miksi suomessa on eun mukaan eriteltävä eläimet eri tiloille kun esim italia pitää kanat siat lehmät hevoset samassa navetas suomalaista kustaan silmään ,ne saa tuet kaikista vielä erikseen hyvä suomi
eläimet
ilkka7
9408
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eläimet ovat eri tiloissa tautiriskien ehkäisemiseksi, ja näissä asioissa suomessa ollaan vaan todella tarkkoja. Tarkistahan tukiasiat ennen ku alat niistä huutelemaan.
Samalla tilalla saa olla vaikka mitä eläimiä, eihän sitä kukaan kiellä. Ne vaan pitää olla eri tiloissa. Saat pitää tontillasi vaikka sikalaa, tallia, kanalaa, navettaa ja vaikka lampolaakin jos tahdot ja resurssit riittävät.
Italiassa ollaan eläintautien ehkäisyssä suorastaan kivikaudella Suomeen verrattuna. Suomessa pidetään eläimet terveinä ja taudittomina juuri tällä lajierittelyllä.
saako nykyisssa karjatiloissa pitää kissaa irrallaan?
Periaatteessa ei.
eläintauteja,kun hiirentappokone.
Nehän ovat irrallaan ja eihän se katti niitä pysty metsästämään, jos sen on oltava kiinni.
Vai pitääkö hommata sähkökissa?
Jaa a, on niin ristiriitaista..
Esim. tämä hiiri / rottajuttu, niiden pääsy samaan rakennukseen eläinten kanssa on vaikea estää, ja kun teoriassa sitä kissaakaan ei saisi päästää sitten tautien levittäjiä tuhoamaan.
Kesälläkään ei saisi pitää esim. navetan ovia auki, kun sisälle lentää varpusia ym. pikkulintuja, joissa voi olla tauteja. Viime kesänä oli kuitenkin pakko pitää ovet auki, ettei eläimet paahdu, kun ulkonakin oli jo 30 astetta.
Eli mielestäni perus EU juttuja: teoriassa hyvä idea ja ajatus on hyvä, mutta viedään liian pitkälle jolloin käytännössä ei voida kokonaisuudessan toteuttaa.
Kun ei sitä kissaa voi päästää kotieläintiloihin, niin silloin käytetään rotanmyrkkyä.
Löytyiskö lakipykälät kyseisestä asiasta netistä?
Olen ajatellut ottaa kotitarvetilalle ainakin lampaita ja kanoja.
Onko ne pakko olla eri rakennuksissa vai kelpaako vähän tilaa vievä ratkaisu lampaat alakertaan ja kanat yläkertaan versio,jos molemmista erilliset uloskäynnit?