Puerto Rico, hotelli Balito beach

Tuksukakkonen

Onko kellään kokemuksia kyseisestä hotellista?

24.3 ollaan menossa sinne ja otettiin all inclusive.

Millaiset kelit tuohon aikaan on? Tarkeneeko ottaa aurinkoa?

21

2793

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teertu
    • Kotiutunut

      Tällä viikolla kotiuduttiin kyseisestä hotellista. Ei ole pahaa sanottavaa. Meillä oli myös AI, ruoka oli hyvää, menu kutakuinkin sama päivittäin mutta aina jotain pientä muutosta. Todella rauhallinen alue. Taksimatka Anfi Beachille (mielestäni paras ranta) maksaa 2,15€, Puerto Ricoon n. 3,20-3,80€, Arguineguinin markkinoille n.4€ (suosittelen ehdottomasti, järjestetään tiistaisin). Bussi puolestaan Inglesiin n.2,5€/hlö ja Puerto de Moganiin n.1,5€/hlö (markkinat perjantaisin, suosittelen myös).

      Saimme ensin huoneen päärakennuksesta (missä siis respa) 1 kerroksesta josta matkaa altaalle tulee n.300m ja rappuja riittää. Saimme vaihdettua huoneen lähelle allasta ja tällöin oli hyvä.

      Mukava kävelyreitti Anfi Beachille menee hotellin vieressä olevan tyhjän hiekkaalueen vierestä meren rantaa pitkin. Matkaa tätä reittiä pitkin alle 1km.

      Henkilökunta mukavaa, ruoka hyvää, en voi kun suositella!

      • Anonyymi

        ...


    • balitolla ollut ...
      kaksi vuotta sitten oltiin päärakennuksessa,hyvä paikka
      nyt tultiin juurikin 2 viikon lomalta, oltiin ensin merinäköalalla olevassa
      huoneessa lähellä allasta. pyysin tilatessani matkaa matkanjärjestäjältä
      sellaista huonetta johon ei ravintolasta kantautuva meteli,eli soitto kuulu.orkesteri oli 4 iltana viikossa.
      Mutta, saimme juurikin sellaisen huoneen joka tosin oli 1kerroksessa
      mutta käytävä välissä ravintolaan, tämä rakennus on 3 kerroksinen
      mutta meteli oli kovaa ja häiritsevää illalla.
      saimme uuden huoneen alempana olevaan 2 kerroksiseen rakennukseen muuten hyvä. mutta kun alkoi kova tuuli meri myllersi ranta kivetykseen, aikas jylinä.talo tärisi. norjalaisia oli paljon ja meteli senmukainen,he ei kunnioita yörauhaa.seinät ohuet ulko-ovia paukautettiin kiinni. sängyissä ei ole petauspatjoja,jouset tuntuu selässä,varasängyistä otettiin vaahtokumipatjat käyttöön, sen jälkeen oli hyvä nukkua. Muuten paikka hyvä, tuli paljon käveltyä kun joka paikkaan oli pitkä matka.Rauhallisin paikka minun mielestä oli päärakennus asumismuotona ei kuulu meteli eikä ovien pauke.menemme kolmannenkin kerran joskun.NIMENOMAAN päärakennukseen! nuorisolle se on ihan sama missä asuu

    • Kohta matkaan

      Hei, onko Belito beachilta eli nykyisesta Marina elitestä polku tms kävelytietä Puerto ricon keskustaan? Miten pyöräily onnistuu? Matka viikolla 10 ja olisi kiva kuull avielä kokemuksia!

      • helli2

        Kävitkö siellä, mistä tilasit matkan


      • Anonyymi

        Kyllä pääsee jalan. Täytyy mennä Puerto Ricoon kulkevan tien ali tunnelista. Siitä lähtee polku nousemaan vuorelle joka on ennen puerto Ricoa. Loiva pitkä nousu ei paha jos yleiskunto kohtalainen. Laskeutuu Puerto Ricon kaupunkiin ennen pienvene satamaa. Taas toisinpäin tätä polkua / tietä pääsee Anfille ja anfin rantaan. Puerto Ricon toisella puolen ts. kaupungin läpi rantaa pitki pääsee Amadores beachille joka on mielestäni Puerto ricon lähialuuen paras ranta hiekan suhteen. Hiekkaan jauhettu simpukan kuorta ei tartu voimakkaasti ihoon. Eli kaikki on kävelymatkan päässä noarmaali kuntoislle ihmiselle. Marina Elite anfi n. 20min. Puerto Rico 1,5h ja Amadores beach lisää Puerto Ricosta 0,5h.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä pääsee jalan. Täytyy mennä Puerto Ricoon kulkevan tien ali tunnelista. Siitä lähtee polku nousemaan vuorelle joka on ennen puerto Ricoa. Loiva pitkä nousu ei paha jos yleiskunto kohtalainen. Laskeutuu Puerto Ricon kaupunkiin ennen pienvene satamaa. Taas toisinpäin tätä polkua / tietä pääsee Anfille ja anfin rantaan. Puerto Ricon toisella puolen ts. kaupungin läpi rantaa pitki pääsee Amadores beachille joka on mielestäni Puerto ricon lähialuuen paras ranta hiekan suhteen. Hiekkaan jauhettu simpukan kuorta ei tartu voimakkaasti ihoon. Eli kaikki on kävelymatkan päässä noarmaali kuntoislle ihmiselle. Marina Elite anfi n. 20min. Puerto Rico 1,5h ja Amadores beach lisää Puerto Ricosta 0,5h.

