.5€ , tai ei sitäkään päivässä.Ikää pitää olla se 59v. ennenkuin 500pv. tulee täyteen, muutenhan ei saa lisäpäiviä.
MIten niin pitää olla 59v.mistäköhän sää ton keksit? Hatusta vai? Itse olen 26v.. ja työttömyyspäiviä on tähän asti tarkalleen 554 ja minun pitäisi alkaa saamaan JO sitä 880e tai jotain sinne päin olevaa päivärahaa kuukaudessa,joten yritä keksiä vähän paremmin tuo vastaus.
asiasta. Itse kerroin, miten meille jo 57v täyttäneille menetellään. Enpä tiedä nuorien säännöistä mitään. Luulin, että kysyit 59v. täyttäneiden lisäpäivistä SORRY.
Miten ihmeessä sinulla on 554 työttömyyspäivää ja olet päivärahalla. Väitätkö, että olet saanut koko ajalta päivärahaa? Kuulutko johonkin poikkeusryhmään? Ehkä sinun pitäisi hiukan selventää kysymystäsi kertomalla tilanteestasi tarkemmin, ehkä sen jälkeen kysymykseesi voisi vastata oikeinkin.
Jo olet noin nuori, niin ei sinua taida koskea korotettu päiväraha, vaan tipahdat 500 päivän täyttymisen jälkeen työmarkkinatuelle, minkä maksaa Kela. 500 pvän täyttymisen jälkeen saat 180 pvää tarveharkinnatonta työmarkkinatukea, sen jälkeen alkavat kaikki niin omat kuin puolisonkin tulot vaikuttamaan vähentävästi.
Laissa on kyllä joitakin korotuspykäliä, mutta eivät taida soveltua sinuun.
en ymmärrä kysymystä. luetun ymmärrys on vähän hakusessa.
SAIKO KISUMISU KOROTETUN PÄIVÄRAHAN 500 PV. JÄLKEEN...kysyy asiasta kiinnostunut, kun itsellä tulee 500 pv. täyteen ensi kuussa.
500 päivän jälkeen koittaa pudotettu päiväraha.
kun 500 päivää täys ansiosidonnaista, putoaa työmarkkinatuelle, eli peruspäivärahalle ,sille tasolle.
Lisäpäivät tarkoittaa kun täyttää 59v ennen kun 500 päivää täys, ja sit jatkuu eläkeikään asti.
Ei koske nuoria, nuorille voi tulla muita juttuja mutta ei tarkoita 500 päivän jälkeistä lisäpäiväetuutta.
Eikä edes korotusta tule lisäpäivillä yli 59v:kkään.
lisäpäiviin tulee korotus joka omalla kohdallani on peräti reilut 30 senttiä/päivä.
Sitä minäkin, että ei siinä paperin laadulla ole paljoa tekemistä kunhan on suomalaisen teollisuuden tuotetta. Se on auttanut minulla yli 700 päivän ilman muitään kyselemistä. Ehkä työkkäri ei ole huomannut mitään kun on kotimaista paperia? En tiedä.