"jokapaikan" radioskanneri

rrrrrrrrtt

Osaisitteko kertoa millainen skanneri olisi hyvä "yleiskuunteluun" ?

Tarkoitus ei ole kuunnella mitään tiettyä toimintaa tms vaan yleisesti kaikkea mahdollista.

Hirveästi ei näistä kokemusta ole ja kun esim. tuolla kaupoissa joissa näitä myydään puhutaan ilmailuskannereista niin sellainen ei taida olla sopiva yleiskuunteluun?

Eli mitä ominaisuuksia pitäisi löytyä jos tälläistä metsästää vaikka huuto.netistä?

10

4604

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7+5

      Tärkein ominaisuus varmaan mahdollisimman laaja ja yhtenäinen taajuusalue. Oma mielenkiinnon kohde on juurikin nuo ilmailutaajuudet, mutta monilla ilmailuskannereina mainostettavilla radioilla pystyy vastaanottamaan muitakin taajuuksia. Asia kannattaa tietysti varmistaa ennen ostopäätöstä. Omassa käytössä on tällä hetkellä Alincon valmistama DJ-X30. Se on suhteellisen edullinen, mutta kuitenkin sisältää laajan taajuusalueen. Lisäksi muistipaikkojen hallinta onnistuu tietokoneelta käsin (mm. muistipankkien määrän voi nostaa 10->50), kunhan hankkii lisävarusteena saatavan USB-kaapelin ja lataa valmistajan sivuilta ilmaisen ohjelmiston. Pienikokoinen ja menee hyvin taskuun. Antenniliitin on SMA, eli jos haluaa BNC-liittimellä varustettua ulkoista antennia käyttää, niin tarvitaan sovitin.
      http://www.rxtx-tuote.fi/index.php?valikko=skannerit&sivu=skanneri.djx30e&tuote=Y

      Jollain tuollaisella pienellä, edullisella käsiradiolla kannattaa aloitella. Sitten kun ja jos kiinnostus kasvaa, voi hankkia isompaa ja jykevämpää laitetta, lisäantennia jne.

    • Vai yleiskuuntelua

      Mitäköhän ajattelit kuulevasi ? Taitaa loppua ilmailuliikenteeseen. Viranomaisverkkon "Virve" liikenne on salattua. Eli se siintä Poliisin kuuntelusta, mihin skanneria ajattelit.

      • kuusikanneria

        Mitäs asut siellä korvessa jos ei kerran muuta kuulu kuin lentokoneita. Kyllähän 7 vuoden aikana on ehtinyt varmaankin muuttaa ihmisten ilmoille ja täällähän kuuluu vaikka mitä radiosta.


      • umpipuuta
        kuusikanneria kirjoitti:

        Mitäs asut siellä korvessa jos ei kerran muuta kuulu kuin lentokoneita. Kyllähän 7 vuoden aikana on ehtinyt varmaankin muuttaa ihmisten ilmoille ja täällähän kuuluu vaikka mitä radiosta.

        Radio Suomi kuuluu oikein hyvin ja ihan yhdestä paikasta joten ei tarvi väännellä eikä skannailla.


      • bxkdndmfm

        no ei ole. virvessä on yhä edelleen salaamatonta liikennettä melko paljon. telivellä sitä voi kuunnella, jos tykkää.


    • Koippa"

      Älä ainakaan tuollaista mitään taskupalikkaa osta. Se vain vinkuu ja kitisee sen mukaan minne käännä tsen.
      Virveä pystyy kuuntelemaan ihan hyvin ja kuuluu jossain 380 hetrsin alueella. Osta mieluummin niin iso laatikko kuin rahat riittää. Sellasella saa parhaat kuuntelutulokset ja siihen voi liittää sellaiset aneetit että varmalla kaiken kuulee. Nykyään poliisikin on siirtynyt takaas vanhaan systeemiinsä koska virvat ei toimi niinku pitäis.

      • Anonyymi

        höpö pöpö


    • Ääniäriittää

      Yleiskuunteluun sopii tietysti mikä hyvänsä värkki. Kun ei niistä edes erikoisskannereillakaan mitään kuule niin ihan sama vaikka kuuntelet
      avaruuden ääniä lusikka suussa tai vanha mono korvassa.

    • Blondinveli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      30
      5043
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      260
      4907
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      52
      4417
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      67
      2405
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1838
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      24
      1781
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      18
      1759
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      77
      1704
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      13
      1462
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      106
      1440
    Aihe