        Kävittekö Karhussa herkuttelemassa kunnon pihveille.


    • helli2

      Menossa Balitoon, mistä tilasitte kyseiseen hotelliin majoituksen???

      • taavettijatiina

        Tjäreborg myy Balito Beach hotellia nykyään nimellä Marina Elite.


      • helli2
        taavettijatiina kirjoitti:

        Tjäreborg myy Balito Beach hotellia nykyään nimellä Marina Elite.

        Tjäreborg veloittaa hunajaa. Olen maksanut tähän asti alle 30 e / huoneisto ja siinä saa olla 4 henkilöä. Olen etsinyt eri välittäjiä esim. Booking.com ja all-hotels.com väittää kummatkin että on täyttä. en oikein usko...


    • Lomapirkko

      Hei, edellä jo joku on kysellytkin muttei saanut vastausta....elikkäs onko hotellilta kävelytietä Puerto Ricoon?

      • rannalta rannalle

        Kävelytietä Balitolta Puerto Ricoon ei ole. Vuorten yli kulkee polkuja, joita pitkin pääsee, jos kuntoa ja aikaa piisaa. Mene taksilla Puerto Ricoon, siellä on paljon kävelteitä, esimerkiksi Puerto Ricon rannalta Amadoreksen rannalle.


      • Anonyymi
        rannalta rannalle kirjoitti:

        Kävelytietä Balitolta Puerto Ricoon ei ole. Vuorten yli kulkee polkuja, joita pitkin pääsee, jos kuntoa ja aikaa piisaa. Mene taksilla Puerto Ricoon, siellä on paljon kävelteitä, esimerkiksi Puerto Ricon rannalta Amadoreksen rannalle.

        Kyllä on hiekkatie joka lähtee Ingles -Puerto Rico tien alikulun jälkeen nousemaan vuorelle. Loiva pitkä nousu. Laskeutuu Puerton venesatamaan


    • Lomapirkko

      Kiitos vastauksesta! Kuulostaa mielenkiintoiselta nuo polut....ettei vaan menis hukkaan jos sinne lähtee? Toisaalta tekis kyllä mieli koittaa vuoren ylitystä! Anfi Beachille kulkee siis vähän helpompi reitti, joten sinne siis ois ainakin suunnattava jalan :)

      • rannalta rannalle

        Se polku Puerto Ricoon lähtee suurin piirtein Puerto Ricoon menevän tien toiselta puolen Baliton kohdalta. Google Mapsista näkyy polut nippanappa, kun zoomaa tarpeeksi.

        Anfi Beachille kulkee helppo reitti rantaa pitkin, eikä matka ole pitkä. Anfi on upea paikka, suosittelen. Anfin aukiolla on joka ilta klo 21.00 esiintyjiä ja pienet markkinat, kannattaa käydä katsomassa.


    • ???

      Onko tää Anfi Beach se sama josta tyrkyttämällä myytiin joskus lomaosakkeita?

      • rannalta rannalle

        Tämä lomaosakepaikka on Anfi del Mar ja sijainti on Anfi Beach:n rannalla. Anfi Beach:n ranta on kaikille avoin hieno uimaranta, jonka valkoinen hiekka on tuotu Karibialta. Paikalliset suosivat rantaa ja käyvät siellä yleensä viikonloppuisin ja silloin siellä on täyttä.

        Harva tietää rannan, mutta kun siellä kerran käy, käy varmaan useamminkin.


    • nemonova

      moi. oltiin juuri tuolla balito beach-hotellissa viikko vaimon kanssa.ensinnäkin kyseistä hotellia ei ole virallisesti olemassakaan vaan marina elite on hotellin nimi. haluavat säilyttää vanhan nimen,jotta asiakaskunta tietää edelleen paikan. hintaan nähden oikein hyvä valinta.2 laadukasta uima-allasta ja suhteellisen siisti kokonaisuus. olin lukenut valituksia ruoan tasosta,mutta se on vanhaa tietoa. ruoka hyvää. emme ottaneet aic vaan pelkän aamupalan(erinomainen) kävimme kuitenkin kerran illallisella ja tosi hyvä ja monipuolinen. aamupala maksaisi 6 euroa paikan päällä.etukäteen tilattuna maksoimme 50 per naama,joten....huomioikaa myös,että hotellissa mahdollisuus ostaa yksi päivä kerrallaan all inclusive hintaan 28 e.olemme puerto rico faneja,mutta anfi beach ok. kävely kyseisestä hotellista vuoren yli ei kestä kauaakaan,muttei ole maisemilla pilattu pätkä.kivinen ja vaikeahko,mutta puerto ricon sataman siintäessä helpottaa. ps. kysykää lisää...

    • VirallinenValvoja

      Ja taas...2011...voi ei!!

    • Anonyymi

      Onko puertoricon rannoilla meressä simpukoita

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      116
      5423
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      436
      1701
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      200
      1203
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1163
    5. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      20
      1159
    6. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1063
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      951
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      951
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      896
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      846
    Aihe